به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

چین مظنون به ساخت جزیره مصنوعی جدید

پایگاه خبری فولاد ایران- فیلیپین چین را متهم کرده است که قصد دارد جزیره مصنوعی دیگری در منطقه مورد مناقشه دریای چین جنوبی بسازد.
«جای تاریلا» سخنگوی گارد ساحلی فلیپین در «دریای غرب فلیپین» اعلام کرد که گارد ساحلی فیلیپین حضور خود در منطقه موردمناقشه دریای جنوبی چین افزایش می‌دهد تا با فعالیت‌های چین در منطقه «سابینا شوال» مقابله کند.
این سخنگو دولت چین را به ساخت جزایر مصنوعی در این منطقه متهم کرد و دراین‌باره افزود فیلیپین برای مقابله با این تحرکات کشتی‌هایی را در سابینا شوال مستقر کرده است.
وی در ادامه افزود: «گارد ساحلی باید مطمئن شود که می تواند مانع احیای فعالیت‌های چین در سابینا شول شود.»
منطقه سابینا شوال که مانیل آن را اسکودا می نامد، در منطقه اقتصادی انحصاری فیلیپین قرار دارد. در این منطقه مانیل و چین مکرراً درگیری‌های دریایی داشته‌اند.
دفتر رئیس جمهور فیلیپین فردیناند مارکوس جونیور روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که گارد ساحلی کشتی ای را برای نظارت بر فعالیت های غیرقانونی فرضی چین، ایجاد یک جزیره مصنوعی با تخریب صخره های مرجانی اعزام کرده است.
گارد ساحلی فیلمی را منتشر کرده است که می گوید ماه گذشته مرجان های خرد شده را ثبت کرده است که برای تغییر ارتفاع مناطق شنی در زیر زمین ذخیره شده اند.
به گزارش فولاد ایران، در دهه 2010، چین پروژه های احیای زمین را در مقیاس بزرگ آغاز کرد و بیش از 3000 هکتار را لایروبی کرد. این کشور اکنون دارای هفت جزیره مصنوعی تنها در اسپراتلی است که برخی از آنها نظامی شده اند.
پیتر داتون، محقق کالج جنگ نیروی دریایی ایالات متحده، روز دوشنبه در توییتر X نوشت: «چین ممکن است در حال شروع کار بر روی جزیره مصنوعی دیگری در دریای چین جنوبی باشد.» داتون خاطرنشان کرد که اگر چنین باشد، چین حکم دادگاه داوری بین‌المللی را در سال 2016 علیه ادعاهای گسترده چین در دریای چین جنوبی نقض می‌کند.
او گفت، پس از آن فیلیپین باید شکایت جدیدی را بر اساس کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق دریاها که هر دو کشور طرف آن هستند، تنظیم کند.


منبع: نیوزویک

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۲۸
تعداد بازدید : ۱۸۱
کد خبر : ۶۹,۵۴۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید