به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 48 سال ۲۰۲۲

گزارش هفته 48 سال ۲۰۲۲
شماره 643


سنگ آهن
فولاد ایران: در هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی در چین با بهبود خرید ها رشد داشت و از حدود 100 دلار به 103 دلار هر تن سی اف آر رسید. خبر برداشته شدن محدودیت های شدید کرونایی در برخی از شهر های چین جو بازار را بهبود بخشیده و انتظار می رود تقاضای بخش ساخت و ساز و در کل وضعیت اقتصادی چین بهتر شود. چشم انداز بلند مدت بازار سنگ آهن نیز خوش بینانه شده ولی فعلا تقاضا وضعیت مطلوبی ندارد.

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار واردات قراضه در ترکیه متوسط قیمت قراضه سنگین 80-20  رشد چشمگیری داشته از 355 دلار به 374 دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. افزایش خرید ها در قیمت های بالا بازار را صعودی کرده است.  
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن تا 11 دلار بالا رفته به 325 دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز در 350 دلار هر تن سی اف آر باقی ماند.

بیلت
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی آخرین متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از 478 دلار هفته قبل به 500 تا 503 دلار هر تن فوب دریای سیاه بهبود داشت. در بازار واردات چین بیلت نوساناتی داشت و تا 6 دلار افت  هفتگی داشته به 444 دلار هر تن سی اف آر رسید. از طرفی در بازار داخلی چین نیز آخرین قیمت بیلت هفته گذشته تا 13 دلار بهبود داشته 505 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت از 505 دلار به 515 تا 520 دلار هر تن سی اف آر رسید.  
بیلت صادراتی ایران نیز از 458 دلار به 446 دلار هر تن فوب رسید.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران: شمش روند نزولی داشت دلیل آن رکود بازار مقاطع و ادامه معاملات سفته بازان بود که به حداقل خود نزدیک می شود.

مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی به گزارش پلاتس تا 2 دلار افت داشته به 548 دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین در بورس شانگهای نیز قرارداد میلگرد  رشد چشمگیری داشته از 521 دلار به 542 دلار هر تن رسید.
میلگرد صادراتی ترکیه از 633 دلار به 663 دلار هر تن فوب رسید که بیشتر به دلیل رشد قیمت قراضه بود.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در 985 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.  در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد افت شدید داشته از 785 یورو به 753  یورو هر تن درب کارخانه رسید.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد

فولاد ایران: روند قیمت میلگرد نزولی بود. دو عامل اثر اصلی را در این افت قیمت داشت:
 اول تقاضای بسیار ضعیف
دوم روند نزولی قیمت شمش و باور بازار به ادامه این نزول

تیرآهن

فولاد ایران: تیرآهن با ذهنیت نگران بازار افت قیمت داشت. بازگشت قیمت یا بهبود بازار نیاز به شرایطی دارد که شاید در هفته های آینده فراهم نشود.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس در 540 دلار هر تن فوب دریای سیاه بدون تغییر باقی ماند. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از 532 تا 534 دلار به 540 تا 542 هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم 5 یورو رشد داشته 610 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم 640 دلار هر شورت تن درب کارخانه بود که 20 دلار بهبود داشت.
همچنین اسلب صادراتی سی آی اس 420 دلار هر تن فوب شنیده شد.
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 210000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 214000 ریال رسید. ورق مبارکه تنها در یک روز واکنش مثبت داشت که متاثر از نرخ ارز و امیدواری احساسی بازار بود که صادرات اسلب رکورد زده و انتظار افزایش قیمت اسلب که آفتاب پاییزی بود.

اکسین

فولاد ایران: ورق اکسین روند نزولی داشت. کارخانه عرضه وسیع و ارزان قیمتی هفته های قبل داشته که باعث این روند شده، ظاهرا قیمت به کف خود نزدیک می شود.

سرد

فولاد ایران: ورق سرد نوسان محدودی داشت و به علت رکود تقاضا ثابت ماند.

گالوانیزه

فولاد ایران: ورق گالوانیزه بازار آرامی داشت و تغییری نشان نداد. رکود علت اصلی ثبات قیمت است.

تحلیل هفته
فولاد ایران: به نظر می رسد از اول سال آینده میلادی بازار چین با رفع محدودیت ها و برنامه دولت برای مسکن بهبود یابد. ولی شرایط اقتصادی جهانی نشانی از رونق ندارد. ایجاد سقف قیمت برای نفت و گاز روسیه باعث نوساناتی در بازار نفت خواهد شد چرا که مصرف کننده ها تلاش می کنند نفت خود را نزدیک به این قیمت از بازارهای جهانی خرید کنند. البته نشست اپک پلاس در روزهای آینده هم در پیش است که اگر تولید را کم نکند بازار نفت نزولی خواهد شد. مجموع این روند تقاضای فولاد را در احتیاط نگه داشته است. فصل زمستان همراه با رکود، تقاضای فولاد را کاهش داده و قیمت ها را به کف خود نزدیک می کند.
در ایران تقاضای فولاد نیست و از طرف دیگر جو روانی بازار منفی و نگران مسایل اجتماعی و حمل و نقل است. همه این عوامل باعث شده تا عرضه ها ی بورس بدون خریدار بماند. بورس با آگاهی از آنکه قیمتهایش از بازار حدود هشت تا ده درصد بالاتر است به کار خود ادامه می دهد و برنامه ای برای تغییر سیستم قیمت گذاری ندارد مفهوم آن این است که سیاست دولت ادامه رکود بازار داخلی و تشویق به صادرات است که در این راستا چشم به روی خیلی اتفاقات می بندد. سیاست مهار تورم تنها گزینه دولت است افزایش عرضه ارز به صرافها، حراج طلا و اوراق های قرضه  همه بیان کننده این نگاه است. علم اقتصاد می گوید در شرایطی که تحریم هست و بودجه عمومی دولت هر روز بیشتر می شود رکود عمیق تر خواهد شد و تورم بیشتر. هر چند امروز دولت تلاش در مهار آن دارد ولی گریز از آن نیاز به تغییرات ساختاری دارد که محدود به برنامه های اقتصادی نیست.
عرضه های آهن اسفنجی با حجم شمش و میلگرد اصلا همخوانی ندارد. اخیرا روند عرضه آهن اسفنجی بسیار محدود شده و احتمالا به علت مشکل گاز ادامه خواهد داشت. ولی در مقابل عرضه ۷۰ هزارتن اسفنجی، ۲۰۰ هزارتن شمش و 300 هزار تن میلگرد عرضه می شود. سوال اینست که آیا در بین این عرضه ها تعادل و بالانسی هم هست؟


بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م. چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران

۱۲ آذر ۱۴۰۱ ۱۰:۳۹
تعداد بازدید : ۸۳۷
کد خبر : ۶۳,۶۷۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید