به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

ترازنامه چند تریلیون دلاری فدرال رزرو برای مبارزه با تورم

پایگاه خبری فولاد ایران- مبارزه فدرال رزرو با تورم در شرف ورود به مرحله جدیدی است، اما ترازنامه عظیم بانک مرکزی همچنان نقش کلیدی در این روند ایفا خواهد کرد.
به گزارش فولاد ایران، در طول یک سال و نیم، فدرال رزرو به شدت نرخ بهره را به بالاترین سطح خود در 22 سال گذشته افزایش داد. این معروف ترین ابزار فدرال رزرو برای کنترل تورم و به حداکثر رساندن اشتغال است. اما این تنها ابزار موجود برای بانک مرکزی نیست زیرا در حال حاضر با تورم مبارزه می کند. فدرال رزرو همچنین یک ترازنامه چند تریلیون دلاری را مدیریت می کند که شامل تریلیون ها اوراق بهادار دولتی است و میزان ارز در گردش را فهرست می کند.
به نظر می رسد فدرال رزرو ممکن است با افزایش نرخ بهره - با احتمال یک افزایش دیگر در ماه دسامبر، این روند را خاتمه بدهد. اما اقتصاد همچنان به شدت در حال گسترش است، بازار کار همچنان فشرده است و تورم همچنان بالاتر از هدف 2 درصد است.
این بدان معناست که فدرال رزرو کار بیشتری برای انجام دادن برای خنک کردن اقتصاد دارد. ترازنامه کمک شایانی به کند کردن اقتصاد کرده و خواهد کرد، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر و طولانی‌تر بیشتر کارهای سنگین را انجام می‌دهند.
فدرال رزرو دارایی هایی مانند خزانه داری، اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن و وام های اعطایی به بانک ها را در اختیار دارد. همچنین دارای بدهی هایی مانند ارز، ذخایر بانکی و «قراردادهای بازخرید معکوس» است که قراردادهای کوتاه مدتی برای فروش اوراق بهادار و سپس خرید آنها بعداً با قیمت بالاتر است.
هر زمان که فدرال رزرو بخواهد اقتصاد را تحریک کند، دارایی های اوراق بهادار خود را گسترش می دهد. استراتژی که به عنوان "تسهیل کمی" شناخته می شود. او این کار را برای کمک به بهبود اقتصاد از رکود بزرگ انجام داد، زمانی که فدرال رزرو به طور چشمگیری سبد دارایی های خود را از کمتر از یک تریلیون در سال 2007 به بیش از 2 تریلیون دلار در سال 2009 افزایش داد.
در روزهای اولیه همه‌گیری کووید-19، فدرال رزرو به شدت سبد دارایی‌های خود را افزایش داد - با خرید 1.5 تریلیون دلاری خزانه‌داری در ماه مارس و آوریل 2020 برای تثبیت سیستم مالی و کاهش اثرات تعطیلی بر اقتصاد. در طول سال 2020 همچنان صدها میلیارد اوراق بهادار دولتی را بلعیده است. اما فدرال رزرو این روزها برعکس عمل کرده است.
بیش از یک سال است که فدرال رزرو به طور پیوسته ترازنامه خود را کاهش می دهد تا به خنک کردن اقتصاد کمک کند. این کاهش به عنوان «انقباض کمی» شناخته می‌شود.
لائل برینارد، نایب رئیس سابق فدرال رزرو، درست قبل از ترازنامه در سال 2022 به وال استریت ژورنال گفت: «ترازنامه نقش مهمی در حذف تطبیق سیاست های پولی ایفا می کند، در حالی که نرخ های وجوه فدرال به عنوان ابزار فعال اصلی ما عمل می کند.»
ترازنامه فدرال رزرو در حال حاضر حدود 7.9 تریلیون دلار است که از اوج 9 تریلیون دلاری خود در اوایل سال 2022 درست قبل از دور دوم انتخابات کمتر است.
اقتصاددانان ولز فارگو انتظار دارند که رکود اقتصادی در سال آینده باعث شود فدرال رزرو در اکتبر 2024 انقباضات کمی را متوقف کند و ترازنامه را در حدود 7.2 تریلیون دلار باقی بگذارد.
جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در یک کنفرانس خبری پس از تصمیم سیاستی بانک مرکزی در ماه ژوئیه گفت که انقباضات کمی می تواند حتی در زمان کاهش نرخ بهره ادامه یابد.
هر زمان که تورم افزایش می‌یابد، فدرال رزرو با افزایش نرخ وجوه فدرال واکنش نشان می‌دهد و باعث می‌شود که نرخ‌های بهره در طیف وسیعی از محصولات وام‌ها از آن پیروی کنند. این هزینه‌های وام‌دهی بالاتر به نوبه خود آنقدر اقتصاد را خنک می‌کند که افزایش قیمت‌ها را کاهش دهد و در نتیجه تورم را تثبیت کند.
با این حال، هر زمان که یک اقتصاد ضعیف باعث افزایش بیکاری شود، فدرال رزرو با کاهش نرخ وجوه فدرال، ارزان‌تر کردن وام و تقویت رشد اقتصادی پاسخ می‌دهد.
گاهی اگر مقامات به داده های بیشتری در مورد سلامت اقتصاد نیاز داشته باشند یا اگر فکر می کنند رشد در جهت درستی است، فدرال رزرو نرخ بهره را بدون تغییر می گذارد.


منبع: CNN

۸ آبان ۱۴۰۲ ۱۲:۰۲
تعداد بازدید : ۱۸۲
کد خبر : ۶۷,۵۷۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید