به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

چگونه شی جین پینگ کنترل بازار سهام چین را در دست می گیرد؟

پایگاه خبری فولاد ایران- با افزایش نگرانی ها در مورد کند شدن رشد اقتصادی چین و بحران نقدینگی در بازارهای دیگر مانند ژاپن و ایالات متحده، بازارهای سهام چین نیز عملکرد ضعیفی داشته اند. وضعیت بسیار غیرمعمول بخش املاک و مستغلات، نتیجه تغییر سیاست های قابل توجه در پکن است که در سال گذشته افزایش یافته است. رئیس جمهور شی جین پینگ قصد دارد سرمایه گذاری در بخش هایی را تقویت کند که با اولویت های او برای کنترل، امنیت ملی و خودکفایی فناوری مطابقت دارند و از بازارهای سهام برای هدایت این سرمایه با هدف تغییر شکل اقتصاد چین استفاده می کند.
در همین حال، بازار عرضه اولیه سهام کاملاً پر جنب و جوش باقی مانده است و به وضوح مشوق سیاستی برای هدایت سرمایه به مناطقی وجود دارد که از نظر استراتژیک برای چین مهم تلقی می شوند. لنس نوبل، رئیس مرکز تحقیقات واقعیت چین در بانک سرمایه گذاری CLSA، می گوید رویکرد جدید بر هماهنگی از بالا به پایین منابع از سوی دولت، صنعت، امور مالی، دانشگاه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی متمرکز است تا پیشرفت های فناوری را تسریع کند و به کاهش اتکای چین به غرب کمک کند.
ژانگ جون، رئیس دانشکده اقتصاد در دانشگاه فودان در شانگهای، می گوید: مکانیسم بازار گرا است، و شکاف بزرگی بین هدایت سیاست و انتظارات بازار وجود دارد. همچنین هیچ تضمینی وجود ندارد که متقاعد کردن سرمایه گذاران IPO چین برای حمایت مشتاقانه از فهرست های جدید، یا تکیه بر مدیران دارایی های بزرگ و شرکت های بیمه برای تبدیل شدن به سرمایه گذاران بلندمدت در تولیدکنندگان تراشه یا خودروهای الکتریکی، منجر به ایجاد شغل و ثروت برای افراد عادی شود. چینی که قبلا سرمایه گذاری در املاک و زیرساخت انجام می داد.
ایده بزرگ
تقریباً یک سال پیش، شی به رهبران ارشدی که در پکن گردهم آمده بودند، گفت که چین نیاز به بسیج «سیستم جدید کل ملت» دارد تا با «تقویت رهبری حزب و ایالت در زمینه نوآوری‌های علمی و فناوری بزرگ»، «سیستم جدید کل ملت» را برای سرعت بخشیدن به پیشرفت‌ها در مناطق استراتژیک بسیج کند. کلمه «جدید» در « سیستم جدید کل ملت» و اشاره به «مکانیسم‌های بازار» بینش شی را از دیدگاه‌های پیش‌رفته در دوران مائوتسه تونگ، که از سال 1949 تا 1976 بر چین حکومت می‌کرد، متمایز می‌کند.
«نظام کل ملت» اولیه مائو مستلزم برنامه‌ریزی اقتصادی از بالا به پایین به سبک شوروی بود که پیشرفت‌های تکنولوژیکی از جمله ماهواره‌ها و سلاح‌های هسته‌ای را ارائه می‌کرد.
به گزارش فولاد ایران، سخنرانی شی جین پینگ را در جلسه پایانی کنگره ملی خلق در تالار بزرگ مردم در پکن در ماه مارس نشان می دهد، دولت شی به طور فزاینده‌ای در حال انتخاب شرکت‌هایی است که در بازارهای شانگهای و شنژن فهرست شوند. به طور کلی هدف متعادل کردن اهداف سیاست با بازده سرمایه گذاری، سرمایه گذاری مجدد سود در سراسر صنعت بود. اما به دلیل تامین مالی مکرر شرکت‌های طراحی تراشه‌های کم‌هزینه و سودآور و در عین حال شکست در کمک به تولیدکنندگان تراشه‌های سطح بالاتر چینی برای رسیدن به رقبای کره‌ای، تایوانی و سایر رقبای خارجی، مورد انتقاد قرار گرفته بود.
از نظر آن‌ها، بازگشت به کتاب بازی قدیمی تنها یک محاسبه اجتناب‌ناپذیر برای توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات پر از بدهی را به تعویق می‌اندازد و انتقال برنامه‌ریزی‌شده به اقتصاد جدید چین را به تأخیر می‌اندازد. گلدمن لاو می‌گوید کلید این تغییر این است که شرکت‌هایی در بخش‌هایی مانند تولید نیمه‌رسانا، بیوتکنولوژی و وسایل نقلیه الکتریکی وارد بورس شوند.
با حمایت سرمایه‌گذاران بازار سهام، آنها می‌توانند افزایش یافته و به رشد هزینه‌های مصرف‌کننده مورد نیاز برای پر کردن شکاف بر جای مانده از بازار املاک کوچک چین کمک کنند.


منبع: فایننشال تایمز

۳ مهر ۱۴۰۲ ۱۱:۳۸
تعداد بازدید : ۱۴۸
کد خبر : ۶۷,۱۴۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید