به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

از ایالات متحده تا اوکراین، جنگ غزه جهان را تغییر خواهد داد

پایگاه خبری فولاد ایران- درگیری در خاورمیانه برای لیبرال ها خبر بد و برای پوتین و ترامپ مفید است.
امروز این خطر فزاینده وجود دارد که روسیه در سال آینده ابتکار عمل را در جنگ با اوکراین به دست آورد. در خاورمیانه، خوش بینی آزمایشی ناشی از توافقنامه صلح ابراهیم بین اسرائیل و چندین کشور عربی با حملات حماس و تهاجم اسرائیل به غزه از بین رفته است. یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه در حال حاضر محتمل‌تر از احیای روند صلح به نظر می‌رسد.
به گزارش فولاد ایران، در ایالات متحده، ریاست جمهوری جو بایدن در مشکل عمیقی قرار دارد. دونالد ترامپ اکنون در بازارهای شرط بندی گزینه مورد علاقه برای برنده شدن ریاست جمهوری در سال 2024 است. نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که او در اکثر ایالت های نوسانی که انتخابات را تعیین می کنند، به راحتی پیشی گرفته است.
همه این تحولات بد به تاریک شدن روحیه سیاسی جهانی کمک می کند. آنها مستقیماً از یکدیگر تغذیه می کنند. جنگ غزه آمریکا را مجبور کرده است که زمان و منابع خود را از اوکراین منحرف کند.
توانایی ضعیف غرب برای جلب حمایت جهانی از اوکراین به دلیل خشم در "جنوب جهانی" در مورد حمایت ایالات متحده از اسرائیل بیشتر آسیب دیده است. روسیه خود را به یک اقتصاد جنگی تبدیل کرده است و احتمالاً در سال آینده از نظر تعداد تسلیحات و سربازان برتری رو به رشدی خواهد داشت. نیروهای روسی احتمالاً در ماه‌های آتی بار دیگر شهرها و زیرساخت‌های اوکراین را مورد حمله قرار خواهند داد. اوکراین آسیب دیده همچنان به شدت به غرب برای تسلیحات و حمایت مالی وابسته است. اما حامیان غربی کیف نتوانسته‌اند تولید تسلیحات خود را برای مطابقت با ماشین جنگی روسیه افزایش دهند. در همین حال، ادامه بودجه برای اوکراین در کنگره ایالات متحده گیر کرده است زیرا جمهوری خواهان حامی ترامپ علیه جنگ رفتار می کنند. ولادیمیر پوتین حتی دلایل بیشتری برای ادامه جنگ سخت در سال آینده دارد، با توجه به چشم انداز فزاینده بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید و رها کردن اوکراین به سرنوشت خود.
احتمال پیروزی ترامپ به دلیل درگیری غزه بیشتر شده است. بایدن به رای دهندگان جوان، مترقی ها و عرب-آمریکایی ها نیاز دارد تا به او رای دهند. اما بسیاری از حمایت دولت او از اسرائیل خشمگین هستند. اگر مترقی ها در خانه بمانند یا به نامزدهای حاشیه ای رای دهند، انتخابات می تواند به سمت ترامپ منتهی شود.
رئیس جمهور سابق آمریکا بار دیگر تهدید کرد که ورود مسلمانان به آمریکا را ممنوع خواهد کرد. اما تاریخ مملو از موارد پوچ است. توجه شدید جهانی به اسرائیل و غزه نیز ممکن است پوششی برای سایر موارد نقض حقوق بشر باشد.
سایر مشکلات فوری نیز در خطر رها شدن هستند. تغییرات آب و هوایی بدتر به نظر می رسد. اما اجلاس COP28 که اواخر این ماه در دبی آغاز می شود، اکنون با حضور رهبران جهان که حواسشان به غزه پرت شده است، برگزار خواهد شد. در شرایطی که آمریکا بیش از حد در خارج از کشور گسترش یافته و در داخل کشور بی ثبات است، چین ممکن است فرصتی را از دست بدهد. در حال حاضر برخی نشانه های آزمایشی از نزدیکی بین پکن و واشنگتن وجود دارد. اما تصویر بزرگ همچنان این است که چین قصد دارد ایالات متحده را به عنوان قدرت مسلط در اقیانوس آرام و شاید جهان جابجا کند.
تمرکز اصلی جاه طلبی های شی جین پینگ تایوان است. تحلیلگران در واشنگتن بر این باورند که او به ارتش چین گفته است که آماده حمله به جزیره تا سال 2027 باشد. بایدن در تلاش برای بازدارندگی چین، بارها متعهد شده است که از تایوان دفاع کند. اما، با حواس پرتی و اختلافات در آمریکا، شی ممکن است فرصتی برای افزایش فشار بر این جزیره در سال آینده ببیند. این یک بحران امنیتی در شرق آسیا به بحران هایی که اروپا و خاورمیانه را فرا گرفته است اضافه می کند.
ما اکنون در عصری هستیم که اوضاع فقط بدتر می شود. درک این واقعیت که قوی ترین روندها در امور جهانی بدخواهانه و در حال افزایش است، واقع گرایی ساده ای است.


منبع: فایننشال تایمز

۱۶ آبان ۱۴۰۲ ۱۱:۴۸
تعداد بازدید : ۱۳۶
کد خبر : ۶۷,۶۶۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید