به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بازار جهانی سنگ آهن امیدوارانه در انتظار

بازار جهانی سنگ آهن امیدوارانه در انتظار

 

پایگاه خبری فولاد ایران - آخرین شاخص قیمت پلاتس نیز برای  سنگ آهن خلوص 62 درصد 130.2 دلار هر تن خشک سی اف آر چین ثبت شد که کمی تصحیح قیمت جزیی داشت. در مجموع هفته گذشته قیمت 5.7 درصد افزایش یافته و 63 درصد بالاتر از پایین ترین سطح سال 2022 است که 31 اکتبر ثبت شده بود. این رشد قیمت ناشی از افزایش خرید سنگ آهن توسط کارخانه های چینی بوده است.  موجودی سنگ آهن در بنادر چین به 140.9 میلیون تن افزایش یافته که نسبت به 138.35 میلیون تن هفته قبل و از پایین ترین سطح قبل از زمستان یعنی 130.2 میلیون تن هفته منتهی به 14 اکتبر بالاتر رفته است. شایان ذکر است که موجودی بازار بسیار کمتر از هفته مشابه در سال گذشته، زمانی که 160.95 میلیون تن بود، باقی مانده است.


 به گزارش فولاد ایران،  ذخایر سنگ آهن چین معمولاً در طول فصل زمستان با کاهش فعالیت‌های ساخت‌وساز افزایش می‌یابد، اما ذخایر از ماه مارس به بعد کاهش می‌یابد زیرا تولید فولاد افزایش می‌یابد تا با افزایش سرعت کار ساختمان سازی، تقاضای فزاینده را برآورده کند. با توجه به تلاش پکن برای بهبود وضعیت اقتصادی پس از پایان دادن به سیاست سختگیرانه خود برای مقابله با کرونا که مانع رشد بازار در سال گذشته شد، انتظار می رود فعالیت های زیرساختی و ساخت و ساز از سه ماهه دوم به بعد افزایش یابد. تسهیل سیاست پولی و اعطای وام از جمله اقداماتی است که با هدف تقویت ساخت و ساز انجام می شود.


 به نظر می رسد واردات سنگ آهن چین در فوریه صعودی باشد و 100.22 میلیون تن تخمین زده شده است. قیمت فولاد چین نیز با توجه به امید به بهبود تقاضا در حال افزایش است.


از طرفی مسئله رکود عرضه نیز مطرح است که بر قیمت سنگ آهن تاثیر می گذارد. نگرانی هایی در مورد عرضه استرالیا و برزیل دو صادرکننده بزرگ سنگ آهن دنیا مطرح است. صادرات استرالیا در فوریه نزولی برآورد شده از حدود 85 میلیون تن دسامبر و 80 میلیون تن ژانویه به حدود 59 میلیون تن خواهد رسید. صادرات برزیل هم پس از افت ناشی از شرایط آب و هوایی در فوریه کمی بهبود می یابد از حدود 23 میلیون تن ژانویه به حدود 29 میلیون تن خواهد رسید.


در حالی که استرالیا و برزیل بر تجارت جهانی سنگ آهن از طریق دریا تسلط دارند، شایان ذکر است که سایر صادرکنندگان چیز زیادی به داستان کلی عرضه اضافه نمی کنند.

پیش‌بینی می‌شود آفریقای جنوبی، سومین صادرکننده بزرگ جهان، 4.12 میلیون تن در ماه فوریه صادر کند که نسبت به ژانویه که 4.59 میلیون تن بود کمتر است، در حالی که انتظار می‌رود هند نیز 1.48 میلیون تن صادرات داشته باشد در حالی که در ژانویه 3.49 میلیون تن صادرات داشته است.


 کمبود عرضه و امید به افزایش تقاضای چین احتمالاً پایه های محکمی برای افزایش قیمت سنگ آهن خواهد بود. با این حال، این احتمال وجود دارد که عرضه در ماه‌های آینده به سطح عادی بازگردد، که ممکن است پتانسیل صعودی را محدود کند. عامل دیگر این است که آیا دیدگاه خوش‌بینانه بازار در مورد موفقیت احتمالی محرک‌های اقتصادی چین در واقعیت عمل می‌کند یا اینکه برای به راه انداختن دومین اقتصاد بزرگ جهان بیش از حد انتظار به زمان نیاز است.


منبع:mining.com
ترجمه: مونا تابان شمال

۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۳:۰۵
تعداد بازدید : ۱۹۳
کد خبر : ۶۴,۷۴۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید