به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 17 سال 2023

گزارش هفته 17 سال 2023
شماره 661


سنگ آهن
فولاد ایران:  در  هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین نزولی بود و از حدود 112 دلار به 106  دلار هر تن سی اف آر افت داشت. تقاضای فولاد در بازار داخلی چین ضعیف است از این رو اعتماد بازار سنگ آهن را کمتر کرده است. قیمت سنگ آهن در اکتبر حدود 17 درصد افت داشته هفته گذشته به کمتر از 100 دلار هم رسید.

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه قیمت وارداتی قراضه سنگین 20-80  از 416 دلار به حدود 403 تا  408 دلار هر تن سی اف آر رسید. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نزدیک است از این رو برای مدتی بازار قراضه در رکود باقی خواهد ماند و شاید روزهای آتی به زیر 400 دلار برسد.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز از 368 دلار  به 361 دلار هر تن فوب کاهش داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز 20 دلار افت هفتگی داشته  410 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت
فولاد ایران: بیلت صادراتی فوب دریای سیاه هفته گذشته تا 7 دلار افت داشته حدود 538 دلار هر تن فوب ثبت شد.
در بازار داخلی چین نیز متوسط قیمت بیلت به دلیل افت تقاضا و کاهش قیمت میلگرد تا 27 دلار ارزان تر شده 504 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. قیمت به پایین ترین سطح 5 ماه اخیر رسیده است.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت از 570 تا 575 دلار به 555 دلار هر تن سی اف آر افت داشت.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران :افزایش قیمت آهن اسفنجی باعث بالا رفتن قیمت شمش شد.

مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی از 605 دلار به حدود 587 دلار هر تن فوب رسید. آخرین قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای از 560  دلار به 529 دلار هر تن رسید. میلگرد صادراتی ترکیه نیز 20 دلار ارزان تر شده 650 دلار هر تن فوب ثبت شد.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در 960 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.  در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد 5 یورو ارزان شده 680 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد.
مقاطع در بازار ایران


میلگرد
فولاد ایران: بالا رفتن قیمت شمش به افزایش قیمت میلگرد منجر شد در حالیکه تقاضا ضعیف بود.


تیرآهن

  فولاد ایران: افزایش قیمت شمش باعث فضای افزایشی برای تیرآهن شد.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه تا 45 دلار افت داشته 630 دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از 595 دلار به 580 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم  20 یورو ارزان تر شده در 820 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم 10 دلار ارزان تر شده 1160 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز سه شنبه 350000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 353000 ریال رسید. رکود تقاضا بازار ورق را تحت تاثیر قرار داد.
اکسین
فولاد ایران: عرضه محدود و نا منظم کارخانه باعث افزایش قیمت شد.

سرد
فولاد ایران: ثبات تقاضا بازار ورق سرد را بی تغییر نگاه داشت.

 گالوانیزه
فولاد ایران: افزایش محدود قیمت ارز باعث بهبود قیمت ورق گالوانیزه شد.

تحلیل هفته
بازار جهانی
فولاد ایران: قیمت ها در بازار جهانی روند نزولی دارد. رقابت ایران و روسیه که هر دو در تحریم هستند برای فروش شمش و اسلب معلوم نیست در چه نقطه ای متوقف می شود، چرا که هر دو کشور نیازمند صادرات هستند. افت قیمت قراضه چشم انداز زیبایی برای بالا رفتن قیمت شمش نشان نمی دهد.
بازار داخلی
فولاد ایران: در ایران دولت در تلاش برای آرام کردن بازار داخلی است تا میانگین تورم را متعادل نگه دارد و فرصت صادرات را فراهم کند. با افت قیمت در بازارهای جهانی کارخانه ها به بازار داخلی روی می آورند که احتمال پایین آمدن بازار را در روزهای آینده می دهد. در واقع قیمت های جهانی به کمک سیاست گذاران ایرانی آمده است تا همچنان بر خلاف بازار حرکت کنند. شاید علیرغم افزایش قیمت تمام شده بتوانند قیمت شمش و آهن اسفنجی را تعدیل کنند. اگر قطعی برق از خرداد شروع شود همه رشته های دولت برای کنترل قیمت محصول بخصوص میلگرد پنبه خواهد شد.
تحلیل های اقتصاد دانان همه از روند تورم ۵۰ درصدی خبر می دهد، این برای بازار فولاد خوشایند نیست چون با افزایش تورم همراه با رکود، تقاضا کاهش می یابد از طرف دیگر نسبت سود به سرمایه پایین می آید. فعالان بخش فولاد در سال ۱۴۰۲ حتماً در کنار کار حرفه ایشان به بخش های دیگر خواهند پرداخت. سوال این است که  در این شرایط صادرات با تورم پیش بینی شده می تواند ادامه یابد؟  و نرخ ارز کجا خواهد ایستاد؟

پایگاه خبری فولاد ایران
بازار جهان: مونا تابان
بازار ایران: محمد چیت ساز


۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۲:۴۰
تعداد بازدید : ۷۹۲
کد خبر : ۶۵,۳۲۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید