به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

تورم مصرف کننده در چین نشانه بهبود اقتصادی کند

پایگاه خبری فولاد ایران- تورم مصرف‌کننده چین در ماه آوریل بالاتر رفت در حالی که قیمت‌های کارخانه‌ها به کاهش خود ادامه دادند، که نشان‌دهنده تداوم بهبودی سخت در دومین اقتصاد بزرگ جهان است. تقاضای مصرف‌کننده عقب مانده و پکن با تنش‌های تجاری جهانی مبارزه می‌کند.
آمارهای رسمی روز شنبه نشان داد که شاخص ملی قیمت مصرف کننده در ماه آوریل نسبت به سال قبل 0.3 درصد افزایش یافت که از 0.1 درصد افزایش در ماه مارس بالاتر رفته است. اقتصاد چین تقریباً یک سال است که تحت تأثیر قیمت‌های مصرف‌کننده ثابت یا رو به کاهش بوده است، به طوری که 1.4 میلیارد مصرف‌کننده این کشور به طور گسترده تصمیم گرفتند به‌جای خرج کردن در پی همه‌گیری کووید-19 پس‌انداز کنند. اما سومین ماه متوالی تورم مصرف کننده در آوریل حاکی از تثبیت تقاضای داخلی با وجود بحران طولانی مدت در بازار مهم املاک و مستغلات بود.
قرائت تورم بهتر از 0.2 درصد پیش بینی شده توسط اقتصاددانان مورد نظر بلومبرگ، در حالی است که رئیس جمهور شی جین پینگ برای تقویت رشد اقتصادی و جبران کندی بخش املاک به احیای تولید، به ویژه در صنایع با فناوری پیشرفته متکی است. به گزارش فولاد ایران، این استراتژی باعث ایجاد ترس فزاینده در میان رهبران غربی از واردات ارزان چینی شده است که بازارهایشان را فراگرفته است، به خصوص که کاهش قیمت ها در بخش تولید این کشور باعث ارزان تر شدن کالاهای چینی شده است. داده های اداره ملی آمار در روز شنبه نشان داد که قیمت ها در بخش صنعتی چین در ماه آوریل در محدوده منفی فرو رفته است. شاخص قیمت تولیدکننده پس از کاهش 2.8 درصدی در ماه مارس و 2.7 درصدی در ماه فوریه، نسبت به مدت مشابه سال قبل در ماه گذشته 2.5 درصد کاهش یافت. تحلیلگران گفتند که قیمت ها در بخش تولیدی بسیار مهم ممکن است فشارسنج بهتری برای سلامت واقعی اقتصاد باشد. چن لانگ از Plenum، یک شرکت تحقیقاتی مستقر در پکن، گفت: «رشد تولید ناخالص داخلی در شرایط واقعی بسیار مناسب به نظر می‌رسد، اما اگر به رشد اسمی تولید ناخالص داخلی و سود شرکت‌ها نگاه کنید، آنها بسیار تولید می‌کنند، اما به دلیل کاهش قیمت‌ها، درآمد زیادی به دست نمی‌آورند».
او خاطرنشان کرد که سود شرکت‌های چینی فهرست‌شده در بورس‌های داخلی، بدون احتساب صنعت مالی، 5 درصد نسبت به سال قبل در سه ماهه اول کاهش داشته است. طبق داده ها، ارزش صادرات چین بر حسب دلار در ماه آوریل نیز 1.5 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است، اما تحلیلگران می گویند رشد صادرات از نظر حجم به 10 درصد نزدیکتر شده است. این روند باعث افزایش تنش ها با مهمترین شرکای تجاری چین از جمله اتحادیه اروپا و ایالات متحده شده است.
امانوئل مکرون، رهبر فرانسه و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در اوایل این هفته به شی جینپینگ در سفر به این قاره هشدار دادند که اتحادیه اروپا باید از خود در برابر واردات ارزان چین محافظت کند. در ایالات متحده، دولت بایدن در حال برنامه ریزی برای افزایش تعرفه بر خودروهای الکتریکی چینی و سایر واردات انرژی سبز در هفته آینده است. در پاسخ، شی به اولاف شولز صدراعظم آلمان گفت که صادرات چین به کاهش تورم جهانی کمک می کند و این هفته به رهبران اروپایی گفت که چین مشکل مازاد ظرفیت ندارد.


منبع: فایننشال تایمز

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۰:۵۷
تعداد بازدید : ۱۵۰
کد خبر : ۶۹,۵۱۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید