به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

عرضه عمومی سهام ثانویه آرامکو

پایگاه خبری فولاد ایران- عربستان سعودی قرار است بیش از 11.2 میلیارد دلار از سهام عمومی ثانویه خود در غول نفتی آرامکو که تحت کنترل دولتی است، را عرضه کند.
این شرکت روز جمعه اعلام کرد که 1.545 میلیارد سهام عرضه شده را 27.25 ریال سعودی (7.27 دلار) قیمت گذاری خواهد کرد و انتظار می رود این فروش در زمان بازگشایی بازارهای ثانویه در روز یکشنبه انجام شود. محدوده ای بین 26.70 تا 29 ریال سعودی به ازای هر سهم در بازاریابی اولیه شرکت عرضه شد.
قیمت 27.25 ریال سعودی تقریباً 4 درصد کمتر از آخرین تسویه سهام عمومی در بورس اوراق بهادار تدول عربستان است.
به گزارش فولاد ایران، از زمان اعلام عرضه ثانویه در 30 می، سهام این شرکت بیش از 2 درصد افت کرده است. تصمیم قیمت‌گذاری در حالی اعلام شد که قیمت‌های جهانی نفت تحت فشار قرار گرفته است و چشم‌انداز تقاضا با وجود افزایش معمول فصلی مصرف بنزین در تابستان، نامشخص است. این در حالی است که سازمان بانفوذ کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش نیز در 2 ژوئن اعلام کردند که کاهش رسمی و داوطلبانه عرضه را تمدید می کنند.
با این حال، به نظر نمی‌رسد فشار بر قیمت نفت و انتقال انرژی جهانی از هیدروکربن‌ها باعث کاهش علاقه به آخرین پیشنهاد آرامکو شده باشد.
رویترز به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که این پیشنهاد چهار تا پنج بار پوشش داده شد و تقاضای بین‌المللی قوی‌تری نسبت به عرضه اولیه عمومی آرامکو در سال ۲۰۱۹ ایجاد کرد.
آرامکو که ستون اقتصاد ریاض است، به دلیل پرداخت سود سهام قابل توجهی که دارد، به طور سنتی برای سرمایه گذاران جذاب بوده است. بر اساس داده‌های فکت ست، سود سهام آن تا 7 ژوئن 6.81 درصد بود، در برابر سود 3.33 درصد غول انرژی ایالات متحده Exxon Mobil و 4.18 درصد Chevron.
بزرگترین سهامداران آرامکو، دولت عربستان با بیش از 82 درصد سهام و صندوق سرمایه گذاری دولتی پادشاهی، صندوق سرمایه گذاری عمومی، که 16 درصد سهام را در اختیار دارد، هستند.
درآمد حاصل از آخرین فروش این سهام، تسکین بسیار مورد نیاز دولت سعودی را فراهم می کند، زیرا در حال حاضر در حال تامین مالی تعداد زیادی از پروژه های زیرساختی پرهزینه تحت برنامه تنوع اقتصادی چشم انداز 2030 است. پادشاهی در حال حاضر 12 میلیارد دلار از فروش اوراق قرضه سه بخش جمع آوری کرده است.
طرح چشم انداز 2030 که به دنبال تغییر مسیر عربستان سعودی از اتکا به درآمدهای نفتی است، سیاست شاخص محمد بن سلمان است. با این حال، این برنامه با قیمت گزافی همراه است، زیرا تنها یکی از پروژه های عظیم تحت نظارت آن، شهر آینده نگر Neom، تقریباً 500 میلیارد دلار هزینه دارد.


منبع: CNBC

۱۹ خرداد ۱۴۰۳ ۰۷:۳۸
تعداد بازدید : ۱۶۰
کد خبر : ۶۹,۷۶۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید