به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 25 سال 2024

گزارش هفته  25 سال 2024
شماره 716
سنگ آهن
 فولاد ایران: در بازار واردات چین، سنگ آهن خلوص 62 درصد هفته گذشته پس از کمی نوسان در حدود 107 دلار هر تن سی اف آر نسبت به هفته قبل ثابت باقی ماند. بازار در کل تحت تأثیر عوامل اقتصاد کلان بازار جهانی بسیار پر نوسان است.

قراضه
 فولاد ایران: در بازار واردات قراضه ترکیه هفته گذشته قیمت قراضه سنگین 20-80  به دلیل تعطیلات عید در 386 دلار هر تن سی اف آر باقی ماند.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن  در 312 دلار هر تن فوب در ثبات بود.  متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز با یک دلار رشد 375  دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. 

بیلت
 فولاد ایران: هفته گذشته بیلت صادراتی فوب دریای سیاه در 497.5 دلار  هر تن فوب بدون تغییر باقی ماند. در بازار داخلی چین قیمت بیلت با 9 دلار افت به 460 دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت وارداتی به چین نیز هفته گذشته از 412 دلار به 406 دلار هر تن سی اف آر  کاهش یافت. 
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت 7 دلار افت داشته 512 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در ترکیه نیز هفته گذشته بیلت وارداتی 2.5 دلار بهبود داشته 525 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. 
بیلت در بازار ایران

بیلت
 
فولاد ایران: محدودیت عرضه شمش به دلیل قطعی برق باعث بالا رفتن قیمت آن شد.

مقاطع 
فولاد ایران: قیمت میلگرد صادراتی چین هفته گذشته نزولی بوده از 521 دلار به 511 دلار هر تن فوب رسید. قیمت میلگرد صادراتی ترکیه نیز  تا 2 دلار افت داشته 578 دلار هر تن فوب شنیده شد. 
همچنین هفته گذشته در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی در 523 دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت. 
 در بازار داخلی امریکا میلگرد در 765 دلار هر شورت تن درب کارخانه در ثبات بود. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد 25 یورو رشد داشته 635 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. 
مقاطع در بازار ایران

میلگرد
 
فولاد ایران: به دلیل افزایش قیمت شمش قیمت میلگرد هم روند رو به بالا داشت.

تیرآهن
 
فولاد ایران: علیرغم بازار سازی ها به علت رکود تقاضا قیمت تیرآهن نزولی بود.

ورق
 فولاد ایران : هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه با 5 دلار افت 555 دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین در حدود 526 دلار هر تن فوب در ثبات نسبی باقی ماند.  در جنوب شرق آسیا میانگین قیمت ورق گرم وارداتی 2 دلار ارزان تر شده 531 دلار  هر تن سی اف آر شنیده شد. 
قابل ذکر است در بازار داخلی اروپا ورق گرم 10 یورو رشد داشته 635 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم 730 دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند. 
ورق در بازار ایران

گرم
 
فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 372000 ریال بود که تا روز چهار شنبه به 369000 ریال رسید. عرضه بعضی از فروشندگان به امید جذب نقدینگی تا روز سه شنبه قیمت را نزولی کرد ولی بعد از آن به قیمت اول هفته بازگشت.

اکسین
 
فولاد ایران: عرضه و تقاضای این کالا ثابت بود. خریداران کالا چند ماهی است که به این کالا اقبالی نمی نمایند .

سرد
 
فولاد ایران: قیمت این کالا به کف خود رسیده ولی قطعی برق هم تقاضای آن را محدود کرده است.

گالوانیزه
 
فولاد ایران: همراه با نوسان قیمت ورق گرم، ورق گالوانیزه هم تغییر یافت.

تحلیل هفته
بازار جهانی
فولاد ایران: در بازار جهانی اتفاق خاصی که روند بازارها را تغییر دهد نیفتاده است و نفت همچنان بر پایه قیمت زیر 80 دلار نوسان می کند. با اینکه تولیدکنندگان نفت سعی می کنند قیمت نفت را بر همین پایه حفظ کنند ولی یک تحلیل سیتی گروپ با بدبینی قیمت نفت را برای سال آینده به زیر 60 دلار پیش بینی کرده است. بازارهای کشورهای اسلامی به دلیل عید قربان یک هفته ای تعطیل است و همین مطلب حجم داد و ستدها را پایین آورده است. درگیری در غزه همچنان بلاتکلیف مانده و هر لحظه امکان بروز گسترش آن می رود. تعطیلات تابستانه در غرب هم تقاضا را همچنان محدود نگه داشته است. با شرایط فعلی بعید به نظر می رسد تا یکی دو هفته آینده اتفاق خاصی در بازار جهانی بیفتد.

بازار داخلی
فولاد ایران: در بازار داخل همه در تب و تاب انتخابات هستند در حالی که هفته پیش رو با تعطیلی میان هفته روبروست و همین امر بازار را همچنان در رکود نگه می دارد به دنبال آن محرم است و  رکود طبیعی بازار . به همین دلیل به نظر نمی رسد برآیند عرضه و تقاضا تغییر جدی داشته باشد. فقط تنها عامل اثر گذار در بازار قطعی برق است . قطعی برق روی تولید فولاد میانی تاثیر قابل توجهی می گذارد و به همین دلیل بازار آرام آرام با تغییر قیمت روبرو خواهد شد سرعت تغییر در بازار ورق کمتر از سرعت آن در بازار مقاطع است چون ورق کالای صنعتی است و تقاضای آنهم متاثر از قطعی برق کاهش پیدا می کند.
 روز چهارشنبه یک تصمیم بسیار مهم اعلام شد و ان اولین مصوبه هیات عالی بانک مرکزی بود. این مصوبه بزرگترین تزریق پول در سال جاری را رقم زد. بانک مرکزی اعلام کرد که از طریق قراردادهای باز خرید در عملیات بازار باز 19 همت پول به بازار تزریق خواهد کرد. این تصمیم پس از آن صورت گرفت که دولت موفق به تامین مالی از طریق اوراق قرضه نشد. در نتیجه تصمیم گرفت سیاست شدیدا انقباضی خود را کنار گذاشته و تزریق پول اعمال نماید. گذشته از این تصمیم و عدد 19 همت باز کردن دست بانک ها برای عملیات ریپوی 85 روزه می باشد به این ترتیب بانک ها می توانند با خیال راحت تر اقدام به خرید اوراق و پرداخت وام بین بانکی بنمایند. هنوز سازوکار این تصمیم برای بسیاری از بانک ها مبهم است اما آنچه مسلم است در بازار به شدت تشنه پول، تزریق 19 همت باعث جهش تقاضای تسهیلات خواهد شد این تسهیلات حداقل تا 80 روز آینده در بازار خواهد چرخید. با توجه به سرعت گردش پول به علت نیاز بازار این رقم چند برابر  خواهد شد و وام دهی بانک ها حتی اگر به شرکت های اقماری خودشان هم باشد در نهایت به افزایش سرعت و حجم پول و کالا در بازار منتهی خواهد شد.
  معمولا تاثیر این سیاست ها بعد از یک ماه در بازار لمس می گردد ولی شرکت های بزرگ که دسترسی به این منابع را می توانند داشته باشند محققا از آن بهره مند می گردند. یک نگاه این است که بانک ها به شدت با ناترازی روبرو هستند و بانک مرکزی برای خارج کردن سیستم بانکی از فضای بسته موجود عدد 19 همت را پیشنهاد داده است. شنیده شده که این 19 همت احتمالا از طریق بورس به بازار تزریق شود. این مساله از آنجا بیشتر ناشی می شود که چند روز قبل از آن دامنه تغییرات نماد بورس به غیر از بازار پایه از بعلاوه یا منهای 2 درصد به بعلاوه یا منهای 6 درصد تغییر یافت. تاثیر این مطلب در بازار فولاد محققا زمان یک تا دو ماهه را می طلبد. تقاضا برای فولاد در بازار داخلی به شدت کاهش یافته اما قطعی برق هم باعث شده تا عرضه کالا کاهش یابد. طبعا تا روشن شدن نتیجه قطعی انتخابات شرایط به همین گونه اداره خواهد شد اما پس از آن عامل تعیین کننده اول نرخ ارز خواهد بود و دوم سیاست های دولت در زمینه صادرات. آنچه مسلم است صنعت فولاد با افت 70 درصدی صادرات ثابت کرده که با نرخ سامانه نیما نمی تواند ادامه بدهد بنابراین باید سیاست ها تغییر بکند.
 اما مدیران فعلی محققا تا انتخابات ریاست جمهوری هیچ اقدامی نخواهند کرد  چرا که تحویل دادن دولت با نرخ تورم 23 درصدی اعلام شده از طرف بانک مرکزی می تواند یک افتخار باشد و پیامدهای بعد از آن مسئولیتش هم با دولت بعدی خواهد بود.  

پایگاه خبری فولاد ایران
بازار جهان: مونا تابان 
بازار ایران: محمد چیت ساز

۲ تیر ۱۴۰۳ ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۴۴۱
کد خبر : ۶۹,۹۲۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید