به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 24 سال 2024

گزارش هفته  24 سال 2024
شماره 715


سنگ آهن
 فولاد ایران: در بازار واردات چین، سنگ آهن خلوص 62 درصد هفته گذشته از 109 دلار به حدود 107  دلار هر تن سی اف آر کاهش یافت. جو بازار ابتدا نزولی بود و حتی قیمت در طول هفته به کمتر از 104 دلار هم رسید ولی تا پایان هفته با بهبود حاشیه سود فولادسازان چینی و با توجه به افت قیمت های اخیر سنگ آهن خرید ها بهبود داشت و به رشد قیمت کمک کرد. بازار در کل تحت تأثیر عوامل اقتصاد کلان بازار جهانی بسیار پر نوسان است.

قراضه
 فولاد ایران: در بازار واردات قراضه ترکیه هفته گذشته قیمت قراضه سنگین 20-80  تا 4 دلار بهبود داشته به 386 دلار هر تن سی اف آر رسید. تقاضای میلگرد در ترکیه ضعیف است ولی کارخانه ها برای تولید نیاز به قراضه دارند و مجبورند خرید داشته باشند از این رو قیمت هم کمی بهبود یافت.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن  تا 8  دلار افت داشته به 314 دلار هر تن فوب رسید.  متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز با یک دلار افت 374  دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت
 فولاد ایران: هفته گذشته بیلت صادراتی فوب دریای سیاه در 497.5 دلار  هر تن فوب بدون تغییر باقی ماند. در بازار داخلی چین قیمت بیلت با 5 دلار افت به 469 دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت وارداتی به چین نیز هفته گذشته از 419 دلار به 412 دلار هر تن سی اف آر  کاهش یافت.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت 1 دلار بهبود داشته 519 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در ترکیه نیز هفته گذشته بیلت وارداتی در 522.5 دلار هر تن سی اف آر باقی ماند.
بیلت در بازار ایران

بیلت
فولاد ایران: قیمت شمش به علت کاهش عرضه کمی افزایش داشت.

مقاطع
فولاد ایران: قیمت میلگرد صادراتی چین هفته گذشته نزولی بوده از 525 دلار به 521 دلار هر تن فوب رسید. قیمت میلگرد صادراتی ترکیه نیز  تا 5 دلار رشد داشته 580 دلار هر تن فوب شنیده شد.
همچنین هفته گذشته در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی 15 دلار افت داشته 523 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
 در بازار داخلی امریکا میلگرد با 25 دلار کاهش به 765 دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در 610 یورو هر تن درب کارخانه در ثبات باقی ماند.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد
فولاد ایران: با افزایش قیمت شمش، میلگرد هم بالا رفت.

تیرآهن
فولاد ایران: با مدیریت عرضه و بهبود ذهنیت بازار تقاضای تیر آهن هم بالا رفت.

ورق

 فولاد ایران : هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه با 5 دلار بهبود 560 دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین از 533 دلار  به 526 دلار هر تن فوب رسید.  در جنوب شرق آسیا میانگین قیمت ورق گرم وارداتی از 538 دلار به 533 دلار  هر تن سی اف آر رسید.
قابل ذکر است در بازار داخلی اروپا ورق گرم 5 یورو ارزان تر شده 625 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم 10 دلار ارزان تر شده 730 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
ورق در بازار ایران

گرم
فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 371000 ریال بود که تا روز چهار شنبه به 370000 ریال رسید. قطعی برق تقاضا را پایین آورده در حالیکه قیمت در کف خود ایستاده است،

اکسین
فولاد ایران: کاهش عرضه باعث بهبود قیمت این کالا شد.

سرد
فولاد ایران: بازار ورق روغنی نیز به کف خود رسیده ولی قطعی برق مصرف را زیر سوال برده است.

گالوانیزه
فولاد ایران: بازار کم جان ورق گالوانیزه نوسانی نشان نداد در حالی که قیمت هم به کف خود رسیده است.

تحلیل هفته

بازار جهانی
فولاد ایران: قیمت نفت تغییری نکرده، همچنان زیر ۸۰ دلار است، شمش در بازار جهانی هم در ثبات مانده، همچنان که تعطیلات در بازارها اثرش را نشان می دهد هفته گذشته در چین و از این هفته تا آخر جولای در غرب. جنگ در غزه فرسایشی شده و حرفهایی از گسترش آن به لبنان شنیده می شود. فعلاً همه در صبر و انتظار هستند. دنیای امروز با هوش مصنوعی آینده مبهمی دارد، فاصله دنیای پیش رفته با عقب مانده ده سال دیگر قابل جبران نیست همین مطلب سرمایه گذاری را آرام می کند تا جایگاه خود را پیدا کند و این امر زمان می برد. تنها نقطه ای در دنیا که تقاضا را در سطح انبوه می تواند تغییر دهد ایران است که منتظر انتخاب رئیس جمهور است. نقش ایران می‌تواند مثل چین بعد از جنگ ویتنام باشد که با بازشدن به روی دنیا جهان را تغییر داد.


بازار داخلی
فولاد ایران: قطعی برق تولید فولاد خوزستان را تحت تاثیر قرار داده در نتیجه عرضه فولاد میانی زیر سوال می رود. خوزستان نمی تواند از انرژی خورشیدی به نسبت استان‌های دیگر استفاده کند مساله نرخ تصاعدی برق هم مشکل دیگری است، فعلاً تا مرداد باید با این شرایط ساخت. شنیده شده واردات برق از ارمنستان و ترکمنستان در حال بررسی است. مساله اصلی کاندیداهای ریاست جمهوری کسری بودجه است. یک گزینه حذف سوبسید بنزین است ولی تا تجارت خارجی ایران فعال نشود هر اقدامی از این دست به تورم و بیکاری دامن خواهد زد، نمی شود یک آستین را برید و به آستین دیگر وصله کرد.
مشکل نقدینگی مساله جدی اقتصاد ایران شده  است. با کمبود پول یا بهره بالای ۴۰ درصد تولید جواب نمی‌دهد. یا باید نرخ بهره کاهش یابد یا نرخ ارز صادراتی تغییر کند که برای هر دو باید منتظر رئیس جمهور جدید بود.
مساله کاهش صادرات خیلی جدی شده کاهش ۷۰ درصدی باعث افزایش عرضه در داخل خواهد شد در حالی که مساله نرخ ارز هم پیامد بعدی آن است.

پایگاه خبری فولاد ایران
بازار جهان: مونا تابان
بازار ایران: محمد چیت ساز

۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ۱۱:۱۳
تعداد بازدید : ۴۳۱
کد خبر : ۶۹,۸۵۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید