به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

نبرد ادامه دار بانک های مرکزی با تورم

پایگاه خبری فولاد ایران – یکی از وظایف اصلی بانک‌های مرکزی کنترل قیمت‌ها است که به خانوارها و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا با اطمینان در مورد هزینه‌های خود برنامه‌ریزی کنند. وقتی تورم پس از همه‌گیری شروع به افزایش کرد، بسیاری از سیاست‌گذاران را غافلگیر کرد و سپس با حمله روسیه به اوکراین منفجر شد. این امر موسساتی مانند فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان را درگیر تصمیمات جدی کرد.


این سه بانک مرکزی بزرگ در شرایطی که برای اولین جلسات خود در سال آماده می‌شوند، پس از یک سری افزایش سریع نرخ بهره در سال 2022، در شرایط مطمئن‌تری قرار دارند، اما ممکن است سخت‌ترین تصمیم‌ها در پیش باشد، زیرا قیمت‌ها همچنان سریع‌تر از قبل از همه‌گیری افزایش می‌یابند.


به گزارش فولاد ایران، فدرال رزرو نرخ بهره را از نزدیک به صفر به محدوده 4.25 تا 4.5 درصد افزایش داده است. نرخ اصلی بانک مرکزی اروپا 2 درصد است در حالی که نرخ بانک انگلیس 3.5 درصد است. همه این نرخ ها از زمان بحران مالی 2007-2008 به بالاترین حد خود رسیده اند. در شرایطی که بازار مسکن تحت فشار قرار می گیرد و به احساسات مصرف کننده و کسب و کار ضربه می زند، زمان می برد تا اثرات کامل این حرکت ها در اقتصاد جریان یابد.


از طرف دیگر، داده های اخیر تورم امیدوارکننده به نظر می رسد. در ایالات متحده، تورم سالانه از ژوئن هر ماه کاهش یافته و در دسامبر به 6.5 درصد رسیده است. در اروپا و بریتانیا، که هزینه‌های انرژی بیشتر تحت تأثیر جنگ روسیه بوده، تورم سالانه به ترتیب به 9.2 درصد و 10.5 درصد کاهش یافته است.


اما هنوز دلایل زیادی برای احتیاط وجود دارد. به گفته صندوق بین‌المللی پول، به نظر نمی‌رسد که تورم اصلی، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را از بین می‌برد، در بسیاری از کشورها به اوج خود نرسیده باشد، و این خطرات را افزایش می‌دهد که افزایش قیمت‌ها در کل اقتصاد گنجانده شود. این امر بانک های مرکزی را وادار می کند تا تاکتیک های سخت خود را حفظ کنند، به ویژه در لندن و فرانکفورت.


پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو روز چهارشنبه یک افزایش سه‌ماهه دیگر نرخ بهره را اعلام کند. انتظار می رود بانک مرکزی انگلیس و بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه نیم درصد دیگر افزایش را اعلام کنند.


با این حال، سرمایه گذاران به طور فزاینده ای مطمئن هستند که بانک های مرکزی بزرگ به زودی مسیر خود را تغییر خواهند داد. آنها انتظار دارند که نرخ بهره توسط فدرال رزرو، بانک مرکزی انگلیس و بانک مرکزی اروپا تا بهار امسال به اوج خود برسد و پس از آن، نرخ ها ثابت نگه داشته شود.


منبع: CNN

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۲۵
تعداد بازدید : ۴۳۱
کد خبر : ۶۴,۴۷۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید