به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 46 سال 2023

گزارش هفته 46 سال 2023
شماره 690


سنگ آهن
فولاد ایران: قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در بازار چین هفته گذشته به روند صعودی ادامه داده با نزدیک شدن به 133 دلار به اوج 8 ماه اخیر رسید ولی تا پایان هفته کمی تصحیح شده به کمتر از 130 دلار و مشابه سطح قیمت پایان هفته قبل برگشت. البته تمایل به خرید در بازار واردات چین هنوز بالاست چون حاشیه سود فولادسازان مطلوب است.

قراضه
 فولاد ایران: در هفته ای که گذشت بازار واردات قراضه ترکیه رشد قیمت تقریبا 6 دلاری داشته به 385 دلار هر تن سی اف آر رسید. نیاز فولادسازان ترکیه به قراضه برای ماه دسامبر بازار را صعودی کرد.
قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن با 4 دلار بهبود به 327 دلار هر تن فوب رسید.
 متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز هفته گذشته میلادی با 2 دلار بهبود 380 دلار هر تن سی اف آر  شنیده شد.

بیلت
 فولاد ایران: هفته گذشته بیلت صادراتی فوب دریای سیاه در 490 دلار هر تن فوب ثبات داشت. در بازار داخلی چین رشد قیمت محصولات فولادی موجب شد قیمت بیلت با 9 دلار بهبود قیمت هفتگی به 507 دلار هر تن درب کارخانه برسد. قیمت بیلت وارداتی به چین  10 دلار بهبود داشته به 455 دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت 8 دلار رشد داشته 525 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

بیلت در بازار ایران

بیلت
فولاد ایران: قیمت شمش به روند نزولی خود ادامه داد. فشار بورس کالا و رکود بازار مقاطع عامل این کاهش بود.

مقاطع
 فولاد ایران: قیمت میلگرد صادراتی چین هفته گذشته با 10 دلار رشد به 545 دلار هر تن فوب رسید. آخرین قیمت میلگرد در بورس شانگهای نیز صعودی بوده از 532 دلار به 545 دلار رسید.
قیمت میلگرد صادراتی ترکیه 5 دلار بهبود داشته 567.5 دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار جنوب شرق آسیا نیز میلگرد وارداتی 9 دلار بهبود داشته 549  دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
در بازار داخلی امریکا میلگرد در 835 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت و در بازار داخلی اروپا نیز قیمت با 5 یورو کاهش به 595 یورو هر تن درب کارخانه  رسید.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد
فولاد ایران: فشار بورس برای کاهش قیمت، رکود شدید تقاضا و کمبود نقدینگی عوامل اصلی کاهش قیمت میلگرد بود.

تیرآهن
فولاد ایران: روند کاهشی تقاضا باعث افت قیمت  تیر آهن بود.

ورق
فولاد ایران : هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه با 15 دلار بهبود به 575 دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین حدود 6 دلار بالا رفته 553 دلار  هر تن فوب شنیده شد. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز در 610 دلار هر تن فوب ثبت شد. ورق گرم وارداتی به جنوب شرق آسیا با 7 دلار رشد به 550 دلار هر تن سی اف آر رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم 15 یورو رشد داشته 665 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم در 950 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.
ورق در بازار ایران

گرم
فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 368000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 355000 ریال رسید. عرضه کنندگان ورق در مقابل نزولی قیمت مقاومت کردند اما مشکل نقدینگی در روزهای آخر هفته باعث افت قیمت شد.

اکسین
فولاد ایران: عرضه کنندگان ورق در مقابل افت قیمت مقاومت کردند ولی در پایان هفته رکود بر خوش بینی ها غلبه کرد و قیمت را پایین آورد.

سرد
فولاد ایران: بازار بی رمق همراه با بی پولی باعث کاهش قیمت ورق روغنی شد.

گالوانیزه
فولاد ایران: کاهش قیمت ورق گرم همراه با رکود بازار باعث کاهش قیمت ورق گالوانیزه شد.

تحلیل هفته
بازار جهانی
فولاد ایران: درست در شروع زمستان قیمت نفت روند نزولی گرفته و به زیر ۸۰ دلار هر بشکه رسیده. دامنه قیمت ۸۰-۹۰ دلار تا آخر نوامبر پیش بینی شده، قیمت سنگ آهن به علت تقاضای آخر سال چین افزایش یافته و از 120 دلار بالاتر رفته. قراضه و شمش هم از این روند بی نصیب نمانده، ولی این روند زیر بنای محکمی ندارد چون تقاضای دنباله دار برای آن وجود ندارد. دو علت برای ضعف تقاضا هست
اول رکود بازار مسکن در چین، اقتصاد چین از مسکن محور در حال خروج است و روی جهانی شدن متمرکز می شود. پروژه کمربند راه و جاده ابزار نفوذ در بازارهای جهانی است. حلقه گمشده در این میان ایران است که تحریم ها اجازه مانور را از ما گرفته،
دومین عامل مساله جنگ غزه است، اسراییل مثل سگ هار رها شده از بند به پشتیبانی اروپا و امریکا برای لبنان و ایران گردنکشی می کند، غافل از اینکه تاریخ ایران نشان داده ملت ایران در برابر دشمن خارجی متحد و یکدست می شوند. این رفتار بازار جهانی را در حالت انتظار نگه داشته است.

بازار داخلی
فولاد ایران: مشکل نقدینگی مساله همه فعالان اقتصادی شده است سال قبل هم این روند دیده شد متاسفانه امسال وضع فرق می کند چون "معضل بانکها "کلامی شده که بر زبان همه دست اندرکاران نشسته حتی آنها که از مسایل اقتصادی سر در نمی آورند، در حالیکه معضل اصلی اقتصاد دستوری و دخالت دولت در اقتصاد است وقتی دولت ها اعتبارات تکلیفی را چهل سال است بر شبکه بانکی تحمیل کرده اند ناترازی بانک ها کاملا منطقی است. واقعیت این است که از دولت اقای رییسی هم نمی شود انتظار معجزه داشت چون از یک طرف میراث خوار شرایط دولت های قبلی است و از طرف دیگر درگیر تحریم و جنگ غزه است. در این شرایط کمبود نقدینگی ، بازار را آزار می دهد دولت با فشار سعی در کنترل قیمت دارد، در این میان تولید و تجارت بیشتر به شبکه بانکی وابسته می شوند که در شرایط فعلی اوضاع بانک ها را بیشتر تحت فشار قرار می دهد در نتیجه قیمت مقاطع به روند آرام نزولی خود ادامه خواهد داد هر چند که شدت آن کاهش یافته ولی رکود اجازه بهبود قیمت را حداقل تا آخر ماه نخواهد داد این مطلب روی ورق هم احساس خواهد شد هر چند بازار ورق در دنیا سعی در بهبود دارد آن هم با توافق اخیر فولاد سازان اروپایی ولی نباید فراموش کرد بازارهای ورق متکی به طرح های صنعتی است که با رکود جهانی و داخلی امید بستن به بهبود آن سراب است. باید صبر کرد و نتیجه عملکرد فولاد سازان داخلی را در پایان فصل دید.


پایگاه خبری فولاد ایران
بازار جهان: مونا تابان
بازار ایران: محمد چیت ساز

۲۷ آبان ۱۴۰۲ ۱۱:۰۶
تعداد بازدید : ۷۰۴
کد خبر : ۶۷,۷۷۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید