به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بازگشت نوسانات ژئوپلیتیکی به بازارهای مالی

پایگاه خبری فولاد ایران- سرمایه گذاران و سیاست گذاران با نوع دیگری از عدم اطمینان بیشتر به مدت طولانی مواجه هستند. از دهه 1970 به ندرت اقتصاد جهانی تا این حد متلاطم به نظر می رسید. رشد اقتصاد جهانی کند شده است. شوک‌های دوگانه همه‌گیری کووید-۱۹ و حمله روسیه به اوکراین، سیاست‌های پولی را گل‌آلود کرده و بازارهای انرژی و زنجیره‌های تامین را بر هم زده است.
ملی‌گرایی اقتصادی، تنش‌های آمریکا و چین، و چندپارگی ریشه دوانده است. دولت ها نقش بزرگ تری در مدیریت اقتصادی ایفا می کنند، به ویژه در مواجهه با فوریت انتقال آب و هوا. بازگشت غم انگیز درگیری به خاورمیانه تنها بر الگوی افزایش خطر ژئوپلیتیکی تأکید می کند. شاخص های بازار این را نشان می دهد. شاخص Vix - معیاری برای نوسانات مورد انتظار - از سال 2020 به طور متوسط بالاتر از دهه قبل بوده است. شاخص عدم قطعیت جهانی، که میزان شیوع کلمه "نامطمئن" را در گزارش های تحلیلگران اندازه گیری می کند، سال ها روند صعودی داشته است و از سال 2021 به طور قابل توجهی جهش کرده است.
به گزارش فولاد ایران، آینده نامشخص تر، کتاب بازی فعالان بازار، از سرمایه گذاران گرفته تا بانک های مرکزی را تغییر می دهد. چند دهه ثبات نسبی، که زیربنای رشد تجارت جهانی و شوک‌های سیاسی اندک بود، پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی مانند رشد، نرخ بهره و تورم را آسان‌تر کرد. زمانی که مفروضات اساسی درباره جهان کمتر و ساده‌تر بودند، ارزیابی این که چگونه اینها تکامل می‌یابند، ساده‌تر بود. امروزه اقتصاد به طور فزاینده ای تحت تأثیر سیاست و سیاست خارجی قرار گرفته است. نگاهی فراتر از نمودارها، ترازنامه ها و نسبت ها پیامدهای خاص خود را دارد.
بازارها سابقه خوبی در قیمت گذاری ریسک ژئوپلیتیک و ارزیابی رویدادهای با احتمال کم، با تأثیر زیاد یا «ریسک های دنباله دار» ندارند. مطالعات نشان می دهد که فعالیت های اقتصادی و بازارهای مالی اغلب بیش از رویدادهای واقعی تحت تأثیر تهدیدات ژئوپلیتیکی قرار می گیرند. اما به همان اندازه، وقتی چندین تهدید وجود دارد که تعریف آنها پیچیده و دشوار است، بازارها می توانند در اینرسی فرو بروند. در واقع، قیمت نفت در واکنش به حملات حماس در اسرائیل افزایش یافت، اما نه به اندازه ای که انتظار می رفت. ممکن است تنظیماتی در پیش باشد.
دشواری اندازه‌گیری امتیازات ژئوپلیتیکی نیز پاداش کسانی را که می‌توانند آن را درست انجام دهند افزایش می‌دهد. تقاضای فزاینده ای برای متخصصانی وجود دارد که بتوانند دانش سیاسی و کلان را با اصول مالی ترکیب کنند.
نوسانات همچنین ممکن است معامله گران را وادار کند تا با اتخاذ استراتژی های کوتاه مدت فعال تر به دنبال بازده باشند. گزینه های روز صفر که به سرمایه گذاران امکان می دهد موقعیت های هدفمندی در بازارهای سهام در اطراف رویدادها داشته باشند، از زمان شروع همه گیری محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند.
مؤسسات دارای استراتژی های بلندمدت غیرفعال مانند صندوق های بازنشستگی نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. تحقیقات نشان می‌دهد که نوسانات بازار دامنه بازده صندوق‌های فعال را افزایش می‌دهد. سیاست گذاری در این محیط قبلاً چالش برانگیز بوده است. اما با نوسان جهان پیش رو، احتمال خطا بیشتر می شود و اثربخشی سیاست پولی که با تاخیر عمل می کند، کمرنگ می شود. موسسات مالی سفت و سخت، از جمله تنظیم کننده های بازار، با مشکل مواجه خواهند شد. تلاش برای تجزیه و تحلیل رویدادهای ژئوپلیتیکی تنها خطای انسانی بیشتری را وارد بازارها می کند. استراتژی‌های فعال، افق‌های زمانی کوتاه‌تر، تمرکز کمتر بر مدل‌ها و خطاها، همگی خطر ایجاد یک چرخه معیوب از بی‌ثباتی را دارند. دنیای نوسانات بیشتر به طولانی‌تر ممکن است به سختی از بین برود.


منبع: فایننشال تایمز

۲۵ مهر ۱۴۰۲ ۱۱:۲۵
تعداد بازدید : ۲۲۱
کد خبر : ۶۷,۳۹۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید