به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

جنگ حماس و اسرائیل پروژه های انرژی منطقه ای بزرگ را تهدید می کند

پایگاه خبری فولاد ایران- مناقشه ادامه دار خاورمیانه که شامل اسرائیل و گروه شبه نظامی حماس مستقر در غزه است، تا کنون تأثیر قابل توجهی بر جریان نفت و گاز منطقه نداشته است. با این حال، خطر گسترش سریع جنگ و تبدیل شدن آن به یک درگیری منطقه‌ای همچنان بالاست، زیرا حزب‌الله لبنان مکرراً به اسرائیل درباره تشدید تنش هشدار می‌دهد.
به گزارش فولاد ایران، کارشناسان اکنون هشدار می دهند که در صورت وقوع جنگ در امتداد مرز شمالی اسرائیل با لبنان، ممکن است "تخریب شدید جو سرمایه گذاری" و همچنین اختلالات جدی در جریان انرژی رخ دهد. یکی از زیرساخت‌های حیاتی انرژی که در معرض تهدید قرار دارد، خط لوله گاز عرب (AGP) است. حمل و نقل گاز از طریق AGP - که مصر را به اردن متصل می کند - در گذشته به دلیل حملات در شبه جزیره سینا مختل شده است.
اختلال در جریان گاز AGP بیشترین آسیب را به اردن وارد می کند زیرا این کشور بیش از 90 درصد انرژی مورد نیاز خود را وارد می کند و متکی به تحویل گاز از طریق اسرائیل و مصر است. اردن خانه جمعیت زیادی از فلسطینیان است و حملات به غزه باعث تشدید تنش ها و ناآرامی های اجتماعی در این کشور شده است.
مصر نیز برای تامین بخشی از تقاضای داخلی خود به ویژه در فصل تابستان و همچنین برای صادرات مجدد، به واردات گاز اسرائیل متکی است.
اسرائیل - دومین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی در مدیترانه شرقی پس از مصر - از زمان شروع جنگ، 70 درصد کمتر گاز طبیعی با هزینه حدود 200 میلیون دلار در ماه صادر کرده است.
چندین پروژه انرژی در منطقه نیز با شروع جنگ با تاخیر یا لغو مواجه شده‌اند.
ماه گذشته، شرکت چندملیتی نفت و گاز بریتانیا (NYSE:BP) قرارداد 2 میلیارد دلاری با شرکت ملی نفت ابوظبی (Adnoc) برای خرید مشترک 50 درصد از سهام تولیدکننده گاز اسرائیلی نیومد انرژی (OTCPK:DKDRF) ) را با وجود جنگ مداوم اسرائیل با حماس در غزه، همچنان در مسیر خود قرار دارد. اما این لزوماً به این معنا نیست که معامله نزدیک به اتمام است.
نیومد و دو شریک آن میدان گاز طبیعی لویاتان را در استان حوضه لوانت در سال 2010 کشف کردند. این میدان گازی در مرزهای دریایی اسرائیل، لبنان، فلسطین، جمهوری قبرس و جمهوری ترک قبرس شمالی قرار گرفته است.
اما نیومد تنها پروژه انرژی نیست که احتمالاً توسط جنگ اسرائیل و حماس مختل می شود. در ماه اوت، گروه انرژی فرانسوی TotalEnergies (NYSE:TTE) اولین دکل حفاری را در محل خود در دریای مدیترانه در نزدیکی سواحل لبنان در نزدیکی مرز اسرائیل با کشوری که به دنبال آغاز عملیات برای جستجوی گاز است، راه اندازی کرد. این کشور با کمبود نقدینگی امیدوار است که فروش گاز در آینده بتواند به کشور کمک کند تا از بحران مالی عمیق خود خارج شود، زیرا ارز محلی بیش از 98 درصد از ارزش خود را از دست داده است.
عملیات حفاری پس از توافق مهمی با میانجیگری ایالات متحده در سال گذشته انجام شد که بر اساس آن لبنان و اسرائیل برای اولین بار مرز دریایی ایجاد کردند. متأسفانه، جنگ به احتمال زیاد همکاری بین دو کشور را تقریباً غیرممکن می کند.


منبع: Oilprice

۲۰ آبان ۱۴۰۲ ۱۳:۵۸
تعداد بازدید : ۱۳۴
کد خبر : ۶۷,۶۹۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید