به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 46 سال ۲۰۲۲

گزارش هفته 46 سال ۲۰۲۲
شماره 641


سنگ آهن
فولاد ایران: در هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد در چین  به روند بهبود هفته های اخیر ادامه داد و با بیش از 4 دلار بهبود نسبت به هفته قبل به بالای 98 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. چشم انداز بازار مثبت شده و فعالان بازار امیدوارند دولت چین محدودیت های کرونایی را علی رغم افزایش آمار ابتلا کمتر کند و بسته های محرک اقتصادی بیشتری برای حمایت از بازار مسکن اعلام کند تا روند رشد اقتصادی آن بیش از این مختل نشود.

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار واردات قراضه در ترکیه متوسط قیمت قراضه سنگین 80-20  نزولی بوده از 344 دلار تا 336 دلار هم کاهش یافت ولی پایان هفته با مقاومت عرضه کننده ها  و معامله ای برای قراضه امریکا در قیمت بالاتر، متوسط قیمت بازار هم بهبود یافته به کمتر از 340 دلار هر تن سی اف آر بازگشت.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز افت داشته از 313 دلار به 294 دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز با 10 دلار افت به 368 دلار هر تن سی اف آر رسید.

بیلت
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس حدود 475 دلار هر تن فوب دریای سیاه بود که تا 15 دلار کاهش قیمت داشت. در بازار واردات چین بیلت تا 10 دلار بهبود هفتگی داشته به 452.5  دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت تا 8 دلار بهبود داشته 500 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت 5 دلار رشد داشته به 515 دلار هر تن سی اف آر رسید.  
بیلت صادراتی ایران نیز از 463 دلار به 449 دلار هر تن فوب کاهش داشت.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران: قیمت شمش آخر هفته با سکوت بازار مقاطع کاهش یافت. اعلام فروش آهن اسفنجی به تولید کنندگان شمش باعث افت قیمت آهن اسفنجی گردید که در روزهای آینده تاثیر خود را نشان خواهد داد. بازار بی رمق و ترسیده،  روند نزولی قیمت شمش را تشدید خواهد کرد.

مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی به گزارش پلاتس تا 2 دلار بالا رفته به 537 دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین در بورس شانگهای نیز قرارداد میلگرد تا 10 دلار رشد هفتگی داشته 522 دلار هر تن ثبت شد.
میلگرد صادراتی ترکیه 7 دلار افت داشته 630 دلار هر تن فوب ثبت شد.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در 985 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.  در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در 800 یورو هر تن درب کارخانه باقی ماند.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد

فولاد ایران: قیمت میلگرد ثابت ماند و تغییر جدی نداشت دلیل آن بیشتر به مسایل غیر اقتصادی بازمی گردد چون بازار چشم انداز مثبتی ندارد و منتظر آرامش است.

تیرآهن

فولاد ایران: با توجه به سکوت بازار، تیرآهن روند نزولی داشت فعلاً همه منتظر روزهای آینده هستند تا بازار باز شود.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس در 540 دلار هر تن فوب دریای سیاه ثابت باقی ماند. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از  517 تا 530 دلار به 528 تا 537 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم 15 یورو افت داشته 625 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم تا 35 دلار کاهش داشته 620 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
همچنین اسلب صادراتی سی آی اس افت جزیی 2.5 دلاری داشته 427.5 دلار هر تن فوب شنیده شد.
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 211000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 210000 ریال رسید. روند ورق مبارکه با عدم فعالیت بخشی از بازار و افزایش نرخ ارز بهبود یافت ولی معاملات بسیار محدود بود.

اکسین

فولاد ایران: ورق اکسین به علت محدویت عرضه کارخانه ثابت ماند و کمی کاهش نشان داد که متاثر از توقف بازار بود.

سرد

فولاد ایران: ورق سرد با ثبات باقی ماند. توقف بازار مهم ترین دلیل این ثبات بود.

گالوانیزه

فولاد ایران: ورق گالوانیزه هم متاثر از بازار ورق گرم آرام بود.

تحلیل هفته
فولاد ایران: روند امیدواری به بهبود بازار چین کم رنگ شده چون بیماری کرونا با کاهش محدودیت ها در حال اوج گرفتن است. شمش و ضایعات نیز در بازار جهانی با افت قیمت 10 تا 20 دلاری روبرو شد. قیمت نفت نیز همچنان در محدوده 90 دلار بازی می کند. چشم انداز بازار جهانی ثابت است و اگر در چین اتفاق خاصی نیفتد روال تا پایان سال میلادی همین است.


در بازار ایران همه چیز به آرامش جامعه گره خورده، دولت سعی می کند نرخ ارز را مهار کند طلا می فروشد و اوراق ارزی. اینها نشانه های احتمال افزایش نرخ ارز هم هست.

ولی تنش ها بازار را نگران کرده بسیاری از تعهدات تجار در چهار ماه آخر سال است دستورات بانک مرکزی مبنی بر بسته شدن حساب بدهکاران هم نگرانی از فروش های مدت دار را افزایش داده چرا که اگر یک نفر چک برگشتی داشته باشد تمام حسابهایش بسته می شود. در حالیکه ممکن است در حساب های دیگر پول کافی برای تسویه تعهدش داشته باشد این امر با توجه به مشکل ساتنا و جابجایی پول بسیار خطرناک است. مشاهده شده فرد وجه چک را از یک حساب متعلق به خودش به حساب دیگرش واریز کرده اما به دلیل توقف اینترنت پول به حساب ننشسته و چک برگه خورده تا چک پاس نشود تمام حسابها متوقف می ماند!! حالا صاحب چک برگه خورده چه باید بکند؟ این مساله به سهام دارها و ضامنین هم گسترش یافته. به همین دلیل بازار نسبت به انجام معامله غیر نقد حساس شده با توجه به بسته بودن تسهیلات بانک ها و محدودیت شدید پول این تصمیمات سخت گیرانه بدتر بازار را متوقف خواهد کرد. دولت با این برنامه می خواهد اطمینان به بازگشت تعهدات را به بازار برگرداند ولی این مساله بیشتر ریشه در رفتار خود دولت دارد که به تعهداتش عمل نکرده یا نمی کند. یک نمونه آن برنامه جدید واگذاری طرح های نیمه تمام دولت به طلب کارها از دولت است. در هر حال دولت در شرایطی که تحریم ها گسترده تر می شود و در داخل با مسایل زیادی روبروست کمربندها را هم سفت تر می کند. نتیجه این روند رکود بیشتر است. بازار با توجه به جمیع این مسایل بسیار نگران است و محتاط شده برآیند آن افت شدید معاملات و کاهش قیمت ها در کوتاه مدت است. این کاهش قیمت بسیار نگران کننده است بخصوص در بخش فولاد که نیاز به اعتماد و گردش کار بالا دارد. در هفته های گذشته صادرات به عراق تشدید شده افزایش نرخ ارز در ایران و بالا رفتن درآمد نفتی در عراق دلایل اصلی این روند بوده اما به همان نسبت قیمت محصولات ایران در آن کشور کاهش یافته است. با ادامه این روند بازار عراق به زودی کساد خواهد شد. تنها موردی که می تواند روی قیمت ها اثر افزایشی داشته باشد قطع گاز تولید کنندگان آهن اسفنجی است که با توجه به رکود بازار تاثیر آن معلوم نیست.

بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م. چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران

۲۸ آبان ۱۴۰۱ ۱۰:۴۶
تعداد بازدید : ۸۴۳
کد خبر : ۶۳,۴۹۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید