به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

نشانه های بهبود اقتصاد چین علی رغم املاک و مستغلات ضعیف

پایگاه خبری فولاد ایران-به نظر می رسد که فعالیت اقتصادی در چین در ماه اوت بهبود یافته است، به طوری که داده های منتشر شده در روز جمعه حاکی از تثبیت رشد است. اما اخبار بد بیشتر در مورد املاک و مستغلات، چالش‌هایی را که هنوز در راه است برجسته می‌کند.
بر اساس گزارش اداره ملی آمار (NBS)، تولید صنعتی - که تولید را از بخش‌هایی مانند تولید و معدن اندازه‌گیری می‌کند - در ماه آگوست نسبت به سال قبل 4.5 درصد افزایش یافت که از رشد 3.7 درصدی در جولای افزایش یافت.
خرده‌فروشی که مصرف را اندازه‌گیری می‌کند، نسبت به سال قبل 4.6 درصد افزایش یافت، در حالی که در ماه جولای 2.5 درصد افزایش یافت.
شواهد بیشتری وجود داشت مبنی بر اینکه بحران دو ساله املاک و مستغلات به پایان نرسیده است.
Sino-Ocean، یک توسعه‌دهنده بزرگ املاک تحت حمایت دولت، گفت که بازپرداخت وام‌های فراساحلی خود را به حالت تعلیق در می‌آورد تا نشان دهد که چگونه بحران جاری املاک می‌تواند همچنان بر گسترش اقتصادی تأثیر بگذارد.
به گزارش 
فولاد ایران، سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت، از جمله زیرساخت‌ها و ساخت‌وساز، در هشت ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 3.2 درصد رشد داشته است که اندکی ضعیف‌تر از 3.4 درصد در هفت ماهه اول سال 2023 است.
بر اساس گزارش NBS، سرمایه گذاری املاک در هشت ماه اول سال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 8.8 درصد کاهش یافته است. فروش املاک بر اساس مساحت 7.1 درصد کاهش یافت.
مودیز چشم انداز خود را برای کل بخش املاک و مستغلات روز پنجشنبه کاهش داد و دلیل آن رکود در فروش مسکن و ادامه نگرانی ها در مورد سلامت این صنعت بود.
لری هو، اقتصاددان ارشد چین بزرگ در Macquarie Group، گفت: علیرغم «بدبینی گسترده»، ممکن است بدترین شرایط برای دومین اقتصاد بزرگ جهان، که در حال حاضر با تقاضای ضعیف صادراتی از بازارهای جهانی و بدترین رکود تا به حال املاک و مستغلات دست و پنجه نرم می کند، به پایان برسد.
با این حال، بازارهای سهام آسیایی پس از انتشار این داده ها افزایش یافتند، به طوری که شاخص کل سهام منطقه MSCI نزدیک به 1٪ تا معاملات ظهر افزایش یافت. در هنگ کنگ، شاخص هانگ سنگ 1.5 درصد افزایش یافت. Topix ژاپن 0.8 درصد بالاتر بود.
اقتصاد چین از آوریل، زمانی که حرکت از شروع قوی تا سال کمرنگ شد، در رکود بوده است. از آن زمان، دولت تدابیر متعددی را برای احیای مجدد رشد ارائه کرده است.
روز پنجشنبه، بانک خلق چین (PBOC) به منظور حمایت از بهبود اقتصادی و بهبود نقدینگی در سیستم مالی، مقدار پولی را که بانک‌ها باید در ذخیره نگه دارند، کاهش داد.
نسبت ذخایر الزامی (RRR) برای همه بانک‌ها از روز جمعه ۲۵ واحد کاهش می‌یابد، به استثنای بانک‌هایی که قبلاً نسبت ذخیره ۵ درصدی را اعمال کرده‌اند. این بانک آخرین بار در ماه مارس نسبت ذخایر الزامی را برای تقریباً تمام بانک ها 25 واحد کاهش داد.
در روز شنبه، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه آگوست تنها 0.1 درصد افزایش یافت - که کمتر از انتظارات بازار بود، حتی اگر به محدوده مثبت رسید. شاخص بهای تولیدکننده با کاهش 3 درصدی در سال نسبت به سال گذشته، برای یازدهمین ماه متوالی کاهش یافت، زیرا قیمت ها در بخش صنعت ضعیف باقی ماندند.
روند بی‌رویه قیمت‌های مصرف‌کننده چین در تضاد عمده با تورمی است که در اکثر اقتصادهای بزرگ دیگر مشاهده می‌شود، که بانک‌های مرکزی خود را مجبور به افزایش نرخ بهره کرده‌اند.


منبع: CNN

۲۶ شهریور ۱۴۰۲ ۱۴:۲۱
تعداد بازدید : ۳۴۸
کد خبر : ۶۷,۰۳۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید