به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

چرا داده های تورم این هفته ایالات متحده بسیار مهم است؟

پایگاه خبری فولاد ایران- بازارها از بلاتکلیفی متنفرند و در پاییز امسال موارد زیادی بلاتکلیفی وجود دارد. اتحادیه کارگران اتومبیل ممکن است روز جمعه اعتصاب کند، دولت فدرال به سمت تعطیلی احتمالی دیگری در اکتبر پیش می رود، تنش های ژئوپلیتیکی با چین همچنان تشدید می شود و قیمت نفت ممکن است تا دسامبر بالا بماند. همچنین این سوال وجود دارد که آیا فدرال رزرو دوباره نرخ بهره را افزایش خواهد داد یا خیر.
همه این عدم قطعیت باعث شده است که بازارها به دلیل وجود روایت های متناقض در مورد نرخ تورم و افزایش فدرال رزرو دچار عدم اعتماد به نفس شوند. اما خوانش‌های این هفته - فقط چند روز قبل از نشست سیاست فدرال رزرو در سپتامبر - می‌تواند به بازارها جهت دهد.
اگر سرمایه گذاران آنچه را که می شنوند دوست داشته باشند، می تواند اعتماد بسیار مورد نیاز را به وال استریت برساند. اگر داده ها را دوست نداشته باشند، ممکن است سهام را پایین بیاورد.
به گزارش فولاد ایران، اقتصاددانان انتظار دارند تورم سالانه اندازه‌گیری شده با شاخص قیمت مصرف‌کننده که قرار است در روز چهارشنبه منتشر شود، در ماه اوت به 3.6 درصد برسد که از 3.2 درصد در جولای افزایش یافته است.
قرائت در این خطوط بسیار کمتر از اوج CPI در ژوئن 2022 یعنی 9.1 درصد خواهد بود، اما همچنان بسیار بالاتر از نرخ هدف 2 درصدی فدرال رزرو است.
انتظار می‌رود در روز پنج‌شنبه، شاخص قیمت تولیدکننده، که میانگین تغییر قیمت‌هایی را که کسب‌وکارها به تامین‌کنندگان می‌پردازند، بررسی می‌کند، افزایش سالانه 1.2 درصدی را از 0.8 درصد در ماه گذشته نشان دهد.
جیسون پراید و مایکل رینولدز از گلنمد، یک شرکت سرمایه‌گذاری و مدیریت ثروت خصوصی، می‌گویند اگر نرخ تورم در این هفته کمتر از این تخمین‌ها باشد، می‌تواند به معامله‌گران نشان دهد که فدرال رزرو به اوج نرخ بهره خود رسیده است و بیشتر از این افزایش نخواهد یافت. اما اگر تورم قوی‌تر از حد انتظار باشد، افزایش بیشتر نرخ‌ها ممکن است اواخر امسال اتفاق بیفتد که منجر به بلاتکلیفی و نوسانات بیشتر در بازار شود.
بازار کار انعطاف‌پذیر و پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی قوی در این سه‌ماهه به این معنی است که تورم ممکن است برای مدت طولانی‌تری بالاتر بماند و نگرانی‌های بیشتری از افزایش بیشتر نرخ‌های فدرال رزرو در راه باشد.
یک گزارش ناامیدکننده CPI می تواند انتظارات را برای افزایش نرخ بهره در سه ماهه چهارم ترسیم کند.
تحلیلگران بانک آمریکا می گویند: جهش مورد انتظار تورم در این ماه تا حد زیادی به دلیل افزایش قیمت انرژی است.
زمانی که عربستان سعودی و روسیه - بزرگترین صادرکنندگان نفت خام جهان - اعلام کردند که کاهش تولید را حداقل تا سه ماه دیگر تمدید خواهند کرد، قیمت ها افزایش یافت.
و در حالی که فدرال رزرو به طور کلی به تورم اصلی نگاه می کند، تأثیر قیمت های نفت خام اغلب به سایر بخش های اقتصاد گسترش می یابد.
دیوید کلی، استراتژیست ارشد جهانی JPMorgan Asset Management در یادداشتی در روز دوشنبه گفت: «قیمت‌های بالاتر نفت، البته، روان‌شناسی تورم را نیز تغذیه می‌کند». هیچ قیمتی در آمریکا شناخته شده تر از قیمت یک گالن بنزین نیست، بنابراین زمانی که قیمت بنزین افزایش می یابد، آمریکایی ها اغلب آن را نشانه ای از تورم سرسام آور می دانند که منجر به کاهش اعتماد مصرف کننده و احتیاط تجاری بیشتر می شود.»


منبع: CNN

۲۲ شهریور ۱۴۰۲ ۱۲:۵۴
تعداد بازدید : ۲۸۱
کد خبر : ۶۷,۰۱۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید