به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

زمین لرزه های ترکیه نشانه مرگبار کلاهبرداری های ساختمانی

پایگاه خبری فولاد ایران – تعداد تلفات زمین لرزه های ترکیه در حال حاضر به 30000 نفر رسیده است که این زمین لرزه ها مرگبارترین زمین لرزه در تاریخ مدرن این کشور است.


هنگام وقوع زمین لرزه، بلوک های آپارتمانی در عثمانیه، شهری در جنوب ترکیه، فرو ریخت و مردم را زیر طبقات بتنی مدفون کرد. این فاجعه به بزرگی 7.8 و 7.5 رخ داد و مرگبارترین در تاریخ مدرن ترکیه است. در طول منطقه ضربه، که از سواحل مدیترانه تا جنوب شرق کردستان امتداد دارد، هزاران ساختمان بنا شده بود.


تلاش های نجات به طور فزاینده ای شبیه نبش قبر دسته جمعی است. گمان می رود هنوز ده ها هزار نفر در زیر خرابه ها مدفون هستند. در کوهرامانمراس، شهری با بیش از 500000 نفر جمعیت، دود ناشی از آتش‌سوزی‌هایی که در نتیجه زمین‌لرزه رخ داده است تپه‌هایی از آوار را فرا می‌گیرد که تا کل بلوک‌های شهر کشیده شده‌اند. همین دود همراه با بوی غلیظ مرگ، آدیامان را در بیش از 100 کیلومتری شرق می پوشاند.


در سرتاسر منطقه، میلیون‌ها نفر بی خانمان در شهرهای چادری، مساجد، مدارس، کتابخانه‌ها یا در ماشین‌های شخصی خود مستقر شده اند. کمتر کسی جرات وارد شدن به خانه های خود را دارد، حتی آنهایی که به نظر می رسد از زلزله آسیب ندیده اند.


تحلیلگران می گویند که دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، بیشتر مقصر این فاجعه است. ترکیه قوانین ساختمانی سختگیرانه ای دارد که پس از زلزله ای که در سال 1999 منجر به کشته شدن 18000 نفر در حومه استانبول شد، تصویب شد و پنج سال پیش به روز شد. بر اساس یک طرح نوسازی شهری که توسط دولت آقای اردوغان طراحی شده است، بیش از 3 میلیون واحد مسکونی نوسازی شده است.


مشکلات در اجرا و نظارت است. اخذ مجوزهای ساختمانی آسان است و بازرسی ها ضعیف است. شرکت هایی که توسط دولت موظف به اجرای آنها هستند توسط توسعه دهندگان پول می گیرند. گفته می شود که پروژه ها معمولاً در ابتدای ساخت و ساز با استانداردهای دولتی مطابقت دارند، اما نه در پایان. به محض خروج بازرسان، توسعه دهندگان مقدار یا کیفیت آهن مورد استفاده خود را کاهش می دهند.


این یعنی تفاوت بین مرگ و زندگی. در عثمانیه، مانند جاهای دیگر، بیشتر ساختمان های فروریخته به قبل از زلزله 1999 باز می گردد. اما تعداد زیادی آپارتمان جدید که ظاهراً بر اساس استانداردهای جدید ساخته شده‌اند، نیز سقوط کرده یا آسیب‌های جبران‌ناپذیری دیده‌اند. ممکن است صدها نفر در زیر یک مجتمع مسکونی لوکس که تنها یک دهه پیش در آنتاکیا در جنوب عثمانیه تکمیل شد، گیر افتاده باشند.


به گزارش 
فولاد ایران، عفو ساخت و ساز، که به مالکان اجازه می دهد در ازای جریمه، املاک بدون مجوز یا مواردی که قوانین ساختمانی را نقض می کنند، ثبت کنند، وضعیت بد را بسیار بدتر کرده است. دولت آقای اردوغان چندین عفو از این قبیل را تصویب کرد که آخرین آنها در سال 2018 قبل از انتخابات عمومی بود. یک سال پس از عفو 2018، آقای اردوغان در قهرمان مراس ظاهر شد و با افتخار اعلام کرد که این برنامه مشکلات 144000 نفر از ساکنان شهر را حل کرده است. آژانس مسئول این برنامه فاش کرد که بیش از نیمی از موجودی مسکن کشور با استانداردهای ساختمانی مطابقت ندارد.


منبع: اکونومیست

۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ۱۴:۳۲
تعداد بازدید : ۵۵۹
کد خبر : ۶۴,۶۲۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید