به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

شکست فناوری‌های سبز اروپا توسط رقبای چینی

پایگاه خبری فولاد ایران- صنعت انرژی خورشیدی اروپا هشدار داده است که مازاد واردات ارزان چینی، برخی از تولیدکنندگان را تا مرز ورشکستگی سوق داده است و مانع از تلاش اتحادیه اروپا برای تقویت تولید محلی فناوری‌های سبز شده است.
SolarPower Europe، یک گروه تجاری برای صنعت، روز دوشنبه به کمیسیون اروپا نوشت که افزایش ذخایر و رقابت شدید بین تولیدکنندگان چینی برای به دست آوردن سهم بازار در اروپا، قیمت ماژول های خورشیدی را به طور متوسط بیش از یک چهارم کاهش داده است.
نروژی کریستالز، تولید کننده شمش مورد استفاده در سلول های خورشیدی، قبلاً در ماه گذشته اعلام ورشکستگی کرده بود. نورسون، یکی دیگر از شرکت‌های انرژی خورشیدی نروژی، این ماه اعلام کرد که تولید خود را تا پایان سال به حالت تعلیق در می‌آورد. اتحادیه اروپا امیدوار است که انرژی خورشیدی به بزرگترین تولید کننده انرژی در این بلوک تبدیل شود زیرا تلاش می کند تا سال 2030 به هدف تولید 45 درصد انرژی توسط انرژی های تجدیدپذیر دست یابد.
به گزارش 
فولاد ایران، تسلط چین بر زنجیره تامین خورشیدی این نگرانی را برانگیخته است که اتحادیه اروپا در حال توسعه اتکا به پکن شبیه به وابستگی خود به گاز روسیه است. SolarPower Europe گفت که هزینه ساخت یک ماژول خورشیدی در اروپا بیش از دو برابر قیمت لحظه ای فعلی است. اتحادیه اروپا قبلاً به دنبال محدود کردن رقابت ناعادلانه چین با اعمال تعرفه بر واردات چین در سال 2012، پس از اینکه پکن یارانه های هنگفتی را برای صنعت خورشیدی خود اعمال کرد، بوده است. اما این بلوک مجدداً در سال 2018 آنها را لغو کرد تا تأسیسات انرژی های تجدیدپذیر را تقویت کند، درست یک سال قبل از اینکه کمیسیون چین را "رقیب سیستمی" اعلام کند.
در این نامه آمده است که کاهش چشمگیر قیمت ها به این معنی است که هدف اتحادیه اروپا برای تولید 30 گیگاوات زنجیره تامین انرژی خورشیدی در اروپا تا سال 2030 "در معرض خطر جدی" قرار دارد.
صنعت بادی تماس‌های مشابهی با بروکسل داشته است زیرا می‌ترسد که تولیدکنندگان توربین نیز توسط رقبای چینی تحت فشار قرار بگیرند. مدیران غربی همچنین هشدار داده‌اند که چین به‌طور انبوه در حال یارانه دادن و ساخت کارخانه‌های باتری برای خودروهای الکتریکی است، بسیار فراتر از سطح مورد نیاز برای پاسخگویی به تقاضای داخلی - روندی که می‌تواند جاه‌طلبی اروپا برای توسعه تولید باتری‌های EV را نیز از بین ببرد.
اظهارات SolarPower Europe در نامه ای جداگانه در روز دوشنبه منعکس شد که توسط بیش از 40 شرکت خورشیدی از جمله شرکت سوئیسی Meyer Burger و سازنده PV آلمان Heckert Solar امضا شد. در نامه دوم آمده است که هزینه های اروپا برای قطعات انرژی خورشیدی از 6 میلیارد یورو در سال 2016 به بیش از 25 میلیارد یورو در سال گذشته افزایش یافته است که منجر به انبوه پنل های خورشیدی چینی شده است که اکنون در انبارهای اروپایی مستقر هستند. میزان سلول‌های فتوولتائیک چینی موجود در انبار برای پوشش دو برابری تقاضای کلی سالانه اروپا کافی بود.
شرکت‌های چینی اکنون «موضع دامپینگی در بازار اروپا» اتخاذ کرده‌اند و قراردادهای دو ساله‌ای را با قیمت‌هایی که «به‌طور مداوم از قیمت‌هاي بازار پایین‌تر» هستند، ارائه کرده‌اند. این قراردادها معمولاً شامل بندهایی هستند که حداقل سفارشات و انحصار را می طلبد. نامه‌های صنعت خورشیدی هر دو توصیه می‌کردند که کمیسیون اقدام به خرید اضطراری موجودی‌های تولیدکنندگان خورشیدی اروپایی کند و مقررات برنامه‌ریزی‌شده را برای ممنوعیت محصولات تولید شده با کار اجباری تسریع بخشد.


منبع: فایننشال تایمز

۲۱ شهریور ۱۴۰۲ ۱۴:۱۳
تعداد بازدید : ۹۱
کد خبر : ۶۶,۹۹۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید