به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا پیش‌بینی‌های افزایش تقاضای نفت عملی است؟

پایگاه خبری فولاد ایران- این هفته، اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی‌های خود را برای تقاضای نفت افزایش دادند و به بهبود مصرف چین و اقتصادهای انعطاف‌پذیر اشاره کردند.
با این حال، فعالان بازار نفت بر افزایش ذخایر و افزایش تولید نفت آمریکا، ضعیف‌تر شدن داده‌های اقتصادی و پالایشگاه‌های چین و اولین افت خرده‌فروشی آمریکا در هفت ماه گذشته تمرکز کردند.
وست تگزاس اینترمدیت، WTI به زیر 75 دلار در هر بشکه سقوط کرد و کاهش قیمت برنت به زیر 80 دلار در هر بشکه، گمانه‌زنی‌ها را در میان تحلیلگران تشدید کرد که عربستان سعودی می‌تواند کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای در روز خود را به اوایل سال آینده افزایش دهد.
به گزارش فولاد ایران، سعودی ها و اوپک احساسات منفی را "اغراق آمیز" و نگرانی های فعلی در مورد اقتصاد را "بیش از حد" می دانند.
اوپک احساسات منفی بازار را رد کرد و گفت که با توجه به افزایش واردات نفت خام چین به رکورد جدید سالانه در سال 2023، عوامل بنیادی بازار نفت همچنان قوی هستند.
چند روز قبل، وزیر انرژی عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک و بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، گفت که تقاضای نفت همچنان قوی است و دلالان را مسئول کاهش قیمت نفت دانست.
آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود در این هفته اعلام کرد که مصرف جهانی نفت در ماه سپتامبر با رکورد بالای تقاضای چین (17.1 میلیون بشکه در روز) همچنان قوی بوده است.
بر اساس برآوردهای آژانس بین المللی انرژی، امسال انتظار می رود چین 1.8 میلیون بشکه در روز از رشد 2.4 میلیون بشکه در روز را به خود اختصاص دهد که کل تقاضای جهانی را به 102 میلیون بشکه در روز خواهد رساند.
اما داده های مربوط به واردات واقعی نفت خام در چین و بقیه آسیا تا کنون در سال جاری نشان داده است که تقاضا ممکن است ضعیف تر از پیش بینی های صعودی آژانس بین المللی انرژی باشد.
نگرانی ها در مورد تقاضای چین و اقتصاد ایالات متحده از اکتبر به دنبال جهش در اواخر تابستان پس از آغاز کاهش داوطلبانه عربستان سعودی، قیمت نفت را پایین آورده است.
بخش املاک در چین همچنان نگران کننده است زیرا مانع از بهبود واقعی اقتصادی می شود.
اولین کاهش خرده‌فروشی ایالات متحده از ماه مارس نیز به نگرانی‌ها در مورد هزینه‌های مصرف‌کننده و اقتصاد افزود و بر احساسات بازار تأثیر گذاشت.
علاوه بر این، عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان غیراوپک پلاس، به رهبری ایالات متحده، بالاتر از پیش‌بینی‌ها است که نشان‌دهنده مازاد بازار در اوایل سال آینده و دلیل قوی‌تری برای ادامه کاهش تولید عربستان و روسیه در سال 2024 است.


منبع: Oilprice

۲۹ آبان ۱۴۰۲ ۱۲:۳۲
تعداد بازدید : ۳۴۴
کد خبر : ۶۷,۸۱۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید