به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بادهای معکوس اقتصادی مانع افزایش قیمت نفت

پایگاه خبری فولاد ایران- ماه‌هاست که تحلیلگران درباره قیمت‌های سه رقمی نفت صحبت می‌کنند، اما معیارها سرسختانه از نفت بالای 100 دلار جلوگیری می‌کنند. یکی از دلایل این امر، بادهای معکوس اقتصادی است که قیمت ها را تحت فشار قرار داده و آنها را از رسیدن به بالای 100 دلار باز می دارد. مورد دیگر افزایش هزینه‌های مربوط به انتقال نفت است که تقاضا را کاهش داده است.
بلومبرگ اوایل این ماه گزارش داد که نرخ حمل و نقل در 16 مسیر دریایی جهانی از زمان حمله حماس به اسرائیل 50 درصد افزایش یافته است. جان کارتسوناس، شریک مدیریتی در Breakwave Advisors، مدیر ETF کشتیرانی، به بلومبرگ گفت: کشتیرانی از نظر تاریخی از آشفتگی های ژئوپلیتیک سود برده است. وقتی جنگ ها یا درگیری ها شروع می شود، اصرار برای تامین منابع انرژی اولین چیزی است که در ذهن تجار به وجود می آید.
عربستان سعودی و روسیه اعلام کرده‌اند که آماده‌اند تا کاهش تولید خود را تا زمانی که لازم باشد برای رسیدن به قیمت‌های مورد نظرشان تمدید کنند و برخی دیگر از اعضای اوپک به دلیل مشکل نرخ حمل‌ونقل بار کمتری را مشاهده می‌کنند.
بر اساس گزارش رویترز، بارگیری نفت خام از نیجریه و آنگولا به دلیل تغییرات در نرخ حمل و نقل اخیراً کاهش یافته است.
همچنین بحث کاهش حاشیه های سود پالایشی نیز وجود دارد. برای ماه‌ها، پالایشگاه‌ها با توجه به تقاضای قوی و قیمت‌های نه چندان بالای نفت خام، از حاشیه سود بالایی برخوردار بودند. در حال حاضر، با نزدیک شدن به پایان فصل رانندگی در ایالات متحده، همه چیز شروع به تغییر کرده است، که به معنای کاهش تقاضا برای بنزین است.
یک رسانه خبری بلومبرگ هفته گذشته گزارش داد که حاشیه ناخالص پالایش سنگاپور از ابتدای سه ماهه چهارم تا کنون 50 درصد کاهش یافته است و بر اساس داده های رویترز در 15 اکتبر به 4.80 دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم در سه ماهه دوم سال 9.60 دلار در هر بشکه بود.
همه این‌ها نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهند قیمت‌های ضعیف‌تر ممکن است به دلیل تجارت فیزیکی ضعیف‌تر در راه باشند.
در همین حال، حاشیه ها در ایالات متحده نیز در حال کاهش است، که به نظر می رسد در حال حاضر تصمیمات تولید پالایشگاه ها را تحت تاثیر قرار داده است و این علیرغم صادرات قوی نفت خام و سوخت در تابستان امسال است.
به گزارش فولاد ایران، برخی معتقدند که این نتیجه بیشتر خودروهای برقی است که جایگزین تقاضا برای بنزین شده است. با این حال، فروش خودروهای الکتریکی هنوز کسری از کل فروش خودرو در ایالات متحده است، بنابراین ممکن است این نتیجه گیری زودهنگام باشد. در عوض، احتمال بیشتری وجود دارد که پالایشگاه ها نرخ تولید محصولات خود را افزایش دهند، اما این قیمت های سه رقمی نفت ممکن است هنوز در چشم انداز خیلی دور باشد.


منبع: Oilprice

۶ آبان ۱۴۰۲ ۱۳:۰۲
تعداد بازدید : ۱۲۸
کد خبر : ۶۷,۵۳۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید