به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

طرح یک تریلیون دلاری کمربند و جاده چین تاکنون چه دستاوردی داشته است؟

پایگاه خبری فولاد ایران- شی جین پینگ هفته گذشته در جشن دهمین سالگرد ابتکار کمربند و جاده خود در پکن به مهمانان گفت: «وقتی به دیگران گل رز می دهید، عطر آن ها روی دست شما می ماند.» "کمک به دیگران کمک به خود نیز هست." حتی زمانی که رئیس‌جمهور چین میزبان پرجنب‌وجوش بود، استقبال از رهبران جهان از ولادیمیر پوتین از روسیه تا جوکو ویدودو از اندونزی در تالار بزرگ، یک جریان پنهانی از خصومت ژئوپلیتیکی که متوجه ایالات متحده بود مشهود بود.
او به نام واشنگتن اشاره ای نکرد، اما وقتی گفت: «تقابل ایدئولوژیک، رقابت ژئوپلیتیکی و سیاست بلوکی انتخابی برای ما نیست»، هدف اظهارنظر او مشخص بود.
به گزارش فولاد ایران، برای شی، مجمع دو روزه برای جشن گرفتن ابتکار زیرساخت جهانی 1 تریلیون دلاری - بزرگترین برنامه توسعه چندجانبه که تا کنون توسط یک کشور انجام شده است - فرصتی برای نفوذ بیشتر چین در سراسر جهان در حال توسعه بود. مقامات کشورهایی که تحت این برنامه سرمایه گذاری کرده اند نیز از آن تمجید کردند.
اما سؤالی که منتقدان BRI که عمدتاً خارج از چین هستند می‌پرسند این است که آیا این پروژه ارزش این هزینه‌های هنگفت را داشته است و آیا می‌تواند مانند سال‌های آینده به فعالیت خود ادامه دهد.
کارت امتیازی BRI برای چین
BRI کسب و کار ارزشمندی در خارج از کشور برای شرکت های بزرگ دولتی خود به دست آورده و روابط دیپلماتیک را با کشورهای به اصطلاح جنوب جهانی تقویت کرده است. این پیوندها به نوبه خود نفوذ چین را در سایر سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل افزایش داده و به آن اجازه می‌دهد دیدگاه سیاسی شی برای جهان را پیش ببرد.
کشورهای دریافت‌کننده مانند پاکستان خود را قادر به تامین مالی پروژه‌هایی می‌بینند که هرگز نمی‌توانستند آن‌ها را تحت برنامه‌های کمک‌های دوجانبه یا چندجانبه خارجی به سبک قدیمی، از نیروگاه‌ها گرفته تا شبکه‌های داده پرسرعت، در سر بپرورانند. اما منتقدان می‌گویند این پروژه‌ها می‌توانند به تله بدهی تبدیل شوند و وابستگی اقتصادی بسیاری از کشورها به پکن را افزایش دهند.
داده های جدیدی که توسط جینز، شرکت اطلاعات دفاعی برای فایننشال تایمز گردآوری شده است، نشان می دهد که 40 درصد از پروژه ها در کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) - که در ماه ژوئیه توسط شی به عنوان "یک گل سرسبد مهم" برای کل BRI معرفی شد - با مشکلاتی از جمله فساد، مازاد بر هزینه ها، کمبود بودجه یا اثرات نامطلوب زیست محیطی مواجه شده اند.
در ابتدا، تزریق وام های چینی برای ساخت زیرساخت ها به نظر می رسید که آینده جدیدی را برای یکی از فقیرترین کشورهای آسیایی نوید می داد. پروژه هایی مانند نیروگاه زغال سنگ 1 میلیارد دلاری تار و 13 طرح انرژی دیگر به کاهش کمبودهای فلج کننده برق کمک کردند. بزرگراه های جدید تجارت بین شهرها را تقویت کرد. کابل های فیبر نوری ارتباطات مدرن را به شهرهای کوهستانی آورد.
چن یونگ جوون، استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه رنمین، می‌گوید که در دهه آینده، BRI تاکید بیشتری بر توسعه سبز، سلامت عمومی و اقتصاد دیجیتال خواهد داشت. چن می افزاید: "هدف کلی توسعه مشترک و ایجاد نظم جهانی و سیستم جهانی جدید است." او انتظار دارد که این شامل حمایت چین از سه ابتکار جهانی شی - ابتکار توسعه جهانی، ابتکار امنیت جهانی و ابتکار تمدن جهانی باشد.
اینها طرحی برای نظم جهانی جایگزین برای به چالش کشیدن سیستم تحت رهبری ایالات متحده است که از پایان جنگ جهانی دوم حاکم بوده است. در این مجمع، رهبران حزب کمونیست از رئیس جمهور به پایین بارها در مورد ابتکارات خود برای مهمانان خود صحبت کردند، حتی یک طرح جدید در مورد هوش مصنوعی مطرح کردند.
تام شیائوجون وانگ، بنیانگذار راه حل های اقلیمی، یک سازمان غیردولتی مستقر در فیلیپین، می گوید: 10 سال آینده به چین فرصتی می دهد تا از رهبری خود در بخش هایی مانند وسایل نقلیه الکتریکی و پنل های خورشیدی برای سبزتر کردن BRI استفاده کند. او می افزاید، زمان آن فرا رسیده است که چین «این رهبری در فناوری سبز را برای توسعه استانداردهایی که شامل مسائل زیست محیطی، و مسائل اجتماعی و فرهنگی می شود، بر عهده بگیرد». وانگ پروژه‌ای را که در فیلیپین روی آن کار می‌کند توضیح می‌دهد که در آن شرکت‌های چینی پانل‌های خورشیدی را به روستاها عرضه می‌کنند تا بالای ساختمان‌هایشان قرار دهند. او می‌گوید که چنین طرح‌های کوچک سود مستقیم برای فقرا فراهم می‌کند و در راستای دور شدن از پروژه‌های بزرگ انرژی است.
تحلیلگران می گویند در حالی که چین مسیر خود را به سوی آینده ای جدید برای BRI احساس می کند، میزان وام های نجات مورد نیاز کشورهای دریافت کننده BRI موجود همچنان بالا خواهد بود. به عنوان مثال، در پاکستان، پکن بیش از 5.7 میلیارد دلار وام را که طی دو سال گذشته سررسید شده بود، پرداخت کرده است. مشکلات مالی اخیر پاکستان، جذب سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ از منابع دیگر را برای پاکستان دشوارتر کرده است.


منبع: فایننشال تایمز

۱ آبان ۱۴۰۲ ۱۱:۱۷
تعداد بازدید : ۱۳۵
کد خبر : ۶۷,۴۷۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید