به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بهبود وضعیت مالی روسیه با افزایش قیمت جهانی نفت

پایگاه خبری فولاد ایران- پس از رسیدن به حجم رکورد در ماه‌های اخیر، علی‌رغم تحریم‌های غرب، کاهش تولید و خطرات کشتیرانی در دریای سیاه، محموله‌های نفت خام روسیه در ماه اوت به 3 میلیون بشکه در روز کاهش یافت که حدود 800 هزار بشکه کمتر از میانگین آوریل تا مه است.
در 5 سپتامبر، روسیه اعلام کرد که کاهش «داوطلبانه» 300000 بشکه در روز را که ابتدا برای اوت سال 2023 اعلام شد، تا پایان سال 2023 تمدید خواهد کرد. کاهش صادرات، کرملین را از گنج محروم می کند، درست زمانی که می خواهد زرادخانه نظامی خود را دوباره پر کند.
بر اساس برآوردهای ویکتور کوریلوف از مشاوران ریستاد انرژی، در ماه آگوست، درآمدهای مالیاتی فدرال از فروش نفت خام به 8 میلیارد دلار کاهش یافت که از 10 میلیارد دلار در جولای و 13 میلیارد دلار در آگوست سال گذشته کاهش یافت. روبل که برای مدت طولانی نماد دیگری از انعطاف پذیری روسیه بود، به نزدیک 100 در برابر دلار سقوط کرد که ارزان ترین آن از زمان تهاجم بود. هر دو رکود فوریت را به تلاش های روسیه برای کسب درآمد بیشتر از هر قطره نفت خام وارد کرده است.
بین ژانویه تا آگوست، قیمت اورال، گرید اصلی نفت خام روسیه، به طور متوسط 59 دلار در هر بشکه بود که نسبت به 83 دلار در هشت ماهه اول سال گذشته کاهش داشت. این بیشتر به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت بود که در این دوره از 104 دلار به 81 دلار کاهش یافت. اما تحریم‌های غربی، که مذاکره برای کاهش قیمت‌ها را برای خریداران دیگر مانند چین و هند آسان‌تر می‌کند، احتمالاً نیز نقش داشته است. همچنین محدودیت قیمت G7 که حمل‌کنندگان و بیمه‌گران غربی را از تسهیل صادرات نفت خام روسیه منع می‌کند، مگر اینکه سوخت زیر 60 دلار در هر بشکه فروخته شود.
با این حال، انتظارات اوج نرخ بهره در آمریکا و همچنین کاهش تولید از سوی روسیه و عربستان سعودی به افزایش قیمت جهانی نفت کمک کرده است که برای اولین بار امسال در 5 سپتامبر به بالای 90 دلار در هر بشکه رسید. این به نفع روسیه است که اخیراً یک ناوگان نفتکش "خاکستری" ساخته است - اغلب کشتی های فرسوده متعلق به واسطه های گمنام در خلیج فارس، هنگ کنگ یا ترکیه - و یک سیستم بیمه تحت حمایت دولت که بسیاری از شبکه توزیع خود را از سقف قیمت ایزوله می کند.
بعید به نظر می رسد غرب برای اجرای سختگیرانه سقف قیمتی خود فشار بیاورد. او می خواهد جریان نفت روسیه را حفظ کند تا در صورت احیای اقتصاد جهانی از کمبود عرضه در اواخر سال جاری جلوگیری کند. بنابراین، افزایش قیمت اورال مطمئن به نظر می رسد، حتی اگر متقاعد کردن مشتریان برای پذیرش تخفیف های کوچکتر نسبت به قیمت جهانی نفت دشوار باشد.
به گزارش فولاد ایران، از آنجایی که روسیه نفت خام کمتری می فروشد، همچنین در تلاش است تا نفت تصفیه شده ممتاز خود را بیشتر بفروشد که دومین تاکتیک این کشور برای حفظ درآمد است. برای انجام این کار، می‌تواند نفت خام بیشتری را از طریق پالایشگاه‌های خود با بسیج ظرفیت غیرفعال فرآوری کند. تحلیلگران بر این باورند که بسیاری از تعمیرات برنامه ریزی شده برای این ماه را به پاییز سال آینده موکول می کند و باعث به حداکثر رساندن بازدهی دیزل، محصولی بسیار سودآور، به ضرر سوخت جت می شود.
سومین راهی که روسیه در تلاش برای جبران کاهش محموله‌های نفت خام است، توسعه کانال‌های جدید برای توزیع نفت خود است. صادرکنندگان به طور محتاطانه جریان لوله را به کشورهای اروپایی که هنوز هم می توانند نفت روسیه بخرند و می توانند نفت روسیه را بخرند، افزایش می دهند: یعنی جمهوری چک و مجارستان. تحلیلگران انتظار دارند که این روند تا سال 2025 ادامه داشته باشد، تا زمانی که اپراتور خط لوله چک ظرفیت برداشت بیشتر نفت خام از مجرای اتصال آن به ایتالیا را داشته باشد.
روسیه همچنین شروع به ارسال محموله های بیشتری از طریق قطب شمال کرده است که می تواند هزینه محموله ها به چین را کاهش دهد. این مسیر 30 تا 45 درصد کوتاهتر از مسیرهایی است که از دریاهای بالتیک و بارنتز حرکت می کنند. داده‌های Kpler افزایش هشت برابری نفت‌کش‌های روسیه را که از این مسیر استفاده می‌کنند در سال 2023 نشان می‌دهد. پیمایش در قطب شمال فقط در تابستان و اوایل پاییز امکان‌پذیر است، اما روسیه، با شرط‌بندی روی گرمایش جهانی، کشتیرانی در تمام طول سال را تا سال 2025 هدف قرار داده است. ممکن است این اتفاق بیفتد.


منبع: اکونومیست

۲۲ شهریور ۱۴۰۲ ۱۲:۳۵
تعداد بازدید : ۲۳۸
کد خبر : ۶۷,۰۱۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید