به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 01 سال 2021

گزارش هفته 01 سال 2021
(شماره 551)
سنگ آهن
فولاد ایران:  در هفته نخست سال 2021 بازار سنگ آهن روند بهبود را از سر گرفت و قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد از 159 دلار به حدود 170 دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسید. افزایش تمایل به خرید در بازار این ماده اولیه قیمت را بالا برد. انتظار می رود برای مدتی این روند صعودی ادامه داشته باشد چون چینی ها قبل از تطعیلات سال نو چین اغلب تمایل به خرید بیشتری دارند.
 در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت ثبت شده سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد از  106.7 دلار به 112.2 دلار هر تن فوب و  سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز از  104.6 دلار به
110.1 دلار هر تن فوب بهبود داشت.

قراضه
فولاد ایران: هفته گذشته قیمت قراضه سنگین 20-80 وارداتی در ترکیه با 1.5 دلار بهبود نسبت به هفته پایانی دسامبر به 479 دلار هر تن سی اف آر رسید.
قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن از  421 دلار به 419 دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز با 5 دلار بهبود به 480  دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در سال نو میلادی از 411 دلار  31 دسامبر به 462 دلار هر لانگ تن رسیده است.

بیلت
فولاد ایران : متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته تغییر چندانی نداشت و 605 دلار هر تن فوب ثبت شد عرضه کننده های سی آی اس پیش فروش کرده اند و هنوز جو تعطیلات در این بازار حاکم است. در ترکیه بیلت وارداتی 610 تا 625 دلار هر تن سی اف آر و بیلت صادراتی 610 تا 615 دلار هر تن هر تن فوب بود.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا قیمت بیلت وارداتی در ثبات و  595 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. محصول سی آی اس در بازار آسیا 610 تا 630 دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد می شد.
همچنین به گزارش متال بولتن بیلت صادراتی ایران  از 555 دلار به 570 تا 575 دلار هر تن فوب رسید.
بیلت در بازار ایران

بیلت01


فولاد ایران : علیرغم تداوم رشد قیمت در بازار جهانی، قیمت شمش روند نزولی داشت. سیاست های وزارت صمت مانع پیشرفت معاملات شد تا جائی که از 133 هزار تن شمش عرضه شده در بورس 60 هزار تن آن معامله شد. با توجه به رکود سنگین در بازار مقاطع این روند در هفته جاری ادامه خواهد داشت ولی کاهش قیمت به علت محدودیت عرضه آهن اسفنجی و ضایعات جدی نخواهد بود. تنها بازار رکود بیشتر را شاهد خواهد بود.

مقاطع
فولاد ایران : بازارهای مقاطع پس از تعطیلات سال نو میلادی هنوز فعال نشده بودند. میلگرد صادراتی سی آی اس هفته نخست سال 2021 از 670 دلار به 650 تا 670 دلار  هر تن فوب رسید. در چین قیمت میلگرد صادراتی بالا رفته از  627.5 دلار به 631 دلار  هر تن فوب رسید. میلگرد صادراتی ترکیه هفته نخست ژانویه از 640 دلار به 640 تا 650 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد 630 دلار هر تن سی اف آر و بدون تغییر ماند.
همچنین در بازار  داخلی اروپا میلگرد 545 یورو  هر  تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد در 732.5 دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد01

فولاد ایران:  میانگین قیمت مقاطع در پایان هفته با افزایش روبرو شد ولی با توجه به فشار دولت برای کاهش قیمت، بازار به شدت راکد شد. در پایان هفته شاهد پیشنهاد عرضه زیر قیمت بورس بودیم که محصول خریدهای هفته گذشته بود. تداوم روند صعودی قیمت میلگرد و شمش در بازارهای جهانی و فشارهای دولت باعث بهم ریختگی بازار شده است در نتیجه معاملات متوقف میگردد. نوردکارها که صادرات ندارند بیشترین زیان را از این روند بازار متحمل می گردند.

تیرآهن01

فولاد ایران: قیمت تیرآهن کمی بهبود یافت ولی معاملات آن متوقف شد. قیمت در بازار به کف خود رسیده است و کاهش بیشتر آن امکان پذیر نیست چون تجار ضرر می کنند به همین دلیل از فروش پرهیز می کنند ضمن آنکه خرید هم نمی نمایند. از مجموع 195 هزار تن میلگرد و تیرآهن عرضه شده در بورس تنها 616 تن میلگرد و 92 تن تیرآهن معامله شد. این هشداری است به دولت تا آگاه شود سیاست مهار قیمت به ورشکستگی کارخانه ها منجر خواهد شد.
 
ورق
فولاد ایران:  ورق گرم صادراتی سی آی اس در هفته ای که گذشت تغییر چندانی نداشت از  755 دلار به 755 تا 760 دلار  هر تن فوب رسید.
متوسط شاخص قیمت پلاتس برای ورق گرم صادراتی چین نیز  691 دلار هر تن فوب و ثابت ماند. شاخص قیمت متال بولتن 3 درصد بهبود داشته 673 دلار هر تن فوب شد.
هفته نخست سال 2021 در ترکیه ورق گرم وارداتی 750 تا 770 دلار هر تن سی اف آر بود. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز  720 تا 725 دلار هر تن سی اف آر و بدون تغییر ماند.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم تا 15 یورو رشد داشته 680 یورو هر تن درب کارخانه شد. در بازار امریکا ورق گرم از کمتر از 1010 دلار به 1043 دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود داشت.   
همچنین هفته گذشته اسلب صادراتی ایران از 623 دلار به 632 تا 650 دلار هر تن فوب رسید. اسلب سی آی اس از 680 دلار هفته قبل  به 675 تا 680 دلار هر تن فوب رسید.
ورق در بازار ایران

سیاه01

فولاد ایران: ورق گرم که روز شنبه 230000 ریال قیمت داشت تا آخر هفته تغییری نداشت. قیمت ورق های مبارکه 3 تا 15 میلیمتر به علت عرضه محدود مبارکه روند صعودی داشت .


کاویان01
اکسین01

فولاد ایران: ورق های اکسین با افزایش قیمت روبرو شد که متاثر از توقف فروش ورق های ST-37 از سمت کارخانه است با این روش به زودی بازار شاهد پرواز قیمت ورق های اکسین خواهد بود. ورق های کاویان هم با همین روند روبرو شد. جالب آن است که علیرغم افزایش قیمت اسلب در بازار جهانی و بورس کالا، اسلب خریدار نداشت که به سیاست های وزارت صمت بر می گردد. با این روش عرضه ورق به زودی با تنگنا روبرو خواهد شد.

روغنی01


فولاد ایران: ورق سرد تا روز سه شنبه روند صعودی داشت ولی پس از آن با دخالت دولت بازار آرام گرفت عرضه این کالا محدود است و قدرت دولت برای دخالت در این کالا قوی نیست ولی بازار هم کشش افزایش قیمت را ندارد.

گالوانیزه01


فولاد ایران: ورق گالوانیزه با کاهش قیمت روبرو شد که علت آن عرضه ورق های 3 میلیمتر از طرف مبارکه و کاهش نرخ ارز بود.

تحلیل هفته :
جوانی پاک دل در دهی بقالی داشت تنها مشکل او این بود که زود عصبانی میشد، دل در گرو دختری بست ولی نگران تندخوئی بی دلیل و یکباره خود بود پس زبان باز نمی کرد عارفی به او گفت هر وقت عصبانی می شوی سنگ ده منی را با چوب بزن تا آرام شوی.
بازار داخل ایران برای تمام دولت ها حکم سنگ ده منی را داشته است. یک روز سلطان شکر، یک روز سلطان سکه امروز بازار فولاد. تولیدکننده ها و تجار فولاد که در تحریم باید کار کنند خود را به قول آقای ظریف در خطر جنگ می بینند. به علت کرونا ساخت و ساز هم به حداقل خود رسیده و بازار صادرات که رونق دارد ولی چوب برگشت ارز بالای سر صادرکننده است. در این شرایط که تقاضا نیست وزارت صمت و بورس و مجلس وارد بحث قیمت فولاد شده اند!!! تاجر از خودش می پرسد مشتری کو؟ دولت می گوید ارزان بفروش !!! واقعاً بازار داخلی حکم سنگ ده منی را ندارد؟ واقعیت اینست که دولت می خواهد آهن صادر شود ولی قیمت در بازار داخل بالا نرود یک روز ارز، یک روز شیوه نامه، یک روز 70 درصد یا 80 درصد . تا زمانی که بقال به دختر محبوبش نرسد سنگ ده منی چوب میخورد هر وقت رسید بر اساس برنامه جلو می رود آن وقت دیگر نه سنگی هست نه چوبی !!!

بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م.چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران
۲۰ دی ۱۳۹۹ ۱۱:۱۲
تعداد بازدید : ۸۸۶
کد خبر : ۵۶,۶۸۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید