به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

علائم هشدار دهنده سقوط سیلیکون ولی

پایگاه خبری فولاد ایران - سقوط بانک سیلیکون ولی (SVB) در روز جمعه نگرانی‌ها را در مورد بحران های بانکی افزایش داده است. مردم نگرانند که بدون مداخله دولت، سرایت این سقوط در میان سایر موسسات مالی و بانک ها وجود خواهد داشت.


فروپاشی این بانک 40 ساله، بزرگترین سقوط موسسات مالی از زمان بحران مالی 2008 است. برای بسیاری، سقوط سیلیکون ولی بانک در هفته گذشته این نگرانی را ایجاد کرد که ممکن است دوباره اتفاقی شبیه به سقوط 15 سال پیش رخ دهد.


به گزارش
فولاد ایران، آشفتگی بانکی زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی از مشتریان آن به دلیل نگرانی از پرداخت بدهی بانک، همزمان بخواهند سپرده‌های خود را برداشت کنند. هرچه تعداد بیشتری از مردم پول خود را برداشت کنند، ترس از پرداخت بانک به یک وحشت گسترده تبدیل می شود. این امر احتمال نکول بانک را افزایش می دهد.


اما شرایط اکنون با بحران مالی 2008 بسیار متفاوت است. سپرده های SVB به طور غیرعادی نسبت به نرخ های بهره حساس بودند. مشتریان آن خاص و عمدتاً استارت‌آپ‌های فناوری بودند، بخشی که در طول سال‌های همه‌گیری رونق داشت. در حالی که در طول بحران مالی 2008، شکست بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگی مانند Lehman Brothers  به دلیل بحران اعتباری و نقدینگی شامل مشتقات و اوراق بهادار با پشتوانه دارایی بود.


فروپاشی SVB که مقر آن در کالیفرنیا است، بیشتر به دلیل یک سری تصمیمات سرمایه گذاری نادرست بود.


SVB میلیاردها دلار در اوراق قرضه دولتی ایالات متحده با تاریخ طولانی سرمایه گذاری کرده بود، از جمله اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن. این دارایی است که به ویژه در برابر تصمیم فدرال رزرو در سال 2022 برای افزایش نرخ بهره آسیب پذیر بود. با افزایش نرخ ها، قیمت اوراق قرضه کاهش یافت و سبد اوراق قرضه SVB ناگهان ارزش خود را از دست داد. علاوه بر این، شرکت‌های فناوری، در سال 2022 در بحبوحه تغییر شرایط اقتصادی و کاهش درآمدها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کردند.


هنگامی که شرکت های فناوری شروع به جذب سپرده های خود در بانک کردند، SVB مجبور شد اوراق قرضه خود را برای تهیه نقدینگی بفروشد. این موضوع باعث وحشت سرمایه گذاران و مشتریان شد. روز جمعه، بانک رسماً سقوط کرد و دولت فدرال ایالات متحده را مجبور کرد وارد عمل شود.


ترس موجه از سرایت مشکل این بانک به کل بخش مالی در آخر هفته مطرح شد. اما این موارد پس از اینکه دولت بایدن در روز یکشنبه قول داد تضمین کند که سپرده‌گذارانی که در SVB پول دارند، به طور کامل بازپرداخت خواهند شد، حذف شد. دولت قول داد سپرده گذاران می توانند صبح دوشنبه به پول خود دسترسی داشته باشند. تصمیم اخیر دولت بایدن باعث شده است که شیوع این بیماری در سراسر سیستم بانکی بسیار بعید باشد.


منبع: نیوزویک

۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ۱۲:۳۶
تعداد بازدید : ۴۳۱
کد خبر : ۶۴,۹۸۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید