به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا ممکن است کابوس تورم به زودی پایان یابد؟

پایگاه خبری فولاد ایران- در کلوپ کشورهای عمدتا ثروتمند، تورم قیمت مصرف کننده از اوج 10.7 درصد در اکتبر 2022 به 6.2 درصد کاهش یافته است. رشد دستمزدها نیز کندتر می شود. سرمایه گذاران امیدوارند که به زودی پیشرفت بیشتری در اقتصاد حاصل شود و به بانک های مرکزی اجازه دهد تا نرخ های بهره را کاهش دهند.
این بیماری، که علائم آن برای اولین بار در آمریکا ظاهر شد، شروع به آلوده کردن کل جهان ثروتمند کرد.
به طور کلی، داده‌ها نشان می‌دهند که تورم ریشه‌دار باقی می‌ماند، شاید بیشتر از سال 2022. کانادا، کشوری که در ماه مه گذشته بدترین امتیاز را داشت، این بار خود را در سومین بدترین رتبه جا گرفت. اوضاع در کشورهای انگلیسی زبان از جمله استرالیا و بریتانیا وخیم است. با این حال نقاط روشنی وجود دارد. ایتالیا و اسپانیا عملکرد خوبی دارند و در ژاپن و کره جنوبی نبرد تقریباً به پایان رسیده است.
به گزارش فولاد ایران، در استرالیا، بدترین عملکرد مربوط به بازار کار است. در طول سال گذشته هزینه‌های نیروی کار، که بر اساس میزان پرداختی کارفرمایان به کارگران برای تولید یک واحد تولید اندازه‌گیری می‌شود، 7.1 درصد افزایش یافته است. سریع‌تر از هر کشور دیگر بررسی شده.
کانادایی‌ها فکر می‌کنند که قیمت‌های مصرف‌کننده در سال آینده 5.7 درصد افزایش می‌یابد که بالاترین قیمت در بین کشورهای تحت بررسی است. بریتانیایی ها به نوبه خود از تورم اصلی (به عنوان مثال، بدون احتساب قیمت مواد غذایی و انرژی) 6.1 درصد در سال رنج می برند که بالاترین نرخ تورم در بین هر کشور است.
این چسبندگی تورم ممکن است منعکس کننده این واقعیت باشد که محرک های مالی در کشورهای انگلیسی زبان در سال 2020-21 حدود 40 درصد سخاوتمندانه تر از سایر کشورهای ثروتمند بوده است. همچنین بیشتر اقدامات بر کمک های مالی به خانوارها، مانند چک های محرک، متمرکز بود تا اقداماتی برای زنده نگه داشتن مشاغل، که ممکن است باعث افزایش بیشتر تقاضا شود.
هنگامی که کووید شیوع پیدا کرد، بانک‌های مرکزی در آمریکا، استرالیا، بریتانیا و کانادا به طور متوسط یک درصد نرخ بهره را کاهش دادند، یعنی دو برابر کاهش بیشتر از سایر کشورهای ثروتمند جهان. این محرک اضافی ممکن است باعث افزایش تورم شده باشد. در حدود یک سال گذشته، کشورهای انگلیسی زبان مهاجران زیادی را نیز دریافت کرده‌اند که در کوتاه‌مدت می‌تواند تورم‌زا باشد، زیرا تازه واردان برای مسکن رقابت می‌کنند و اجاره‌بها را بالا می‌برند. برآوردهای بانک گلدمن ساکس حاکی از آن است که نرخ مهاجرت خالص سالانه استرالیا به 500000 نفر، تورم را حدود نیم درصد افزایش داده است.
در آسیا وضعیت امیدوارکننده تر است. مردم ژاپن انتظار دارند قیمت ها در سال آینده فقط 1.5 درصد افزایش یابد. مردم کره جنوبی کارهای آنلاین بهتری نسبت به جستجوی اطلاعات در مورد تورم دارند. در مقابل، در مکان‌هایی مانند بریتانیا که در سال‌های 2008، 2011 و 2017 افزایش تورم را تجربه کرده بود، مردم ممکن است ذهنیت تورمی‌تری داشته باشند.
در اروپا انتظارات تورمی نسبت به اوج خود بسیار کاهش یافته است. این تصویر به ویژه در بخش هایی از این قاره مشهود است. به دلیل ترکیبی از سیاست و شانس، افزایش قیمت انرژی در سال گذشته در ایتالیا و اسپانیا به اندازه سایر کشورها شدید نبود که این مانع از پیش بینی تورم بیشتر می شود.
فرانسه، با اقتصاد پرشورتر، جایی بین آنگلوسفر و آسیا قرار دارد. آلمان داستان دیگری است. روزی روزگاری، کارگران آن به کارهایشان معروف بودند اما اکنون با توجه به پرداخت های بالاتر همراه با بازار مشاغل سخت، هزینه‌های نیروی کار واحد سالانه بیش از 7 درصد افزایش می‌یابد. پراکندگی قیمت نیز به طور غیرعادی بالاست.


منبع: اکونومیست

۲۳ آبان ۱۴۰۲ ۱۲:۲۷
تعداد بازدید : ۲۷۴
کد خبر : ۶۷,۷۳۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید