به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

توقف صادرات دو ماده معدنی مورد نیاز تراشه سازان جهان از چین

توقف صادرات دو ماده معدنی مورد نیاز تراشه سازان جهان از چین

 

پایگاه خبری فولاد ایران- صادرات دو ماده معدنی کمیاب که برای تولید تراشه ها ضروری است، در ماه اوت، یک ماه پس از اعمال محدودیت های پکن بر فروش خارج از

کشور به دلیل امنیت ملی، به صفر رسید.
به گزارش فولاد ایران، چین حدود 80 درصد از گالیوم و حدود 60 درصد ژرمانیوم جهان را تولید می‌کند، اما براساس داده‌های گمرک چین که روز چهارشنبه منتشر شد، این کشور هیچ یک از عناصر را در ماه گذشته در بازارهای بین‌المللی نفروخت. در ماه جولای، این کشور 5.15 تن محصولات گالیم و 8.1 متریک تن محصولات ژرمانیوم صادر کرد.
این محدودیت‌ها نشان‌دهنده تمایل آشکار چین برای مقابله به مثل با کنترل‌های صادراتی ایالات متحده است.
دومین اقتصاد بزرگ جهان در حال حاضر با تقاضای ضعیف داخلی و بحران مسکن دست و پنجه نرم می کند. ماه گذشته، صادرات این کشور بیشترین کاهش را در بیش از سه سال گذشته تجربه کرد و ضربه جدیدی به بهبود متزلزل آن وارد کرد.
تحلیلگران می گویند که محدود کردن صادرات یک "شمشیر دولبه" است که ممکن است به اقتصاد چین آسیب برساند و انتقال زنجیره های تامین به خارج از کشور را تسریع بخشد.
تحلیلگران گروه اوراسیا در گزارش تحقیقاتی ژوئیه گفتند که چین ممکن است پیشرو صنعت در تولید این دو عنصر باشد، اما تولیدکنندگان جایگزین و همچنین جایگزین های موجود برای هر دو ماده وجود دارد.
تأثیر سقوط در صادرات در داخل کشور احساس می شود. قیمت گالیم در چین کاهش یافته است، زیرا کنترل صادرات باعث انباشته شدن موجودی ها شده است.
بر اساس اطلاعات بازار فلزات شانگهای، روز پنجشنبه، قیمت لحظه ای گالیوم به 1900 یوان (260 دلار) در هر تن رسید که نسبت به اوایل جولای 20 درصد کاهش داشت.
در همین حال، قیمت لحظه ای ژرمانیوم به دلیل عرضه محدود اندکی افزایش یافته و در روز پنجشنبه به 10050 یوان (1376 دلار) در هر تن رسید.
اکتبر گذشته، دولت بایدن از مجموعه ای از کنترل های صادراتی رونمایی کرد که شرکت های چینی را از خرید تراشه های پیشرفته و تجهیزات ساخت تراشه بدون مجوز منع می کرد. اما برای موفقیت آمیز بودن کارزار واشنگتن، کشورهای دیگر باید شرکت می کردند. ژاپن و هلند در اوایل سال جاری به این تلاش ملحق شدند که صادرات تراشه‌سازی به چین را بیشتر محدود کرد.


منبع: CNN

۳ مهر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۷
تعداد بازدید : ۱۸۰
کد خبر : ۶۷,۱۵۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید