به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

زلزله ویرانگر ترکیه در زمان حساسی برای آینده این کشور رخ داد

پایگاه خبری فولاد ایران – زندگی میلیون‌ها نفر در سراسر ترکیه و سوریه روز دوشنبه به دلیل زلزله های مهیبب برای همیشه تغییر کرد. این زمین لرزه ها با فاصله 9 ساعت و با بزرگی 7.8 و 7.5 ریشتر ترکیه و سوریه را لرزاند و قوی ترین زمین لرزه های منطقه در نزدیک به یک قرن اخیر بود.


در زمان نگارش این گزارش، تعداد تلفات این زمین لرزه ها بیش از 12000 نفر است. سازمان بهداشت جهانی تعداد افراد آسیب دیده از این فاجعه را 23 میلیون نفر اعلام کرده است. تلاش‌های امداد و نجات همچنان اولویت اصلی است و حدود 25000 نفر در ترکیه مستقر شده‌اند و هزاران نفر دیگر از خارج از کشور اعزام شده‌اند، اما یک طوفان تلخ زمستانی اکنون جان بازماندگان و کسانی که هنوز در زیر آوار گیر افتاده‌اند را تهدید می‌کند.


سوریه که توسط 12 سال جنگ و ترور ویران شده است، کمترین آمادگی را برای مقابله با چنین بحرانی دارد. زیرساخت های آن به شدت تحلیل رفته و کشور همچنان تحت تحریم های غرب قرار دارد. تحلیل گران منطقه ای در حال بررسی اثر موج دار بلندمدتی هستند که این فاجعه می تواند بر ترکیه بگذارد، کشوری که جمعیت 85 میلیون نفری آن قبلاً در مشکلات اقتصادی غرق شده بودند.


امسال به عنوان نقطه عطف بحرانی برای ترکیه است، زیرا این کشور به انتخابات ریاست جمهوری در 14 مه نزدیک می شود. واکنش اردوغان به این فاجعه و درخواست‌های احتمالی برای پاسخگویی در مورد اینکه چرا ساختمان‌های زیادی برای مقاومت در برابر چنین لرزه‌هایی طراحی نشده‌اند، اکنون نقش مهمی در آینده سیاسی او خواهد داشت.


اردوغان از طریق سیاست‌های بسیار نامتعارف، راهی بسیار پرهزینه برای دلارزدایی از اقتصاد پیدا کرده است. گفته می شود اگر او برنده شود، ارز باید سقوط کند، زیرا اعتمادی وجود نخواهد داشت و او این سناریوی مصنوعی را ایجاد کرده است که نمی تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.


علاوه بر این، وعده‌های مالی قبلی اردوغان قبل از انتخابات، مانند افزایش حقوق و کاهش سن بازنشستگی، ممکن است اکنون غیرممکن باشد، زیرا بودجه عمومی بیشتری باید به سمت بازسازی کل شهرها و شهرک‌ها اختصاص داده شود.


به گزارش 
 فولاد ایران، اقتصاد ترکیه به دلیل ترکیبی از قیمت‌های بالای جهانی انرژی، همه‌گیری کووید-19 و جنگ در اوکراین، و عمدتاً توسط سیاست‌های اقتصادی هدایت‌شده توسط اردوغان که نرخ‌های بهره را با وجود تورم سرسام‌آور سرکوب کرده و لیر ترکیه را به پایین‌تر رسانده درگیر است.


لیر ترکیه در سال گذشته نزدیک به 30 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد که به شدت به قدرت خرید ترک‌ها آسیب وارد کرد و به محبوبیت اردوغان لطمه زد.


منبع: CNBC

۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ۱۲:۲۹
تعداد بازدید : ۴۸۲
کد خبر : ۶۴,۵۸۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید