به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

متانول سبز را جدی بگیریم!


پایگاه خبری فولاد ایران- متانول به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود، با کاربردهای صنعتی برای پلاستیک، رنگ، قطعات خودرو و مصالح ساختمانی. همچنین می‌توان از آن برای سوخت خودروها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، کشتی‌ها، پیل‌های سوختی، دیگ‌ها و اجاق‌های پخت و پز استفاده کرد. در حالی که صنعت متانول تولید شده با سوخت فسیلی در حال حاضر به خوبی رشد کرده، فضای قابل توجهی برای رشد بیشتر متانول سبز وجود دارد.


به گزارش فولاد ایران، با رقابت دولت ها و شرکت های خصوصی برای کربن زدایی، تولید متانول سبز می تواند تا حد زیادی از این اهداف حمایت کند. در حالی که متانول سبز در حال توسعه است، چندین کشور در سراسر جهان، از جمله هند، استرالیا و مصر، در حال حاضر سرمایه گذاری در عملیات متانول سبز را به عنوان بخشی از یک انتقال سبز آغاز کرده اند.


در حال حاضر، بیشتر متانول جهان از دی اکسید کربن با استفاده از گاز طبیعی تولید می شود که انتشار کربن را آزاد می کند. برخی از کشورها، از جمله چین، همچنان به استفاده از زغال سنگ برای تولید متانول ادامه می دهند که باعث انتشار بیشتر گازهای گلخانه ای می شود. تولید و استفاده از متانول سنتی منجر به انتشار تقریباً 165 میلیون تن در سال کربن یا حدود 0.3 درصد از کل کربن جهان می شود. اما اکنون، چندین شرکت در سراسر جهان در حال راه اندازی عملیات متانول سبز برای حمایت از انتقال سبز در طیف گسترده ای از صنایع هستند.


متانول سبز متانولی است که بدون انتشار یا انتشار کم گازهای گلخانه‌ای، معمولاً با استفاده از مواد اولیه انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود.


از آنجایی که صنایع مختلف به دنبال کربن زدایی فعالیت های خود از تولید گرفته تا حمل و نقل هستند، به طیف متنوعی از سوخت های سبز، از جمله متانول نیاز دارند تا به دور شدن از سوخت های فسیلی دست یابند. با این حال، تا به امروز، تولید متانول سبز بسیار گرانتر از متانول خاکستری است.


با وجود توسعه نیافتگی صنعت متانول سبز در حال حاضر، انتظار می‌رود که این بازار در دهه‌های آینده رشد قابل‌توجهی داشته باشد. متانول سبز برای کاربردهای مختلفی استفاده خواهد شد، اما انتظار می‌رود بیشترین رشد بازار در صنعت دریایی مشاهده شود که به تدریج به سمت استفاده از سوخت‌های تجدیدپذیر تغییر خواهد کرد. تقاضای جهانی متانول در سال 2022 حدود 88 میلیون تن بود و انتظار می‌رود در پنج سال آینده به 135 میلیون تن افزایش یابد.


منبع: Oilprice

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۱:۱۷
تعداد بازدید : ۴۸۱
کد خبر : ۶۵,۵۸۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید