به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

چالش جهانی تولید هیدروژن سبز

پایگاه خبری فولاد ایران-هیدروژن فراوان ترین عنصر شیمیایی موجود در جهان است. با این حال، مقدار قابل توجهی انرژی برای تجزیه یک مولکول جهت به دست آوردن هیدروژن خالص مورد نیاز است و این انرژی باید از گرما یا الکتریسیته تامین شود. هیدروژن به عنوان سوخت انتقالی کلیدی در تلاش جهانی برای محدود کردن گرمایش زمین شناخته شده است. اگرچه هیدروژن به عنوان یک سوخت انتقالی در نظر گرفته می شود، برخی از اشکال هیدروژن خود گازهای گلخانه ای هستند.
به گزارش 
فولاد ایران،هیدروژن تولید شده از آب و انرژی برق تجدید پذیر ( انرژی خورشیدی، باد و زمین گرمایی ) هیدروژن سبز نامیده می شوند. ورودی‌ ( آب)، منبع انرژی (الکتریسیته با انرژی تجدیدپذیر)، و محصول جانبی (اکسیژن) این فرآیند، همگی عملاً بدون کربن هستند.
هیدروژن سیاه، قهوه ای و خاکستری از تجزیه زغال سنگ یا گاز طبیعی از طریق فرآیندهای حرارتی تولید می شود. محصولات جانبی  دی اکسید کربن و اکسید کربن معمولاً به صورت گازهای گلخانه ای  مستقیماً در جو منتشر می شوند.
هیدروژن آبی در فرآیندی مشابه هیدروژن خاکستری تولید می شود. هیدروژن فیروزه ای نیز با استفاده از گاز طبیعی به عنوان خوراک تولید می شود. با این حال، برخلاف هیدروژن آبی، هیچ محصول جانبی دی اکسید کربن ندارد، بلکه کربن جامد است که می تواند به عنوان پلاستیک، مصالح ساختمانی یا لاستیک مورد استفاده مجدد قرار گیرد. هیدروژن صورتی نیز از طریق الکترولیز تولید می‌شود، اما از انرژی هسته‌ای به جای انرژی‌های تجدیدپذیر، در این فرآیند استفاده می شود.
با این حال، نگران‌کننده‌ترین واقعیت این است که امروزه تنها 4 درصد از تولید هیدروژن جهانی از طریق الکترولیز انجام می‌شود، هیدروژن با انتشار کربن کم به کندی در کاربردهای موجود مصرف می شود و تنها 0.7 درصد از کل تقاضای هیدروژن و 1 درصد از تولید جهانی هیدروژن در سال 2023 را تشکیل داده است.


منبع: Bigmint
ترجمه: مونا تابان شمال

۱۹ تیر ۱۴۰۳ ۰۹:۲۲
تعداد بازدید : ۲۲۸
کد خبر : ۷۰,۱۲۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید