به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

افزایش 80 درصدی کسری بودجه عربستان به دلیل کاهش درآمدهای نفتی

پایگاه خبری فولاد ایران- هزینه های بیشتر برای تنوع بخشیدن به نفت در میان درآمدهای صادراتی کمتر نفت باعث افزایش کسری بودجه در عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان شد.
بر اساس داده های وزارت دارایی عربستان، کسری بودجه دولت عربستان در سه ماهه دوم سال 2023 با افزایش 80 درصدی نسبت به سه ماهه اول به 1.4 میلیارد دلار (5.3 میلیارد ریال سعودی) رسید.
داده ها نشان می دهد که درآمدهای غیرنفتی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، اما درآمدهای نفتی تنها 0.6 درصد نسبت به سه ماهه اول افزایش یافته و در مقایسه با سه ماهه دوم سال 2022، 28 درصد کاهش یافته است.
به گزارش فولاد ایران، عربستان سعودی همچنان انتظار مازاد بودجه برای سال 2023 را دارد، اما بسیاری از تحلیلگران اینطور فکر نمی کنند.
صندوق بین المللی پول (IMF) در ماه مه اعلام کرد که عربستان سعودی برای متعادل کردن بودجه خود در سال جاری به قیمت نفت 80.90 دلار در هر بشکه نیاز دارد.
اقتصاد عربستان سعودی به دلیل کاهش تولید نفت، قرار است در سال جاری به طور قابل توجهی از رشد 8.7 درصدی سال گذشته کاهش یابد.
این پادشاهی در به روز رسانی چشم انداز اقتصاد جهانی توسط صندوق بین المللی پول در این هفته با بیشترین کاهش پیش بینی رشد اقتصادی خود برای سال 2023 در بین اقتصادهای بزرگ مواجه شد.
کاهش صادرات و کاهش قیمت نفت در حال حاضر درآمدهای صادرات نفت عربستان سعودی را کاهش می‌دهد. بخش اصلی درآمدهای بودجه این کشور حدود 80 درصد از کل درآمدهای صادراتی را تشکیل می‌دهد. درآمد نفتی عربستان سعودی در ماه مه به پایین‌ترین سطح از سپتامبر 2021 سقوط کرد، داده‌های رسمی ماه گذشته نشان داد که این کشور محموله‌ها را کاهش داد در حالی که قیمت نفت به طور قابل توجهی کمتر از بهار سال گذشته بود. درآمدهای نفتی با کاهش 37.7 درصدی نسبت به سال گذشته به 19.2 میلیارد دلار (72 میلیارد ریال سعودی) در می 2023 رسید.
تحلیلگران می گویند که تلاش های مستمر عربستان سعودی برای حمایت از قیمت نفت با کاهش شدید تولید، اقتصاد این کشور که امسال کوچک شده را می تواند به یکی از بدترین عملکردها در میان گروه 20 تبدیل کند.


منبع: Oilprice

۱۵ اَمرداد ۱۴۰۲ ۱۳:۱۸
تعداد بازدید : ۲۵۰
کد خبر : ۶۶,۵۲۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید