به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا افزایش واردات نفت چین به معنای بازگشت اقتصادی است؟

پایگاه خبری فولاد ایران- چین در ماه اوت حجم بی سابقه زغال سنگ و سومین واردکننده نفت خام ماهانه را ثبت کرد. اما افزایش اخیر در واردات کالاهای عمده می‌تواند به جای بازگرداندن رشد اقتصادی چین در نیمه دوم سال، عوامل موقتی را پنهان کند.
تحلیلگران از نزدیک سرعت رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان را در جست‌وجوی سرنخ‌هایی در مورد تقاضای نفت و سایر کالاها دنبال کرده‌اند.
به گزارش فولاد ایران، در شش ماه اول ناامیدکننده پس از بازگشایی قرنطینه‌های مرتبط با کووید، چین نتوانست فعالان بازار و تحلیلگران را متقاعد کند که اقتصاد این کشور به شدت از محدودیت‌های سختگیرانه تقریباً سه ساله خارج خواهد شد. در نتیجه، قیمت نفت در نیمه اول سال 2023 کاهش یافت و نگرانی‌ها در مورد بزرگ‌ترین اقتصاد جهان نیز تحت تأثیر قرار گرفت و فدرال رزرو نرخ‌های بهره آمریکا را بالاتر برد و تصور می‌شد که اقتصاد را به سمت رکود سوق می‌دهد.
این قیمت‌های پایین‌تر نفت فرصتی برای پالایشگاه‌های چینی بود تا نفت خام ارزان‌تری را ذخیره کنند و واردات نزدیک به رکورد ماه اوت می‌تواند نتیجه کاهش قیمت‌ها در ماه‌های می و ژوئن باشد.
واردات زغال سنگ به چین، به نوبه خود، در ماه اوت حداقل از سال 2015 به این سو رکوردی را تجربه کرد، زیرا قیمت ها نسبت به بالاترین سطح سال گذشته کاهش یافت و زغال سنگ برای جبران تولید ضعیف انرژی آبی چین در بحبوحه افزایش تقاضای برق تابستانی وارد عمل شد.
طبق داده‌های گمرک چین، چین در ماه آگوست سومین حجم نفت خام ماهانه را وارد کرد زیرا واردات نفت خام نسبت به جولای 20.9 درصد و نسبت به اوت سال گذشته 30.9 درصد افزایش یافت.
بر اساس برآوردهای رویترز بر اساس داده های اداره کل گمرک، واردات نفت خام چین در ماه گذشته به 12.43 میلیون بشکه در روز رسید که سومین بالاترین میزان واردات روزانه در یک ماه است.
واردات نفت خام افزایش یافت زیرا پالایشگاه ها به ساخت ذخایر و افزایش کارکرد پالایشگاه ها ادامه دادند تا حاشیه های سود بالاتر صادرات سوخت را بدست آورند.
واردات نفت خام چین در ماه جولای به طور متوسط 10.29 میلیون بشکه در روز بود که نسبت به واردات رکورد 12.67 میلیون بشکه در روز ژوئن کاهش قابل توجهی داشت، اما همچنان 17 درصد بیشتر از سال گذشته بود.
چین همچنین در سال جاری تا حد زیادی ذخایر نفت خام داشته است و سرعت ذخیره سازی در نیمه اول سال 2023 را تسریع کرده است. اما با نزدیک‌تر شدن قیمت نفت به محدوده 80 تا 85 دلار، تخمین زده می‌شود که پالایشگاه‌های چینی احتمالاً از ذخایر نفت خام خود در ماه جولای استفاده کرده‌اند، زیرا پردازش نفت خام افزایش یافته و واردات نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.
رکورد واردات زغال سنگ
در زغال سنگ، واردات چین در ماه اوت نسبت به ژوئیه 12.9 درصد افزایش یافت و به رکوردی در سال 2015 رسید. طبق داده های گمرک چین، واردات نیز نسبت به اوت سال گذشته 53 درصد افزایش یافت.
با کاهش قابل توجه تولید برق در ظرفیت عظیم انرژی آبی چین به دلیل بارندگی ناکافی و خشکسالی، تولید زغال سنگ، واردات زغال سنگ و تولید برق با سوخت زغال سنگ در سال جاری افزایش یافته است.
کاهش قیمت‌های بین‌المللی زغال سنگ در مقایسه با رکوردهای سال گذشته، زمانی که زغال‌سنگ روسیه در غرب ممنوع شد، نیز در افزایش واردات چین در سال جاری نقش داشته است.
عدم قطعیت سنگ آهن
در بازار سنگ آهن نیز، واردات چین در ماه آگوست افزایش یافت، اما به گفته تحلیلگران، ابهام در مورد بخش دارایی ضعیف چشم انداز را مختل کرده است.
واردات سنگ آهن در ماه آگوست در بحبوحه افزایش تقاضا برای فولاد در آستانه فصل اوج ساخت و ساز، 13.8 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. قیمت سنگ آهن در سه هفته گذشته بیش از 15 درصد افزایش یافت زیرا چین به تلاش های خود برای تقویت بخش املاک فشرده فولاد ادامه داد.


منبع: Oilprice

۲۲ شهریور ۱۴۰۲ ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۳۰۱
کد خبر : ۶۷,۰۲۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید