به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

تلاش تیم جدید اقتصاد اردوغان برای تک رقمی کردن تورم

پایگاه خبری فولاد ایران- رئیس جمهور اردوغان روز شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی در جمعی از صادرکنندگان ترکیه گفت: "اکنون که انتخابات به پایان رسیده است، دست ما بازتر شده است. تورم را تک‌رقمی می‌کنیم و این اولویت تیم اقتصاد جدید خواهد بود". او از صادرکنندگان ترکیه به عنوان نمادهای قدرت اقتصادی رو به رشد این کشور تمجید کرد و گفت مشارکت آنها در اشتغال و صادرات باعث شده است که محصولات ترکیه با برچسب "ساخت ترکیه" در سراسر جهان در همه جا حاضر شوند.


به گزارش فولاد ایران، رئیس جمهور اردوغان با افتخار بر پیشرفت قابل توجهی که در دستاوردهای صادراتی صورت گرفته است، تاکید کرد و ترکیه را به یک مرکز تولید جهانی برجسته تبدیل کرد. صادرات سالانه این کشور که زمانی به 36 میلیارد دلار محدود می شد، اکنون به ارقام قابل توجهی رسیده است و تنها در سال 2022 از 254.2 میلیارد دلار فراتر رفته است.


صادرات خدمات شاهد رشد قابل توجهی بود و از 90 میلیارد دلار گذشت، در حالی که صادرات دفاعی افزایش قابل توجهی را تجربه کرد و به 4.3 میلیارد دلار رسید. تعداد شرکت های صادراتی نیز افزایش قابل توجهی داشته است و به 114561 رسیده است که نشان دهنده روحیه کارآفرینی پر جنب و جوش در ترکیه است.


رئیس جمهور اردوغان به چالش های پیش روی زمین لرزه های ویرانگر که چندین استان را تحت تاثیر قرار داده و خسارات زیادی را به بار آورده است، اذعان کرد و گفت که اقتصاد پس از دو زلزله ویرانگر در فوریه به شدت در حال بهبود است. او گفت: "دولت به سرعت حمایت خود را از مشاغل آسیب دیده اعمال کرد و از بهبودی سریع اطمینان حاصل کرد و اثرات نامطلوب اقتصادی را کاهش داد."


در پایان سخنرانی رئیس جمهور اردوغان بر عزم دولت برای مقابله با تورم تاکید کرد. سرمایه گذاران منتظرند ببینند «مهمت شیمسک»، وزیر جدید خزانه‌داری و دارایی و «حافظ گی ارکان»، رئیس بانک مرکزی، به سیاست‌های اقتصادی غیرمتعارف اردوغان، که شامل مداخلات پشت دری برای حمایت از لیر و نگه داشتن نرخ ‌های بهره بسیار کمتر از سطح تورم است، پایان خواهند داد یا خیر.


بانک مرکزی ترکیه جلسه تعیین نرخ سود بانکی را 22 ژوئن برگزار می کند.


منبع: بلومبرگ

۲۹ خرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۰۴
تعداد بازدید : ۳۰۶
کد خبر : ۶۵,۹۲۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید