به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

عقب نشینی اردوغان از سیاست های اقتصادی غیرمتعارف

پایگاه خبری فولاد ایران- ترکیه اولین گام‌ها را برای رفع یک طرح 125 میلیارد دلاری برداشته است که از پس‌اندازکنندگان در برابر سقوط لیر محافظت می‌کند. این نشانه این است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در حال عقب‌نشینی از سیاست‌های اقتصادی غیرمتعارفی است که به اقتصاد این کشور آسیب زد.
در مجموعه ای از اطلاعیه های روز یکشنبه، دولت و بانک مرکزی اعلام کردند که حمایت از پس انداز کنندگان و کسب و کارها در ذخیره وجوه در حساب های پس انداز محافظت شده ارز خارجی را آغاز خواهند کرد. این آخرین اقدام تیم جدید اردوغان پس از انتخاب مجدد او در ماه مه برای برچیدن برنامه اقتصادی غیرمتعارفی است که پنج سال پیش آغاز شده بود و یک بحران تورمی طولانی و دردناک را برانگیخت و سرمایه گذاران خارجی را مجبور به فرار از بازارهای ترکیه کرد.
به گزارش فولاد ایران، نمودار خطی میلیارد دلاری نشان می‌دهد که پس‌اندازکنندگان ترکیه به سمت حساب‌های سپرده محافظت‌شده فارکس هجوم آورده‌اند. حساب های پس انداز محافظت شده ارزی که در اواخر سال 2021 راه اندازی شد، یکی از ستون های سیاست اقتصادی قبلی اردوغان بود. این حساب‌ها به کاهش هجوم پس‌انداز‌کنندگان و کسب‌وکارهای محلی به سمت ارزهای خارجی، زمانی که لیر در برابر دلار و یورو سقوط کرد، کمک کرد.
بر اساس داده‌های آژانس نظارت و مقررات بانکی ترکیه، بانک‌های ترکیه اکنون ۱۲۵ میلیارد دلار در حساب‌های سپرده محافظت شده دارند که حدود یک چهارم کل سپرده‌ها را تشکیل می‌دهد. اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران مدت‌هاست که این حساب‌ها را یک ریسک بزرگ می‌دانند، زیرا این حساب‌ها ارتباط تنگاتنگی بین امور مالی دولت و لیر ایجاد می‌کنند.
بر اساس برآورد هاکان کارا، اقتصاددان ارشد سابق بانک مرکزی، این حساب ها تنها در سال جاری برای دولت و بانک مرکزی 550 میلیارد لیره (20 میلیارد دلار) هزینه داشته است زیرا لیر در برابر دلار آمریکا 31 درصد کاهش یافته است. بانک مرکزی روز یکشنبه اعلام کرد که قوانینی را که بانک‌ها را در صورت عدم تبدیل مقدار کافی از سپرده‌های ارزی به حساب‌های محافظت‌شده فارکس مجازات می‌کرد، پایان می‌دهد. بر اساس اطلاعیه روزنامه رسمی ترکیه، در عین حال، میزان ذخایری که بانک ها باید در مقابل سپرده های ارزی کوتاه مدت نگهداری کنند، افزایش می یابد. به گفته بانک مرکزی، سیاستگذاران امیدوارند که این تغییرات قوانین باعث کاهش استفاده از حساب‌های محافظت‌شده فارکس شود و در عین حال، سپرده‌گذاران را تشویق کند تا به حساب‌های لیری تبدیل شوند. بانک مرکزی افزود: هدف کمک به تقویت ثبات مالی کلان است. کارا گفت که او انتظار دارد که لغو استفاده از حساب های پس انداز محافظت شده فارکس یک "فرآیند تدریجی" باشد. وی افزود که این تا حدی به نرخ بهره ای بستگی دارد که پس انداز کنندگان می توانند از سپرده های مبتنی بر لیر کسب کنند که در حال حاضر بسیار کمتر از نرخ تورم هستند.


منبع: فایننشال تایمز

۳۰ اَمرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۷
تعداد بازدید : ۲۴۸
کد خبر : ۶۶,۷۳۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید