به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

چگونه اوراق مشارکت سبز تعهدات زیست محیطی را محو می کنند؟

پایگاه خبری فولاد ایران- یک هفته پیش، غول حمل و نقل دانمارکی Moeller-Maersk اولین اوراق قرضه سبز خود را منتشر کرد. این بدهی به ارزش 750 میلیون دلار برای "کمک به تامین مالی یا بازپرداخت دارایی های سبز" استفاده خواهد شد.
با این پیوند، مرسک به ارتش رو به رشدی از کسب‌وکارها پیوست که برای تامین مالی فعالیت‌های مختلف مرتبط با انتقال انرژی، بدهی صادر می‌کنند.
با این حال، اوراق قرضه سبز، مانند جبران کربن، با دلیل موجه به موضوع انتقاد و تردید در مورد اعتبار سبز ناشران تبدیل شده است.
اکنون، در حالی که حمل‌ونقل پاک و ساخت و سازهای سبز کاملاً با بخش اوراق بدهی سبز مطابقت دارند، ممکن است استدلال شود که هزینه‌های سرمایه و عملیاتی واقعاً فعالیت‌های سبز نیستند. این مشکل بزرگ اوراق قرضه سبز است و اکنون به مشکل بزرگی برای بانک های تنظیم کننده این وام تبدیل شده است.
به گزارش 
فولاد ایران، اولین اوراق قرضه سبز در سال 2007 توسط بانک سرمایه گذاری اروپا - بخش وام دهی اتحادیه اروپا منتشر شد. ده سال بعد، رپسول با تبدیل شدن به اولین شرکت نفتی که از بازار اوراق قرضه سبز بهره برد، تاریخ ساز شد. او این پول را برای کاهش شدت کربن پالایشگاه های خود جمع آوری کرد. از آن زمان، سیل اوراق قرضه سبز به وجود آمد.
به طور طبیعی، با انتشار بدهی های بسیار، خطر سبزشویی افزایش یافت و تنظیم کننده ها را بر آن داشت تا تعریفی برای اوراق قرضه سبز ارائه دهند.
انجمن بین المللی بازار سرمایه یک مورد خوب دارد: اوراق قرضه سبز باعث افزایش سرمایه و سرمایه گذاری برای پروژه های جدید و موجود با مزایای زیست محیطی می شود. اصول اوراق قرضه سبز (GBP) به دنبال حمایت از ناشران در تامین مالی پروژه های سازگار با محیط زیست و پایدار است که اقتصاد انتشار صفر را تقویت می کند و از محیط زیست محافظت می کند.
از سوی دیگر، اوراق قرضه سبز متعهد به تامین مالی یا تامین مالی مجدد سرمایه‌گذاری‌ها، پروژه‌ها، مخارج یا دارایی‌هایی هستند که به حل مسائل آب و هوایی و محیطی کمک می‌کنند. هم دولت‌ها و هم شرکت‌ها از آن‌ها برای تأمین مالی گذار به یک اقتصاد پایدارتر و کم کربن استفاده می‌کنند.
در حالی که در ظاهر، اوراق قرضه سبز راهی عالی برای پیگیری اهداف کربن زدایی است، اما اغلب پیچیده و کاملاً مشکوک می شود. زمانی مشکوک تر می شود که بانک ها از اوراق قرضه سبز به عنوان راهی برای کربن زدایی عملیات خود استفاده می کنند و آنها را به ابزاری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تعیین اهداف برای کل مبلغ وام داده شده در اوراق قرضه سبز تبدیل می کنند، خواه واقعاً سبز باشند یا نباشند .
از نظر تئوری، اطمینان از سبز بودن اوراق قرضه آسان است: وام دهنده یا شخص ثالث به سادگی باید بررسی کنند که پول برای هدفی که قرض گرفته شده استفاده می شود.
اوراق قرضه سبز، در ظاهر، راهی عالی برای پیگیری اهداف انتقالی از طریق ایجاد انگیزه در شرکت‌ها است تا در مورد کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خود فعالیت کنند.
شاید اوراق قرضه سبز مانند جبران کربن، که اکثریت آنها اخیراً بی‌ارزش هستند، ختم نشوند، اما اگر وام دهندگان نتوانند به اندازه کافی تضمین کنند که اوراق قرضه سبز واقعاً برای یک هدف سبز استفاده می شود، ممکن است در مقطعی سرمایه گذار از آن بخش بازار خارج شود.


منبع: Oilprice

۲۹ شهریور ۱۴۰۲ ۱۲:۳۹
تعداد بازدید : ۱۴۹
کد خبر : ۶۷,۱۰۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید