به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

جهان سرمایه گذاری در تلاش برای هدایت ژئوپلیتیک

پایگاه خبری فولاد ایران-کنفرانس سرمایه گذار نهادی خارجی FII در میامی در ماه فوریه با حضور چهره های برجسته ای مانند میلیاردر فناوری، مایکل دل، رئیس بلک استون استفان شوارتزمن و یاسر الرمیان، رئیس صندوق سرمایه گذاری عمومی 925 میلیارد دلاری عربستان سعودی، یکی از برجسته ترین رویدادهای تجاری بود. در کنفرانس موسسه میلکن در بورلی هیلز در ماه می نیز یکی از بزرگترین گردهمایی های مدیران ارشد پول و مشتریان آنها، سخنرانانی از وزارت امور خارجه ایالات متحده، شورای امنیت ملی کاخ سفید، وست پوینت و ناتو، ژنرال سابق، و چندین رهبر فعلی و سابق جهان، حضور داشتند.
به نظر می رسد سرمایه گذاران نمی توانند از صحبت در مورد سیاست دست بردارند. از درام مناظره بایدن و ترامپ، چشم‌انداز یک دولت راست افراطی در فرانسه گرفته تا آرای مکزیک و هند، سرمایه گذاران با نگرانی درگیری در خاورمیانه، شمشیرهای هسته ای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و تشدید تنش ها در دریای چین جنوبی را تماشا کرده اند. برای برخی در صنعت، این چیزی بیش از سیل سرفصل های هشدار دهنده است. به طور فزاینده ای، بسیاری از مدیران ارشد بر این باورند که جهان نه تنها در حال گذر از یک دوره موقت بی ثباتی سیاسی است، بلکه یک تغییر ساختاری است که تأثیر بلندمدتی بر دنیای سرمایه گذاری خواهد داشت.
علی دیباج، مدیر اجرایی یانوس هندرسون، گروه سرمایه‌گذاری بریتانیایی-آمریکایی که حدود 353 میلیارد دلار دارایی را مدیریت می‌کند، می‌گوید: «در 20 یا 30 سال گذشته، ژئوپلیتیک تورم ‌زا بوده، ریسک کمتری ایجاد کرده و سرمایه‌گذاری را آسان‌تر کرده است، اما در ادامه، احتمالاً خطر بیشتری ایجاد خواهد کرد. و سرمایه گذاری را سخت تر می کند.»
به گزارش فولاد ایران، صنعتی که در دو دهه گذشته ریاضیدانان را برای ابداع استراتژی‌های تجاری جدید جذب کرده است، اکنون برای راهنمایی به دانشمندان علوم سیاسی متکی است. بیشتر سرمایه‌گذاران عادت به مقابله با بی‌ثباتی و درگیری دارند، اما بسیاری می‌گویند که تعداد زیاد شوک‌های اخیر - حتی در دموکراسی‌های سنتی باثبات - و ماهیت بلندمدت درگیری‌ها نشان‌دهنده یک تغییر عظیم است. سال گذشته، بلک راک، بزرگترین مدیر دارایی جهان، «تجزیه ژئوپلیتیک» را به فهرست مهم‌ترین روندهای تأثیرگذار بر رشد و بازارهای جهانی اضافه کرد و آن را همتراز با فناوری جدید، تغییرات جمعیتی جهانی و تغییرات آب و هوایی قرار داد.
علی دیباج، مدیر اجرایی گروه سرمایه گذاری بریتانیایی-آمریکایی یانوس هندرسون، می گوید که ژئوپلیتیک امروز احتمالا ریسک بیشتری ایجاد می کند و سرمایه گذاری را دشوارتر می کند. یک روز قبل از حمله روسیه به اوکراین، شاخص های سهام در سراسر جهان توسعه یافته به بالاترین حد خود رسید. بزرگترین برنده این رالی Nvidia بوده است، طراح تراشه آمریکایی که تقریباً نیمی از درآمد خود را در سال 2023 از چین و تایوان به دست آورد و بارها درباره تأثیر منفی تنش های تجاری ایالات متحده و چین هشدار داده است.
بارزترین موارد، نحوه واکنش سرمایه گذاران به تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در سال 2022 بوده است. تعداد کمی از سرمایه‌گذاران غربی چنین مواجهه مستقیمی با روسیه داشتند، اما این تجربه باعث شد بسیاری به این فکر کنند که چگونه شوکی مانند حمله چین به تایوان می‌تواند تأثیر مشابهی در مقیاس بسیار بزرگ‌تری داشته باشد.
یک متخصص سیاسی در یک بانک سرمایه گذاری ایالات متحده استدلال می کند که در بیشتر موارد، بازارهای مالی تمایل بیشتری به تأثیرگذاری بیشتر بر سیاست دارند تا برعکس. بودجه لیز تراس در سپتامبر 2022 باعث فروش در بازارهای اوراق قرضه دولتی شد، اما این فروش تاثیر بلندمدت بیشتری بر سیاست داشت تا این سیاست بر بازارها. فوردهام می گوید که زندانی شدن چندین رهبر تجاری برجسته در چین نوعی تغییر است که به تغییر دائمی تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بازار چین کمک کرد. اما به طور کلی برای تغییر این باور عمومی مبنی بر اینکه بازارها به بازگشت خود ادامه خواهند داد، "یک شوک بزرگ" نیاز است.


منبع: فایننشال تایمز

۱۷ تیر ۱۴۰۳ ۰۹:۴۵
تعداد بازدید : ۱۲۴
کد خبر : ۷۰,۰۸۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید