به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

ادامه رشد تقاضای بنزین علیرغم رونق خودروهای برقی

پایگاه خبری فولاد ایران- انتظار می‌رود افزایش استقبال از خودروهای الکتریکی در ایالات متحده و چین در رشد تقاضای بنزین در سال جاری تأثیر منفی بگذارد. در یکی از گویاترین آمار در مورد نفوذ خودروهای الکتریکی به بازار جهانی که تاکنون دیده‌ایم، شرکت مشاوره جهانی Wood Mackenzie پیش‌بینی می‌کند که رشد تقاضای بنزین در طول سال 2024 به نصف کاهش می‌یابد.
به گزارش فولاد ایران، چین از نظر تولید EV در مسیر رشد پیش رونده قرار دارد. 60 درصد از کل فروش خودروهای برقی در جهان در چین انجام می‌شود و انتظار می‌رود که خودروهای برقی 40 درصد از کل صادرات خودروهای کشور را در سال 2024 با رقم فوق‌العاده 2.4 میلیون دستگاه تشکیل دهند. این دو برابر رقم سال گذشته است.
ایالات متحده به دلیل اینکه در مقایسه با چین و بسیاری از کشورهای اروپایی در مسیر آهسته ای برای پذیرش خودروهای برقی قرار دارد مورد انتقاد قرار گرفته است، اما از نظر حجمی فروش خودروهای برقی در ایالات متحده نیز سهم قابل توجهی در کل فروش جهانی دارد. دولت بایدن سخت در تلاش است تا نرخ تولید داخلی را افزایش دهد. همین هفته، دولت فدرال قوانین نهایی را در مورد مقررات خودروهای پاک قانون کاهش تورم (IRA) منتشر کرد که هزینه خودروهای برقی را برای مصرف کنندگان کاهش می دهد.
رشد استفاده از خودروهای الکتریکی از سوی این دو غول اقتصادی، و همچنین نرخ‌های بالاتر پذیرش در کشورهای کوچک‌تر از جمله نروژ، ایسلند، سوئد و هلند، صنعت خودروهای الکتریکی جهانی را به سمت ارتفاعات جدیدی سوق می‌دهد. پیش بینی می شود تا سال 2030 خودروهای برقی دو سوم فروش خودرو در جهان را به خود اختصاص دهند.
همه اینها تأثیر قابل توجهی بر صنعت سوخت های فسیلی و به ویژه بر تقاضای بنزین خواهد داشت. اما تقاضای جهانی بنزین در بقیه سال هم به رشد خود ادامه خواهد داد، ولی تنها 340 هزار بشکه در روز، در مقایسه با رشد 700 هزار بشکه ای سال 2023. وود مکنزی می گوید که چین به سرعت به اوج تقاضای بنزین نزدیک می شود و ایالات متحده قبلاً از آن عبور کرده است. انتظار می رود مصرف بنزین در ایالات متحده در سال 2024 ثابت بماند.
در واقع، سال 2024 تنها یک سال رکورد برای رشد خودروهای برقی نخواهد بود. همچنین یک سال رکورد مصرف نفت است. دانیل ریمی، یکی از همکاران موسسه تحقیقات محیط زیست و انرژی، می گوید: «بر اساس سیاست‌های فعلی، خودروهای برقی تهدیدی وجودی برای تقاضای جهانی نفت نیستند. اگر می‌خواهیم به اهداف بلندمدت اقلیمی خود برسیم، به سیاست‌های عمومی و نوآوری‌های فنی بیشتری نیاز داریم تا به جایی که باید برسیم.»


منبع: Oilprice

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۲۱
تعداد بازدید : ۱۶۷
کد خبر : ۶۹,۵۴۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید