به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

جنگ اوکراین نشان داد بازار کومودیتی ها چقدر سازگارند

جنگ اوکراین نشان داد بازار کومودیتی ها چقدر سازگارند

 

پایگاه خبری فولاد ایران - یک سال پس از حمله روسیه به اوکراین و آشفتگی  بازار کومودیتی ها، تجربه این یک سال نشان داد بازار کومودیتی ها به طور قابل توجهی انعطاف پذیر است و به سرعت با شرایط در حال تغییر دنیا خود را سازگار می سازد.


به گزارش فولاد ایران، در حالی که حمله 24 فوریه سال گذشته در ابتدا قیمت کالاهایی مانند نفت خام، گاز طبیعی و زغال سنگ را افزایش داد، اما همه آنها حال به سطح قبل از تهاجم بازگشته یا به پایین‌تر از آن رسیده‌اند.


بازار کومودیتی ها در مدت زمان کوتاهی توانسته مسیر صادرات نفت خام، محصولات نفتی پالایش شده و زغال سنگ روسیه را تغییر دهد و همچنین خود را با از دست دادن سهم زیادی از گاز طبیعی روسیه سازگار نماید. بازار نفت خام، سنگ آهن زغال سنگ و مس همگی پس از تهاجم روسیه شاهد افزایش قیمت‌ها بودند و زغال‌سنگ حرارتی و گاز طبیعی به بالاترین حد خود رسیدند، زیرا ترس از بحران انرژی ناشی از تهدید از دست دادن منابع روسیه بازارهای جهانی را فرا گرفت.


اما این ترس ها هرگز به طور کامل محقق نشدند، عمدتاً به این دلیل که کالاهای روسیه دوباره به سمت خریداران جدید هدایت شدند و برخی از کشورها مصرف کالاهایی مانند گاز طبیعی را کاهش دادند.


اروپا، قاره‌ای که بیش از همه به انرژی روسیه متکی بود، توانست تا حد زیادی وابستگی خود را به گاز روسیه با جایگزین کردن و همچنین یافتن جایگزین‌هایی برای نفت خام، سوخت و زغال سنگ روسیه پایان دهد.


پیامدهای افزایش اولیه قیمت کومودیتی ها هنوز در بسیاری از کشورها وجود دارد، به طوری که هزینه های تامین سوخت و برق در بسیاری از کشورها هنوز خیلی بالاتر از سطح قبل از حمله روسیه است. قیمت بالای انرژی نیز عاملی برای تورم فعلی و تشدید سیاست پولی مرتبط با آن می باشد.


اما سوال بزرگ‌تر برای بازار کومودیتی ها این است که آیا روند تغییر مسیر صادرات روسیه به خارج از اروپا و سایر کشورهای غربی و عمدتا به آسیا در حال حاضر کامل شده و بنابراین به طور کامل به قیمت ها منتقل شده یا خیر؟


مطمئنا، قیمت‌ کومودیتی های اصلی در کوتاه مدت تا حد زیادی تحت تأثیر عوامل سنتی، مانند چشم‌انداز اقتصاد چین، به ویژه با هدف تسریع رشد اقتصادی دنیا در سال جاری است.


خوش بینی نسبت به اقتصاد چین محرک اصلی افزایش قیمت سنگ آهن بوده که از زمان رسیدن به پایین ترین حد خود در سال 2022 یعنی 79 دلار 31 اکتبر، 65 درصد افزایش یافته است.


سنگ آهن یکی از اولین کالاهایی است که به خوش بینی نسبت به چشم انداز چین پاسخ می دهد. کارخانه‌ها با افزایش تولید فولاد پیش از تقاضای پیش‌بینی‌شده بخش‌های ساخت‌وساز و زیرساخت، مواد اولیه را ذخیره می‌کنند.


چین همچنین یکی از ذینفعان اصلی جنگ در اوکراین از منظر بازار کومودیتی ها بوده که به نفت خام و زغال سنگ روسیه با تخفیف بسیار بالا دسترسی دارد و در عین حال توانایی پالایش نفت به سوخت و صادرات آن به بازارهای آسیایی را نیز داراست.


می توان استدلال کرد که بن بست مداوم در جنگ در اوکراین، که در آن هیچ یک از طرفین نمی توانند طرف مقابل را شکست دهند اما هر دو تمایلی به صلح ندارند، بهترین نتیجه فعلی برای چین است.


چنین وضعیتی دسترسی چین به کالاهای ارزان روسیه را حفظ می کند، وابستگی مسکو به پکن را افزایش می دهد و در عین حال کشورهای غربی را بر جنگ و هزینه های آن برای اقتصاد و وحدت سیاسی خود متمرکز می کند.


هند هم یکی دیگر از ذینفعان نفت خام و زغال سنگ ارزان روسیه است، در حالی که کشورهای خاورمیانه شروع به واردات محصولات پالایش شده روسیه کرده اند که به احتمال زیاد در بازار داخلی استفاده می شود، به آنها اجازه می دهد تا سوخت های داخلی خود را صادر کنند و تفاوت بین قیمت های جهانی بالاتر و منابع ارزان روسیه را به جیب بزنند.


کشورهای دیگری که از جنگ در اوکراین منتفع شده‌اند شامل صادرکنندگانی مانند استرالیا هستند، اما با توجه به اینکه قیمت‌ها تا حد زیادی پایین‌تر از سطح قبل از تهاجم است، احتمالا این افزایش در سال آینده شروع به محو شدن خواهد کرد.


همچنین شایان ذکر است که در ماه‌های پس از تهاجم، صحبت های زیادی به چگونگی سود روسیه از قیمت‌های بالاتر کومودیتی ها و چگونگی شکست تحریم‌های غرب بر صادرات مسکو اختصاص یافت. این پویایی اکنون تغییر کرده و در حالی که روسیه همچنان می‌تواند کمابیش همان قدر را که قبل از جنگ در اوکراین می فروخته صادر کند، اکنون باید میزان قابل توجهی را ارائه دهد.


منبع: Mining.com
ترجمه: مونا تابان شمال

۷ اسفند ۱۴۰۱ ۱۴:۳۴
تعداد بازدید : ۲۰۵
کد خبر : ۶۴,۷۷۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید