به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 43 سال 2023

گزارش هفته 43 سال 2023
شماره 687


سنگ آهن
فولاد ایران: قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در بازار چین هفته گذشته تا 5 دلار بهبود داشته به 120 دلار رسید و آخر هفته یک دلار تصحیح قیمت داشته نهایتا در 119 دلار هر تن سی اف آر هفته را به پایان برد. تولید کارخانه های فولاد بالا و تقاضای مصرف کننده های نهایی نیز مطلوب بود که از بازار سنگ آهن حمایت نمود.

قراضه
 فولاد ایران: در هفته ای که گذشت بازار واردات قراضه ترکیه در ثبات ماند و  قیمت قراضه سنگین 20-80 حدود 352 دلار هر تن سی اف آر بود.
قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن نیز نزولی بوده و هفته گذشته با 7 دلار کاهش به 323 دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز 10 دلار ارزان تر شده 373 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

بیلت
 فولاد ایران: هفته گذشته میلادی بیلت صادراتی فوب دریای سیاه پس از نوساناتی در محدوده  465 دلار هر تن فوب در ثبات باقی ماند. در بازار داخلی چین قیمت بیلت با 11 دلار بهبود قیمت هفتگی به 476 دلار هر تن درب کارخانه رسید. قیمت بیلت وارداتی به چین نیز از 467 دلار  به 456 دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت 5 دلار ارزان تر شده 510 دلار هر تن سی اف آر شنیده می شد.

بیلت در بازار ایران

بیلت
فولاد ایران: قیمت شمش با توجه به روند نزولی تقاضا افت کرد. علت اصلی فشار بورس کالا و سیاست‌های آن بود.

مقاطع
 فولاد ایران: میلگرد در بازار چین با ثبات بود و قیمت میلگرد صادراتی 527 دلار هر تن فوب ثبت شد. آخرین قیمت میلگرد در بورس شانگهای نیز صعودی بوده از 493 دلار به 509 دلار رسید.
قیمت میلگرد صادراتی ترکیه به روند نزولی ادامه داده با 5 دلار افت به 545 دلار هر تن فوب رسید. در بازار جنوب شرق آسیا نیز میلگرد وارداتی در 535  دلار هر تن سی اف آر بدون تغییر باقی ماند.  
در بازار داخلی امریکا میلگرد در 840 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثابت ماند و در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد 10 یورو ارزان تر شده 595 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد
فولاد ایران: فشار بورس کالا برای پایین آوردن قیمت، بازار را به عقب نشینی وادار کرد.

تیرآهن
فولاد ایران: رکود بازار و تفکر منفی تقاضا باعث کاهش قیمت شد.

ورق
فولاد ایران : هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه در 560 دلار هر تن فوب باقی ماند. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین یک دلار بهبود داشته 535 دلار  هر تن فوب شنیده شد. ورق گرم صادراتی ترکیه 10 دلار ارزان تر شده 600 دلار هر تن فوب ثبت شد. ورق گرم وارداتی به جنوب شرق آسیا نیز از 522 تا 557 دلار به 528 تا 555 دلار هر تن سی اف آر رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم در 605 یورو هر تن درب کارخانه باقی ماند. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم 20 دلار رشد داشته 780 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
ورق در بازار ایران

گرم
فولاد ایران: قیمت این کالا با توجه به آنکه به کف خود رسیده با مقاومت روبرو شد و بهبود اندکی داشت افزایش نرخ ارز به این امر کمک کرد. قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 368000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به علت عدم عرضه ورق گیلان به 375000 ریال رسید.

اکسین
فولاد ایران: قیمت این ورق به کف خود رسیده و تقاضای بسیار ضعیف اجازه واکنش را به آن نمی دهد.

سرد
فولاد ایران: عرضه کالاهای وارداتی همراه با تقاضای ضعیف آن باعث روند نزولی قیمت شد.

گالوانیزه
فولاد ایران: دامنه تغییر قیمت این کالا همراه با نوسان نرخ ارز بازی کرد. ولی تقاضای آن همچنان ضعیف باقی مانده است.

تحلیل هفته
بازار جهانی
فولاد ایران: قیمت نفت به زیر ۹۰ دلار برگشته، رفع تحریم  و صدور نفت ونزوئلا از طرف امریکا اجازه افزایش قیمت نفت را به بالای صد دلار نمی دهد. قیمت ضایعات در هفته قبل تا ۲۰ دلار افت کرد و شمش هم تا ۱۰ دلار، بازار ورق گرم و اسلب هم ضعیف بود. در شرایط فعلی تمام بازارها تحت تاثیر دو جنگ اکراین و غزه در حالت انتظار است بخصوص مساله غزه که همه فعالان اقتصادی را در حالت صبر و انتظار نگه داشته بخصوص برنامه های بلند پروازانه منطقه خلیج فارس که متوقف مانده و اقتصاد ترکیه که بین اعراب و اسراییل گیر کرده است، شرایط بی ثبات و لرزان فعلی باعث ترس تقاضا شده است. محققاً بعد از اتمام این جنگ ها بازارها به شدت فعال خواهد شد ولی گسترش درگیری بخصوص در خلیج فارس می تواند به نابودی همه چیز ختم شود. تا این روند ادامه دارد باید انتظار کاهش قیمت ها را داشت چرا که روس ها نیاز به صادرات فولاد دارند، تقاضا در چین ضعیف است خاورمیانه هم بلاتکلیف مانده. بنابراین سیاست صبر حاکم بر بازارهای اصلی است و فقط باید به گردش عملیات روزانه دلگرم بود.


بازار داخلی
بازار داخلی نرخ ارز فعلی را تمکین کرده چون فشار دولت را می بیند. باور ندارد ولی دلیل آن فرمایشات رییس سازمان برنامه و بودجه است که کسری شش ماهه اول سال را ۳۴۱ همت اعلام کرده است. ولی چون سال انتخابات است دولت با ایجاد رکود و سرکوب تقاضا گردش پول را محدود کرده است.
مساله محدودیت عرضه آهن اسفنجی با اخطار قطع گاز به بعضی واحدهای فولادی از نیمه دوم آذر مساله ای است که دخالت بورس کالا در قیمت گذاری را تقویت می کند.
دولت برای مهار قیمت، سهمیه بندی خرید گندله، اسفنجی و شمش را با قدرت اعمال می کند این هفته شاهد محدودیت عرضه گندله به تجار و افزایش قیمت آن در بازار بودیم. این روند در آینده عرضه میلگرد را متاثر خواهد کرد ولی مشخص نیست که قیمت آن را بالا ببرد چون قیمت شمش و تقاضای آن در بازار جهانی نزولی است. با توجه به دخالت های دولت بعید نیست قیمت شمش به حدود ۱۷۰۰۰ریال پایه برگردد. بازار اسلب و ورق شرایط نابسامان تری دارد چرا که قیمت این کالاها در بازار داخلی به کف خود رسیده و از طرف دیگر روند تقاضا و قیمت آن در بازار جهانی نزولی است. دولت تلاش می کند تا قبل از بروز مشکل گاز کف سازی قیمت کند به همین دلیل، هم روی کاهش قیمت اصرار دارد هم افزایش عرضه. عاملی که می تواند سیاست دولت را تحت تاثیر قرار دهد جنگ غزه است. تداوم جنگ به معنای ادامه روند نزولی قیمت خواهد بود ولی اتمام آن ضرورتاً باعث بالا رفتن قیمت نخواهد شد چون باید تقاضا به بازار گردد.

پایگاه خبری فولاد ایران
بازار جهان: مونا تابان
بازار ایران: محمد چیت ساز


۶ آبان ۱۴۰۲ ۱۰:۴۱
تعداد بازدید : ۸۰۹
کد خبر : ۶۷,۵۲۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید