به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 36 سال 2022

گزارش هفته 36 سال 2022
شماره 631


سنگ آهن
فولاد ایران: در هفته ای که گذشت در بازار سنگ آهن وارداتی در چین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد بهبود داشته از 96 دلار به بالای 100 دلار هر تن سی اف آر رسید. جو بازار مثبت شد، خبرهایی از افزایش تولید میلگرد و کاهش موجودی بازار آن شنیده شد. شهر ژنگژو چین نیز اعلام کرد که ساخت پروژه های مسکن متوقف شده را آغاز خواهد کرد از این رو بازار کمی به بهبود تقاضای سپتامبر و اکتبر امیدوار تر شده است.

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته بازار واردات قراضه در ترکیه افت چشمگیری داشته از 400 دلار به کمتر از 370 دلار هر تن سی اف آر رسید. معامله ها در قیمت های پایین نهایی شدند و روند بازار نزولی ماند ولی انتظار می رود با کاهش عرضه قیمت ها به زودی به کف برسند.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز 8 دلار افت داشته 347 دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز از 440 دلار به 415 دلار هر تن سی اف آر رسید.

بیلت
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس 2 دلار بالا رفته 528 دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار واردات چین بیلت از 475 تا 480 دلار به 490 دلار هر تن سی اف آر رسید.
 در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت از 530 تا 535  دلار به 550 دلار هر تن سی اف آر افزایش یافت.  در ترکیه نیز بیلت صادراتی از 590 تا 600 دلار به 610 تا 625 دلار هر تن فوب بهبود داشت.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران:  قیمت شمش کمی بهبود یافت علت این امر بالا رفتن عرضه های مدت دار در بورس فلزات و همینطور خالی شدن انبارها بود. علیرغم آنکه عرضه های این هفته در بورس کالا نسبت به هفته قبل کمتر بود ولی کلاً68 درصد از کل عرضه ها بیشتر به فروش نرفت. عمده فروش ها مربوط به کالاهایی بود که به صورت مدت دار عرضه شدند و یا مقدارهای زیر 1000 تن. از سوی دیگر کاهش قیمت آهن اسفنجی برای عرضه روز شنبه حدود 2000 ریال کاهش نشان می دهد بنابراین روند قیمت صعودی نیست بخصوص آنکه بازار مقاطع همچنان بی رمق باقی مانده است.

مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی از 587 دلار به 593 دلار هر تن فوب رسید.
میلگرد صادراتی ترکیه 15 دلار بهبود داشته به 675  دلار هر تن فوب رسید. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز از  585 تا 590 دلار به 595 دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد  در 990 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.  در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد رشد چشمگیری داشته از 955 یورو به 990 یورو هر تن درب کارخانه رسید.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد

فولاد ایران:  قیمت میلگرد از اول هفته با ورود تقاضای بعضی از بنکدارها که موجودی انبارشان خالی شده بود بالا رفت ولی از روز سه شنبه به بعد روند قیمت به اول هفته بازگشت. عرضه سنگین میلگرد در بورس کالا با آنکه نسبت به هفته گذشته حدود 57 درصد کاهش داشت زیاد با استقبال روبرو نشد و تنها 30 درصد از کل کالای پیشنهاد شده در بورس به فروش رسید که بیشتر کالاهایی بودند که با ال سی سه ماهه و 6 ماهه عرضه می شدند.

تیرآهن

فولاد ایران: تیرآهن تا روز سه شنبه به روند صعودی خود ادامه داد اما از روز چهارشنبه بازار کمی آرام گرفت علت این امر مدیریت بازار از سوی ذوب آهن اصفهان بود.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس با 20 دلار رشد به 540 دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز 585 دلار هر تن فوب شنیده شد که 3 دلار رشد داشت. ورق گرم صادراتی ترکیه از 650 تا 680 دلار به 680 تا 700 دلار هر تن فوب بهبود داشت.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم تا 30 یورو رشد داشته 790 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم 30 دلار بهبود داشته 820 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
همچنین اسلب صادراتی سی آی اس از 430 دلار به 445 تا 460 دلار هر تن فوب رسید و اسلب صادراتی ایران نیز در 430 تا445 دلار هر تن فوب ثبات داشت.
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 181000 ریال بود که تا روز چهارشنبه بدون تغییر بود. کارخانه به دقت بازار را مدیریت می کند اما حجم تقاضا با موجودی انبارها فاصله بسیار دارد.

اکسین

فولاد ایران: با توجه به تحویل کالا از سمت اکسین قیمت روند نزولی داشت اما کاهش قیمت نمی تواند جدی باشد چون از یک طرف قیمت اسلب به کف خود رسیده و از طرف دیگر کارخانه صادرات خود را به شدت فعال کرده است.

سرد

فولاد ایران: قیمت ورق سرد تقریباً ثابت ماند موجودی انبارها به پایین ترین حد خود رسیده و از طرف دیگر قیمت هم به کف خود بسیار نزدیک شده است.

گالوانیزه

فولاد ایران: ورق گالوانیزه روند ثابتی داشت که ریشه در ثبات قیمت ورق گرم دارد عرضه کنندگان این کالا زیاد شده اند  در حالیکه تقاضای آن ضعیف است و همین امر باعث شده تا قیمت ورق گالوانیزه از قیمت ورق سرد هم پایین تر بیاید.

تحلیل هفته
فولاد ایران: در بازار جهانی از هفته گذشته قرنطینه در سه شهر کلیدی چین دوباره شروع شد و همین امر اجازه روان شدن معاملات را گرفت هر چه دوران قرنطینه طولانی تر می شود بحران مسکن در چین عمیق تر می گردد. اکثر دست اندرکارن معتقد هستند که این روند تا نشست حزب کمونیست چین در ماه اکتبر ادامه خواهد یافت. تصمیمات سیاسی چین در این نشست بسیار مهم خواهد بود چون معادلات جنگ اوکراین و روابط با روسیه و امریکا در آن بسیار پررنگ تر از اجلاس های قبلی نمود خواهد کرد. در نتیجه بعید به نظر می رسد که بخش مسکن در اولویت درجه اول دولت چین باقی بماند و به جای آن مساله انرژی و قرنطینه جایگزین خواهد شد.
در اروپا بالا رفتن قیمت انرژی باعث کاهش بسیاری از فعالیت های اقتصادی گردیده است و مستقیما تولید فولاد اروپا را تحت تاثیر قرار داده تا جایی که امکان دارد تولید کل فولاد اروپا تا سطح 50 درصد کاهش یابد اما کاهش تولید به معنای حفظ سقف تقاضا نیست و نباید انتظار داشت که کشورهایی مثل ترکیه معادل کاهش تولید کارخانجات اروپایی افزایش صادرات داشته باشند چرا که افزایش قیمت انرژی برخلاف دهه 70 به علت رکود اقتصادی و بسته بودن بعضی از بازارهای مصرف مثل ایران، عراق، لیبی و چین به کالا منتقل نشده است به همین دلیل افزایش شتابان قیمت انرژی باعث افزایش قیمت تمام شده از یک طرف و بلعیده شدن ذخایر اروپایی گردیده. با توجه به فصل سرما قیمت قراضه باید افزایش یابد اما از آنجا که سطح تقاضای فولاد پایین است بعید به نظر می رسد که این افزایش قیمت صورت پذیرد تنها کشوری که امید می رود در آن سرمایه گذاری سنگینی صورت بپذیرد امریکاست که از تحریم روسیه و افزایش قیمت نفت و گاز بهره کافی را برده و یک برنامه مقدماتی با بودجه دو هزار میلیارد دلاری برای بازسازی زیر ساخت های خود دارد. شباهت اقتصاد امروز دنیا با همه گیری کرونا در سال 2019 کم نیست زمانی که قیمت نفت به حداقل خود کاهش یافت و باعث کاهش تولید همه کالاها گردید اما بعد از رفع قرنطینه قیمت ها به یکباره اوج گرفت.
در ایران انتظارت برجامی با خبرهای هفته گذشته فروکش کرده و به نظر نمی رسد تا بعد از انتخابات کنگره امریکا که حدود دو ماه دیگر است نتیجه ای از مذاکرات عاید شود. اگر هم پس از آن تاریخ برجام به نتیجه برسد تاثیر جدی در بودجه کشور نخواهد داشت مگر اینکه FATF امضاء شود.خبرهایی که در مورد فعال شدن رمز ارزها شنیده می شود نشان دهنده آن است که پس از برجام وجوه آزاد شده خارج از مسیر FATF به جریان خواهد افتاد. در هر حال تا دو ماه آینده با مسدود شدن تسهیلات بعضی از بانک ها رکود در بازار ایران عمیق تر خواهد شد. کارخانجات بزرگ مثل فولاد خوزستان به فروش مدت دار از طریق اعتبار اسنادی سهم بازار خود را حفظ خواهند کرد ولی ادامه این روند سفته بازی را تشدید می کند در نتیجه کسانی که نیاز مالی دارند اجازه واقعی شدن قیمت ها را به بازار نخواهند داد آمار عرضه و تقاضا و نوسان قیمت شمش و مقاطع در دو هفته گذشته نشان می دهد که هفته های پیش رو هفته های جذابی نیستند. تنها نقطه قوت این است که از الزامات جراحی اقتصادی تک نرخی کردن ارز است و به همین دلیل شاهد عبور نرخ ارز خرید حاصل از صادرات در بعضی از موارد از 27000 تومان هستیم این حرکت تا آنجا ادامه پیدا می کند که نرخ ارز بازار متشکل ارزی و نیما و سنا به هم خیلی نزدیک شود.
اقتصاد با منابع کار می کند اگر منابعی نباشد اقتصادی هم نیست بنابراین باید نشست و منتظر ماند و دید که دولت از کجا و چقدر منابع می تواند تامین کند.  

بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م. چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران

۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ۱۱:۴۲
تعداد بازدید : ۷۲۶
کد خبر : ۶۲,۶۷۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید