به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 47 سال 2023

گزارش هفته 47 سال 2023
شماره 691

سنگ آهن
فولاد ایران: قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در بازار چین هفته گذشته به روند صعودی ادامه داده از 130 دلار به بالاتر از 135 دلار هر تن سی اف آر چین رسید. فعلا حاشیه سود فولادسازی در چین بهبود یافته و تقاضای سنگ آهن بالاست که به دلیل خرید های آخر سال نیز می باشد.

قراضه
 فولاد ایران: هفته ای که گذشت بازارهای قراضه صعودی بودند. در بازار واردات قراضه ترکیه رشد قیمت 5 دلاری ثبت شده به 390 دلار هر تن سی اف آر رسید.  
قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن با 7 دلار بهبود به 334 دلار هر تن فوب رسید.
 متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز هفته گذشته میلادی با 3 دلار بهبود 383 دلار هر تن سی اف آر  شنیده شد.

بیلت
 فولاد ایران: هفته گذشته بیلت صادراتی فوب دریای سیاه با 5 دلار بهبود به 495 دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین قیمت بیلت از 507 دلار هفته قبل به 510 دلار هر تن درب کارخانه بهبود داشت. در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت 5 دلار رشد داشته 530 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

بیلت در بازار ایران

بیلت
فولاد ایران: با توجه به روند کاهشی میلگرد، شمش هم هر روز تنزل قیمت یافت.

مقاطع

 فولاد ایران: قیمت میلگرد صادراتی چین هفته گذشته با 5 دلار رشد به 550 دلار هر تن فوب رسید. قیمت میلگرد در بورس شانگهای نیز صعودی بوده از 545 دلار به 556 دلار رسید.
قیمت میلگرد صادراتی ترکیه  با روند صعودی قراضه پیش رفته از 567 دلار به حدود 582 دلار هر تن فوب افزایش داشت.
در بازار داخلی امریکا میلگرد 5 دلار افت داشته 830 دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد و در بازار داخلی اروپا نیز قیمت میلگرد در 595 یورو هر تن درب کارخانه  باقی ماند.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد
فولاد ایران: قیمت میلگرد به پایین ترین حد خود رسید شاید این کف قیمت باشد.

تیرآهن
فولاد ایران: مثل دیگر مقاطع، قیمت تیر آهن هم به روند نزولی خود ادامه داد.

ورق

فولاد ایران : هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه با حدود 8 دلار بهبود به 583 دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین 10 دلار بالا رفته 563 دلار  هر تن فوب شنیده شد.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم 10 یورو رشد داشته 675 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم در 950 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.
ورق در بازار ایران

گرم
فولاد ایران: قیمت ورق گرم در اول هفته کاهش یافت ولی به کف خود رسیده بود در نتیجه روز چهارشنبه  کمی قیمت بالا رفت. قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 349000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 352000 ریال رسید.

اکسین
فولاد ایران: قیمت این کالا هم مثل دیگر اقلام به کف خود رسیده ولی بازیگران توان صبر در برابر رکود بازار را ندارند.

سرد
فولاد ایران: تلاش بازار برای بهبود قیمت در آخر هفته به دیوار خورد.

گالوانیزه
فولاد ایران: این کالا هم با افت قیمت روبرو شد. علت آن مشکل تقاضا بود.

تحلیل هفته
بازار جهانی
فولاد ایران: قیمت سنگ آهن در دو هفته گذشته بالا رفته که ناشی از انبار سازی چینی ها و تقاضای فصلی است از میانه دسامبر قیمت دوباره سرازیر خواهد شد. قیمت شمش بعد از یک فراز دوباره با فرود روبرو شد. این مطلب در مورد قراضه هم دیده شد. نفت همچنان زیر ۸۰ دلار ایستاده بنابراین جمع عوامل نشان دهنده آرامش بازار  است و امیدی به بهبود تقاضا نیست. شروع اپیدمی جدید در چین می تواند بازار ها را تحت فشار قرار دهد.
بازار داخلی
فولاد ایران: قیمت ها تقریباً به کف خود رسیده، در واقع فاصله شمش تا 18000 تومان تمام شده و میلگرد تا 20000 تومان دور از دسترس نیست. معادلات بورس اصلاً قابل توصیف نیست. مشخص نیست چطور در مقابل عرضه 100 هزارتن آهن اسفنجی بیش از 200 هزارتن شمش و 300 هزارتن میلگرد عرضه می شود؟ چگونه است که تختال و ورق در بورس معامله نمی شود ولی کارخانه ها همچنان تولید می کنند. آنچه بازار می فهمد این است فعلاً کارخانه ها در حال تسویه تعهدات خود در بورس هستند. چون پیشنهاد های عرضه از سمت کارخانه ها حتی با چک مدت دار هم در بازار می‌چرخد ولی با توجه به نگرانی بازار از مشکل پول حتی این پیشنهاد ها هم با استقبال روبرو نمی شود آنچنان که عرضه های مدت دار بورس هم بفروش نرسید. مشکل امروز مساله بانک هاست که بی پول شده اند. با انتقال حساب شرکت های دولتی به بانک مرکزی نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان از بانک ها خارج شده ضمن آنکه چرخش حساب و مانده آنها در بانک ها هم دیگر در دسترس نیست. هفته گذشته شاهد درگیر شدن بازیگری عمده در زمینه مواد بسته بندی کالاهای خوراکی بودیم. به نظر می رسد این ابتدای بحران است، دولت ها معمولا دیر متوجه بحران می شوند و واکنش نشان می دهند. به نظر می رسد دولت راهش را برای جدا شدن بخش خصوصی مشخص کرده است. بودجه به شدت انقباضی سال آینده، افزایش و تنوع مالیات ها در بودجه نشان دهنده سیاست دولت است. ولی باید به این نکته توجه کرد که ورشکستگی ها چه تاثیری روی تراز بانک ها خواهد گذاشت. در هر حال از اول امسال پول ها از بورس به بانک ها و صندوق های سرمایه گذاری سرازیر شده اگر بازار فولاد با توقف تولید آهن اسفنجی رشد کند پول های سرگردان به این بخش سرازیر خواهد شد این در صورتی است که دولت دست از فشار روی بازار فولاد بردارد. در غیر اینصورت باید انتظار سونامی ورشکستگی ها را داشت و به دنبال آن مشکلات بیشتر در بانک ها.

پایگاه خبری فولاد ایران
بازار جهان: مونا تابان
بازار ایران: محمد چیت ساز
۴ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۴۰
تعداد بازدید : ۵۲۲
کد خبر : ۶۷,۸۴۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید