به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

افت رونق بازار خودروهای برقی

پایگاه خبری فولاد ایران - بازار جهانی خودروهای الکتریکی (EV) در حال تغییر جهت از یکی از چشمگیرترین فروپاشی ها در فروش ماهانه تا به امروز است. طبق تحقیقات ریستاد انرژی، تنها 672000 دستگاه در ژانویه فروخته شده است، تقریباً نیمی از فروش دسامبر 2022 و تنها 3 درصد افزایش سالانه نسبت به ژانویه 2022. سهم بازار خودروهای برقی در بین تمام فروش خودروهای سواری نیز در ژانویه به 14 درصد کاهش یافت که نسبت به 23 درصدی که در دسامبر مشاهده شد، بسیار پایین است.


فروش خودروهای برقی در سال‌های اخیر در مسیر صعودی نسبتاً ثابتی قرار داشته است و سقوط قابل‌توجه در فروش اخبار نگران‌کننده‌ای برای این صنعت است. اعتبارات مالیاتی و یارانه‌های دولتی بازار خودروهای برقی را تا به امروز تقویت کرده‌اند، زیرا کشورها برقی‌سازی ناوگان خودروهای سواری را به عنوان یک تاکتیک اصلی برای دستیابی به اهداف انتشار صفر کربن می‌شناسند. اما کاهش یا حذف این یارانه‌ها در سال جاری احساسات مصرف‌کننده را کمرنگ است. خودروسازان اکنون در تلاش برای معکوس کردن مارپیچ نزولی و نجات بازار در سال 2023 هستند.


به گزارش
فولاد ایران، یارانه های EV در بسیاری از کشورهای اروپایی و سرزمین اصلی چین در آغاز سال قطع شد و بازگشت آن در آینده نزدیک بسیار بعید است. یکی از پرتوهای امید برای چشم انداز جهانی، بازار ایالات متحده است، که به لطف قانون کاهش تورم، اعتبارات مالیاتی ارائه می کند. ایالات متحده تنها بازار بزرگی بود که شاهد افزایش فروش خودروهای برقی و سهم بازار نسبت به سال گذشته بود، اگرچه سهم آن در کل جهانی هنوز نسبتاً کم است.


چین، بزرگ‌ترین بازار خودروهای برقی در جهان، در ژانویه 2023 کاهشی نزدیک به 50 درصدی در فروش خودروهای برقی در مقایسه با ماه قبل تجربه کرد، اما به دلیل تمایل مصرف‌کنندگان به مدل‌های ارزان‌تر ساخت داخل، تغییر سالانه نسبتاً ثابت بود. انجمن خودروسازان چین پیش‌بینی می‌کند که روند فروش در سال جاری کاهش یابد، و پیش‌بینی می‌کند امسال حدود 8 میلیون خودروی برقی فروش داشته باشد.


کاهش گسترده یارانه‌ها تأثیر پایداری بر فعالیت‌های فروش خواهد داشت، اما خودروسازان این تضعیف را برای مدت طولانی تحمل نخواهند کرد و برخی در حال آزمایش محدودیت‌های قیمتی خود هستند.


اکثر خودروسازان در تلاش برای تصمیم گیری هوشمندانه در مورد قیمت گذاری مدل های برقی خود هستند.


منبع: Oilprice

۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ۱۲:۲۳
تعداد بازدید : ۳۷۹
کد خبر : ۶۴,۹۷۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید