به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 18 سال 2023

گزارش هفته 18 سال 2023
شماره 662

 

 


سنگ آهن
فولاد ایران:  در  هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن در چین راستای رکود تقاضای فولاد و جو اقتصادی ضعیف باز هم نزولی بود و به کمترین سطح 6 ماه اخیر رسید. متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد از 106  دلار به حدود 102 دلار هر تن سی اف آر افت داشت. کارخانه های بیشتری در چین با مشاهده حاشیه سود ضعیف به فکر آغاز تعمیرات افتاده اند که همین امر در کوتاه مدت تاثیر منفی بیشتری بر بازار سنگ آهن وارد می سازد.  

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه قیمت قراضه وارداتی سنگین 20-80  از حدود 405 دلار به 385 دلار هر تن سی اف آر افت داشت. جو بازار فولاد ترکیه منفی است و تاثیر بیشتری بر تمایل به خرید قراضه وارد کرده است. از 15 مارس تاکنون قیمت قراضه در ترکیه روند نزولی داشته و تا 75 دلار افت داشته است. ظاهرا 370 دلار قیمت مورد نظر بعدی خریداران است.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز از 361 دلار  به 355 دلار هر تن فوب کاهش داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز 5 دلار افت هفتگی داشته  405 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت
فولاد ایران : بیلت صادراتی فوب دریای سیاه هفته گذشته در  530 تا 540 دلار هر تن فوب در ثبات نسبی بود.
در بازار داخلی چین که اغلب روزهای هفته در تعطیلات روز کارگر بود نیز متوسط قیمت بیلت از 504 دلار به 495 دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت وارداتی در چین 490 دلار هر تن سی اف آر بود.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت از 555 دلار به 520 دلار هر تن سی اف آر افت داشت. تمایل به خرید با توجه به روند نزولی بازار جهانی قراضه و رکود بازارهای فولاد کم بود و درخواست ها تا 500 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران : قیمت شمش به علت بالا رفتن آهن اسفنجی و کمبود موجودی نوردکارها روند صعودی داشت اما آخر هفته به علت افت قیمت ارز کمی کاهش پیدا کرد و به سطح قیمت اول هفته نزدیک شد.

مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی از 587 دلار به حدود 573 دلار هر تن فوب رسید. میلگرد صادراتی ترکیه نیز 15 دلار ارزان تر شده 635 دلار هر تن فوب ثبت شد.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد  20 دلار ارزان تر شده 940 دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد.  در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد در 680 یورو هر تن درب کارخانه باقی ماند.
مقاطع در بازار ایران

میلگرد

فولاد ایران: قیمت میلگرد به علت روند صعودی قیمت ارز و محدودیت عرضه رو به بالا بود ولی در پایان هفته با کاهش قیمت ارز تب بازار نشست.

تیرآهن
فولاد ایران: قیمت تیرآهن با مدیریت ذوب آهن ثابت ماند.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه تا 15 دلار افت داشته 615 دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز از 580  تا 610 دلار به 550 تا 605 دلار هر تن فوب رسیده است. در بازار داخلی چین نیز ورق گرم تا 15 دلار افت داشته 538 دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم  10 یورو ارزان تر شده در 810 یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم 30 دلار ارزان تر شده 1130 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
ورق در بازار ایران

گرم
فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز سه شنبه 352000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 372000 ریال رسید. ورق مبارکه به علت بالا رفتن ارز کمی بهبود پیدا کرد سردرگمی در مورد عرضه مبارکه در بورس باعث انتظار فروشندگان برای عرضه کالا شده است.

اکسین

فولاد ایران: روند نزولی قیمت ارز و تقاضا قیمت ورق اکسین را کمی پایین آورد افت قیمت جهانی در این تنزل قیمت بی تاثیر نبود. سیاست تحویل قطره چکانی اکسین حتی در مورد عرضه کالاهای این شرکت با تحویل نزدیک به 4 ماه مشهود است و همین امر باعث شده تا علیرغم کاهش قیمت اسلب قیمت ورق اکسین افت چندانی نداشته باشد.

سرد

فولاد ایران: ورق سرد بازار باثباتی داشت علیرغم رکود تقاضا عرضه ها هم محدود بود.

گالوانیزه
 
فولاد ایران: ورق گالوانیزه بازار با ثباتی داشت و تغییر جدی در آن دیده نشد.

تحلیل هفته
بازار جهانی
فولاد ایران: در بازار جهانی قیمت ها رو به پایین است و به همین دلیل روند صادرات ایران هم چه از نظر قیمت و مقدار روند کاهشی دارد. سیاست های بورس کالا مبنی بر صادرات از طریق رینگ صادراتی محدودیت جدی برای صادرات ایران ایجاد کرده است، روند نزولی قیمت نفت از یک طرف و افت قیمت قراضه از طرف دیگر چشم اندازی را برای بهبود قیمت در یکی دو هفته آینده نشان نمی دهد از آنجا که ترکیه بعنوان عامل تاثیر گذار در بازار قراضه تا انتخابات ریاست جمهوری با حداقل تقاضا روبروست به نظر نمی رسد که قیمت قراضه تا آخر ماه میلادی جاری تغییری داشته باشد.

بازار داخلی
فولاد ایران: اما در بازار ایران دولت در تلاش است تا با بستن تقاضای داخلی، صادرات را تحریک کند اما سیاست های بورس کالا در جهت خلاف هدف دولت حرکت می کند. محدود کردن تقاضا در بورس کالا برای خرید باعث می شود تا فعال اقتصادی از روند عرضه نگرانی نداشته باشد در نتیجه حفظ موجودی سیاست اصلی بنگاه دار است. امروز فعال اقتصادی می داند که معنای کسری بودجه سال 1402 چیست و به خوبی از آمار انتشار پول چاپ شده و قدرت آن در اسفند و فروردین اطلاع دارد. فعال اقتصادی می داند که مشکل صندوق های بازنشستگی چه مفهومی دارد. فعال اقتصادی می داند که در پشت مجوز بانک مرکزی برای واردات کالا با رمز ارز چه دلیلی نهفته است. فعال اقتصادی امروز آمار واردات و صادرات را تعقیب می کند. اگر در سال گذشته کنترل قیمت و یا ابطال معاملات در بورس کالا باعث تنزل قیمت می شد امروز برعکس باعث افزایش قیمت می شود به دلیل آنکه بنگاه دار می داند در زنجیره عرضه از سمت بورس کالا اختلال ایجاد شده است. بورس کالا برای اینکه به هدف دولت نزدیک شود باید به رها سازی قیمت و فروش اعتباری در فروردین و اردیبهشت روی آورد. با این روش عرضه حالت تهاجمی پیدا می کرد و قیمت در بازار عقب می نشست در حالیکه کنترل های بورس کالا این آرامش خاطر را به بنگاه دار می دهد که با توجه به کسری بودجه و روند چاپ پول نوسان قیمت ها مقطعی و کوتاه مدت است، بنابراین دارایی خود را تبدیل به کالا  می کند اعم از فولاد یا پتروشیمی یا سیمان.


پایگاه خبری فولاد ایران
بازار جهان: مونا تابان
بازار ایران: محمد چیت ساز


۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۲:۰۹
تعداد بازدید : ۸۷۱
کد خبر : ۶۵,۳۹۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید