به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته ۴۳ سال ۲۰۲۲

گزارش هفته ۴۳ سال ۲۰۲۲
شماره 638

سنگ آهن
فولاد ایران: در هفته ای که گذشت کمبود تقاضا و افت قیمت فولاد بازار سنگ آهن وارداتی چین را نزولی نگه داشت و متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد از کمتر از ۹۲ دلار به ۸۲.۵ دلار هر تن سی اف آر کاهش داشت. فولادسازان چینی همچنان ضرردهی دارند و هیچ تمایلی به خرید سنگ آهن در بازار نیست. همه در انتظار به سر می برند.
نگرانی ها در مورد وضعیت بازار جهانی فولاد نیز در کنار بحران انرژی اروپا بیشتر شده و قیمت سنگ آهن به حداقل خود در دو سال اخیر رسیده است. قیمت نسبت به ماه مارس سال جاری میلادی نیز تاکنون تا ۵۰ درصد افت داشته است.

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار واردات قراضه در ترکیه متوسط قیمت قراضه سنگین ۲۰- ۸۰ تا ۵دلار افت داشته به ۳۵۹.۵  دلار هر تن سی اف آر رسید. جو بازار همچنان منفی است و خریداران منتظر رسیدن قیمت به ۳۵۰ دلار هستند.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن تا
۲ دلار رشد داشته  حدود 344 دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز در ۴۰۵ هر تن سی اف آر بدون تغییر باقی ماند.

بیلت
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس حدود ۵۱۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه بود که تا
۵ دلار کاهش قیمت داشت و تا پایان هفته تا ۵۰۴ دلار نیز قیمت پیشنهادی در بازار بود. در بازار واردات چین بیلت تا ۱۵ دلار افت داشته به ۴۴۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت از ۵۰۴  دلار به ۴۸۴ دلار هر تن درب کارخانه کاهش داشت.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت ۵۱۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که تا ۱۰ دلار افت قیمت هفتگی داشت.  در ترکیه بیلت صادراتی ۶۰۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.
بیلت صادراتی ایران نیز از  ۴۷۸.۵ دلار هر تن فوب به ۴۷۷.۵  دلار رسید.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران: قیمت شمش تقریبا ثابت ماند. بازار مقاطع آرام بود ولی بورس به لطف فروش مدت دار ثبات خود را حفظ کرد.

مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی به گزارش پلاتس در ۵۵۸ دلار هر تن فوب باقی ماند. در بورس شانگهای قرارداد میلگرد آخر هفته تا ۱۰  دلار افت داشته ۴۸۱ دلار هر تن شنیده شد.
میلگرد صادراتی ترکیه از ۶۸۵ دلار به ۶۵۹ تا ۶۶۵ دلار هر تن فوب کاهش داشت.  
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد  ۵ دلار افت داشته ۹۸۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.  در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد
۵ یورو ارزان تر شده ۸۶۰ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد

فولاد ایران: میلگرد بازار آرامی داشت. بازار  نگاه به صادرات دارد و امیدوار به افزایش آن است. تقاضای داخلی به شدت محدود است.

تیرآهن

فولاد ایران: تیرآهن به لطف هدایت ذوب آهن ثابت ماند ولی روند تقاضا جذاب نیست.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس تا ۳۵ دلار افت داشته ۵۶۰ تا ۵۶۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار به ۵۳۳ تا ۵۴۳ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین نیز افت قیمت
۱۲ دلاری مشاهده شده ورق گرم به ۵۱۳ دلار هر تن درب کارخانه رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم در ۶۶۰ یورو هر تن درب کارخانه در ثبات باقی ماند. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم ۲۰ دلار کاهش داشته ۷۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
همچنین اسلب صادراتی سی آی اس
۵ دلار ارزان تر شده ۴۸۰ دلار هر تن فوب شنیده شد.
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه ۲۰۲۰۰۰ ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۲۰۴۰۰۰ ریال رسید. ورق مبارکه ثابت ماند و با نشیب و فراز کمی روبرو شد بازار کاهش بیشتر قیمت را برنمی تابد و امیدوار است با افزایش قیمت اسلب قیمت این کالا هم بهبود یابد.

اکسین

فولاد ایران: عدم عرضه اکسین قیمت را بالا برده چون موجودی انبارها هم در حال اتمام است.

سرد

فولاد ایران: ورق سرد بازار ثابتی داشت و تغییر نکرد چون عرضه آن مدیریت می شود.

گالوانیزه

فولاد ایران: ثبات ورق گرم باعث آرامش ورق گالوانیزه شد.

تحلیل هفته
فولاد ایران: بازارهای خارجی آرام است و مبارزه با تورم ادامه دارد. نفت در سراشیبی قرار گرفته و احتمالاً تا زیر ۹۰ دلار برسد طبعا امیدی به افزایش تقاضای فولاد نیست امیدی به بازار چین هم تا آخر سال میلادی نمی رود.
در بازار داخلی باز شدن صادرات امید بهبود موقت را می دهد ضمن آنکه سیاست های وزارت صمت بالاخره تغییر نشان می دهد. در شش ماهه اول سال فولاد زیان بسیاری را متحمل شده و تنها ۴ ماه تا پایان سال فرصت هست که عقب افتادگی را جبران کند. بنابراین با توسل به فروش اعتباری یا افزایش صادرات و یا در نهایت تغییر نرخ ارز به پیشرفت خود اقدام می کند. نقش بانک ها در تامین اعتبار بسیار اهمیت دارد دولت در شرایط جراحی اقتصادی باید نظم به ساختار اقتصادی بدهد و این در شرایط تحریم مثل ساختن خانه زیر باران تند می ماند. در هر حال این ساختار باید اصلاح شود ولی دریچه تجارت خارجی اگر باز نشود فشار روی دوش دولت همچنان سنگین می ماند.

بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م. چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران
۷ آبان ۱۴۰۱ ۱۱:۱۴
تعداد بازدید : ۱,۰۴۰
کد خبر : ۶۳,۲۴۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید