به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

زن ها ناجی اقتصاد چین

پایگاه خبری فولاد ایران- چین هر پنج سال یک بار یک کنگره ملی زنان برگزار می کند. مانند نشست عمومی سالانه پارلمان کشور یا کنگره پنج ساله خود حزب کمونیست، گردهمایی زنان مراسمی پر زرق و برق است که روی فرش‌های قرمز و زیر لوسترهای زیبای تالار بزرگ مردم در پکن برگزار می‌شود. افراد کمی به آن توجه می کنند. اما در رویداد امسال، که در اواخر اکتبر برگزار شد، تغییرات ظریف در لفاظی مقامات ارشد، توجه برخی را برانگیخت.
چندین دهه است که مقامات تعهد دولت به برابری جنسیت ها را در هر جلسه کنگره تکرار کرده اند، اما در سخنرانی افتتاحیه در گردهمایی امسال، دینگ ژویانگ این را حذف کرد. آقای دینگ، یکی از اعضای کمیته دائمی دفتر سیاسی، نهاد تصمیم‌گیری ارشد حزب، توصیه‌هایی به زنان داشت. او گفت آنها باید فلسفه شی جین پینگ، رهبر چین را مطالعه کنند و "نگاه درستی در مورد ازدواج و عشق، زایمان و خانواده ایجاد کنند".
آقای شی هنگام سخنرانی در مراسم دیگری در 30 اکتبر به رهبران فدراسیون زنان سراسر چین، یک نهاد تحت رهبری حزب، به «سیاست ملی اساسی برابری جنسیتی» اشاره کرد. اما او اشاره ای به زنان در محل کار یا دولت نکرد، شاید به این دلیل که هیچ زنی در دفتر سیاسی 24 نفره وجود ندارد. آقای شی بیشتر سخنرانی خود را به سمت باروری و خانواده پیش برد. او گفت: "ما باید به طور فعال نوع جدیدی از ازدواج و فرهنگ فرزندآوری را ترویج دهیم." در گذشته آقای شی در مورد اهمیت «همسران و مادران خوب» صحبت کرده و هنجارهای اجتماعی مردسالارانه را ترویج کرده است.
با این حال، اخیراً، آقای شی و خانواده کاملاً مردسالارانه او کمی ناامید به نظر می رسند. چین به زنان نیاز دارد تا نوزادان بیشتری داشته باشند تا کاهش جمعیتی را که احتمالاً به عنوان یک مانع بر رشد اقتصادی عمل می کند، معکوس کند. برای اولین بار از دهه 1960، جمعیت این کشور در سال گذشته شروع به کاهش کرد. دولت سخت در تلاش است تا این روند را معکوس کند. در سال 2016، سیاست ده‌ها ساله خود مبنی بر محدود کردن بیشتر زوج‌ها به یک فرزند را کنار گذاشت. در سال 2021 سیاست سه فرزند برای هر زوج را اتخاذ کرد.
اما جوانان همچنان تمایلی به ازدواج و تولید مثل ندارند. تعداد فزاینده ای از زنان در حال سرپیچی از هنجارهای جنسیتی و انتخاب سبک زندگی مستقل هستند. بسیاری از جوانان دیگر، اعم از زن و مرد، در تلاش برای یافتن شغل هستند، چه رسد به خرید خانه و تشکیل خانواده. انگیزه‌های فرزندآوری، مانند کمک‌های نقدی و معافیت‌های مالیاتی، نتوانسته زوج‌ها را متقاعد به بچه دار شدن کند. میانگین تعداد تولد به ازای هر زن بسیار کمتر از میزان مورد نیاز برای حفظ جمعیت است. در همین حال، چین به سرعت در حال پیر شدن است و بار بزرگی از مراقبت را ایجاد می کند.
به گزارش فولاد ایران، زنان چینی نیازی به تجزیه و تحلیل لفاظی مقامات ندارند تا بدانند که برابری جنسیتی دیگر اولویت حزب نیست. از زمانی که آقای شی در سال 2012 قدرت را به دست گرفت، وضعیت به تدریج بدتر شده است. آخرین شاخص جهانی شکاف جنسیتی از مجمع جهانی اقتصاد، که پیشرفت به سوی برابری بین مردان و زنان را اندازه گیری می کند، چین را در بین 146 کشور در رتبه 107 قرار داده است. در سال 2012 رتبه 69 از 135 را به خود اختصاص داد. به همین ترتیب، امتیاز چین در چندین زمینه، مانند پیشرفت تحصیلی، توانمندسازی سیاسی و سلامت کاهش یافته است.
اولیویا چونگ از دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی در دانشگاه لندن می‌گوید: «اساساً، شی جین‌پینگ زنان را خطراتی که باید کنترل شوند و منابعی که باید برای دستیابی به رویای چین مهار شوند، می بیند.»


منبع: اکونومیست

۲۱ آبان ۱۴۰۲ ۱۳:۰۰
تعداد بازدید : ۳۵۵
کد خبر : ۶۷,۷۰۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید