به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

پیش بینی اوپک مبنی بر افزایش تقاضای جهانی نفت

پایگاه خبری فولاد ایران- کارتل اوپک روز دوشنبه اعلام کرد که به دنبال تقویت بنیان‌های بازار نفت است، زیرا واردات نفت خام چین در سال 2023 به رکورد جدید سالانه افزایش خواهد یافت.
اوپک در گزارش ماهانه بازار نفت (MOMR) ، با انعکاس اظهارات هفته گذشته شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، گفت: «داده‌های اخیر روندهای رشد قوی جهانی و اصول بنیادین بازار نفت را تأیید می‌کند.»
به گزارش فولاد ایران، هفته گذشته، وزیر انرژی عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک و بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، گفت که تقاضای نفت همچنان قوی است و دلالان را مسئول کاهش اخیر قیمت نفت دانست.
طی دو هفته گذشته، به دلایل ژئوپولیتیکی حاصل از حمله حماس به اسرائیل در اوایل اکتبر، قیمت ها به پایین ترین سطح از جولای رسید. با این حال، اوپک و اعضای آن، بنیادهای قوی بازار را می بینند و انتظار رشد سالم تقاضای نفت را در سال جاری و آینده دارند.
اوپک در مقاله ای برجسته در گزارش ماهانه خود در مورد رشد اقتصادی جهان گفت: در جبهه رشد اقتصادی جهانی، و در حالی که اقتصاد ایالات متحده به رشد بسیار قوی خود در سه ماهه سوم سال 23 ادامه می دهد، صندوق بین المللی پول اخیرا پیش بینی رشد اقتصادی چین برای سال 2023 را به 5.4 درصد ارتقا داده است.
با این حال، و با وجود احساسات منفی بیش از حد در بازار در مورد عملکرد تقاضای نفت چین و به طور کلی بازار جهانی نفت، آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که واردات نفت خام چین در اکتبر به ۱۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و در مسیر رسیدن به قیمت جدید باقی مانده است.
این کارتل پیش بینی خود برای رشد تقاضای نفت در سال 2023 را کمی بیشتر از برآورد ماه گذشته به میزان 20000 بشکه در روز اصلاح کرد و اکنون به لطف تجدید نظرهای صعودی در تقاضای نفت چین در سال جاری شاهد رشد 2.5 میلیون بشکه ای تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال جاری است.
اوپک پیش بینی خود را برای رشد عرضه غیراوپک در سال 2023 از 1.7 میلیون بشکه در روز به 1.8 میلیون بشکه افزایش داد و گفت که محرک های اصلی این افزایش، ایالات متحده، برزیل، قزاقستان، نروژ، گویان، مکزیک و چین خواهند بود.
انتظار می رود برای سال 2024، عرضه نفت خام غیراوپک 1.4 میلیون بشکه در روز افزایش یابد که نسبت به ماه قبل تغییری نکرده است.
اوپک به پیش بینی خود برای رشد اقتصادی جهان در سال جاری و سال آینده پایبند بود اما گفت که انتظار دارد اقتصاد ایالات متحده در سال های 2023 و 2024 با سرعت بیشتری رشد کند.
با این حال، خطر کاهش بالقوه پیش‌بینی‌های رشد اقتصاد جهانی، هرچند جزئی، ممکن است شامل سیاست‌های پولی محدودکننده برای مبارزه با تورم و تحولات ژئوپلیتیکی باشد.
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود را برای رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در سال 2023 به 4.5 درصد از محدوده قبلی 1 تا 3 درصد ارتقا داده است، اما پیش‌بینی می‌کند که رشد به محدوده 3 تا 4 درصد در سال 2024 کاهش یابد.


منبع: Oilprice

۲۳ آبان ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰
تعداد بازدید : ۲۸۶
کد خبر : ۶۷,۷۴۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید