به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

افزایش قیمت مواد غذایی به دلیل تغییرات آب و هوایی

پایگاه خبری فولاد ایران- شصت سال پیش، هنگامی که پدربزرگ و مادربزرگ جوزپه دیویتا کارخانه زیتون خود را در Chiaramonte Gulfi، سیسیل افتتاح کردند، آب و هوای جزیره ایتالیا برای تولید میوه ایده آل بود. با بالا رفتن میانگین دمای سالانه و کاهش بارندگی، رشد زیتون و تبدیل آن به روغن به طور فزاینده ای دشوار می شود. در سرتاسر دریای مدیترانه، کاهش عملکرد و هزینه های بالا برای تولیدکنندگان زیتون، قیمت ها را در سال جاری به بالاترین حد در 20 سال اخیر رسانده است. دیویتا پیش بینی می کند که با شدیدتر شدن اثرات آب و هوا، مشکلات تولید بدتر می شود. برای هزاران سال، تولید و قیمت گذاری مواد غذایی به دلیل آب و هوا مختل شده است، و رویدادهای یکباره مانند موج گرما، خشکسالی، سیل یا یخبندان باعث کاهش برداشت و افزایش قیمت شده است.
به گزارش 
فولاد ایران، جنگ و بیماری نیز عوامل مختل کننده دیگری هستند، همانطور که جهان اخیراً پس از تهاجم روسیه به اوکراین در قیمت برخی اقلام خوراکی مشاهده کرد.
از پرتقال در برزیل تا کاکائو در غرب آفریقا؛ زیتون در جنوب اروپا به قهوه در ویتنام، تغییر دائمی الگوهای آب و هوا در نتیجه تغییرات آب و هوایی باعث کاهش عملکرد محصول، کاهش منابع و افزایش قیمت ها می شود. آدام دیویس، یکی از بنیانگذاران صندوق تامینی کشاورزی جهانی Farrer Capital، می‌گوید تغییرات آب و هوایی به افزایش قیمت‌ها برای فهرست طولانی کالاهای غذایی در سطوح بالاتر در سال جاری کمک کرده است. گندم 17 درصد، روغن پالم 23 درصد و شکر 9 درصد افزایش یافته است.
به گفته اندیشکده واحد اطلاعات انرژی و اقلیم، یک سوم افزایش قیمت مواد غذایی در بریتانیا در سال 2023 به دلیل تغییرات آب و هوایی بوده است. افزایش قیمت مواد غذایی به منبع فشار تورمی مداوم تبدیل می شود. بر اساس مطالعه اخیر بانک مرکزی اروپا و موسسه تحقیقات تاثیرات آب و هوای پوتسدام، نرخ تورم سالانه مواد غذایی در سطح جهان ممکن است در یک دهه آینده در نتیجه دماهای بالاتر تا 3.2 واحد درصد در سال افزایش یابد. سوال این است که سیاست پولی چگونه باید این را منعکس کند.
بسیاری از بانک‌های مرکزی قیمت‌های مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسان‌پذیری آن‌ها از تورم اصلی حذف می‌کنند. اما اکنون که تغییرات اقلیمی شروع به ایجاد فشار تورمی پایدار کرده است، بحث در مورد اینکه آیا تعیین‌کنندگان نرخ باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند، در حال افزایش است - به ویژه به این دلیل که تأثیر افزایش قیمت مواد غذایی به شدت توسط شهروندان عادی احساس می‌شود.


منبع: فایننشال تایمز

۱۹ تیر ۱۴۰۳ ۰۹:۰۷
تعداد بازدید : ۱۱۹
کد خبر : ۷۰,۱۱۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید