به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

گزارش هفته 08 سال 2023

گزارش هفته 08 سال 2023
شماره 655

سنگ آهن
فولاد ایران: در هفته ای که گذشت آخرین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی در چین از 130 دلار هر تن سی اف آر عبور کرد و تا نزدیکی 132 هم رسید ولی تا پایان هفته کمی تصحیح شد و نهایتا 130.2 دلار هر تن سی اف آر ثبت گردید. نقدینگی پایین بازار خریداران را کمی عقب نشاند تمایل به خرید کم تر شد و خریداران محتاط تر شده اند.

قراضه
فولاد ایران:  هفته گذشته در بازار واردات قراضه ترکیه قیمت وارداتی قراضه سنگین 20-80 حدود 25 تا 30 دلار رشد داشته 450 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. کارخانه ها در مناطق زلزله زده ترکیه به تدریج در حال آغاز به کار هستند ولی آنهایی که تولید را شروع کرده اند نیز تنها یک شیف کاری دارند. برای چند هفته آینده بازار قراضه صعودی برآورد شده است.
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن 9 دلار افت داشته 381 دلار هر تن فوب ثبت شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا در 443 دلار هر تن سی اف آر بدون تغییر باقی ماند.  

بیلت
فولاد ایران:  بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته از حدود 578 دلار به 593 دلار هر تن فوب دریای سیاه بهبود داشت. در بازار واردات چین نیز آخرین قیمت بیلت از 503 دلار هفته قبل به 512 دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی چین نیز متوسط قیمت بیلت از 601  دلار به 580 دلار هر تن درب کارخانه رسید.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت صعودی بوده از 600 دلار به 625 تا 630 دلار هر تن سی اف آر  رسید و حتی برخی تا 660 دلار نیز پیشنهاد می دادند ولی قیمت های درخواستی خریداران از 620 دلار بالاتر نبود.
آخرین قیمت بیلت صادراتی ایران نیز به گزارش متال بولتن چهارشنبه گذشته  از 558 دلار هفته قبل به 547.5 دلار هر تن فوب  رسید.
بیلت در بازار ایران

بیلت

فولاد ایران: قیمت شمش به علت ابطال معاملات در هفته قبل و افزایش نرخ ارز و تقاضای پنهان میلگرد روند صعودی داشت.

مقاطع
فولاد ایران:  هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی 5 دلار بالا رفته 641 دلار هر تن فوب شنیده شد. آخرین قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای نیز 607 دلار هر تن بود.
میلگرد صادراتی ترکیه  تا 12 دلار رشد داشته 715 دلار هر تن فوب ثبت شد.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در 920 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.  در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد 5 یورو ارزان تر شده 705 یورو هر تن درب کارخانه بود.    
مقاطع در بازار ایران

میلگرد

فولاد ایران: همانند شمش ابطال معاملات و افزایش نرخ ارز روند قیمت  میلگرد  را افزایشی کرد.

تیرآهن

فولاد ایران: تقاضای بالا به علت مدیریت ذوب آهن همراه با افزایش نرخ ارز باعث بالا رفتن قیمت تیر آهن شد.

ورق
فولاد ایران:  هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس 5 دلار بهبود داشته 700 دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز تا 5 دلار رشد داشته 669 دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار داخلی چین ورق گرم در 610 دلار هر تن درب کارخانه ثبات نسبی داشت.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم تا 10 یورو رشد داشته 795 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم تا 150 دلار بالا رفته 1000 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.  
ورق در بازار ایران

گرم

فولاد ایران: قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز یکشنبه 385000 ریال بود که تا روز چهارشنبه به 397000 ریال رسید. محدودیت عرضه همراه با بالا رفتن قیمت ارز  به انتظارات تورمی دامن زد.

اکسین

فولاد ایران: عرضه قطره چکانی اکسین قیمت را بالا برد. افزایش نرخ ارز در این میانه نقش اساسی داشت.

سرد

فولاد ایران: عرضه محدود همراه با صحبت هایی در مورد اورهال مبارکه در سال آینده دلایل اصلی بالا رفتن قیمت بود.

گالوانیزه

فولاد ایران: بالا رفتن قیمت ورق گرم و نرخ ارز که بر روی قیمت روی اثر گذاشت قیمت ورق گالوانیزه را بالا برد.

تحلیل هفته
بازارهای جهانی
فولاد ایران: چشم انداز بازار جهانی مثبت است. چین چشم انداز روشنی نشان می دهد. مشکل زلزله ترکیه باعث بالا رفتن قیمت قراضه شده و ادامه آن ممکن است قراضه را تا ۵۰۰ دلار بالا بکشد. با برطرف شدن سرما پروژه های عمرانی فعال می شود و باعث افزایش تقاضای فولاد در جهان خواهد شد.
بازار ایران
فولاد ایران: در ایران مساله چند وجه یافته است. از یک طرف مساله تقاضای صادراتی است شمش در رینگ صادراتی تا 23000 تومان پایه فروخته شده و نرخ صادراتی آن زیر ۵۴۰ دلار فوب بنادر ایران نیست. در مورد میلگرد صحبت هایی از میلگرد ۶۰۰ دلاری درب کارخانه های آذربایجان شنیده شده بنابراین روند قیمت و میزان صادرات رو به افزایش است که حجم عرضه به بازار داخل را کم خواهد کرد و قیمت را بالا می برد. از طرف دیگر محدودیت عرضه آهن اسفنجی در کل زنجیره فولاد دیده می شود. عرضه های آهن اسفنجی همچنان محدود و با تاخیر است به همین دلیل پیشنهاد فروش شمش بیشتر یک ماهه است. بنابراین نوید افزایش عرضه شمش تا آخر فروردین را نباید انتظار داشت. این در حالی است که نورد کارها با مساله کمبود شمش به شدت دست به گریبانند. بخشی از آنها گرفتار انجام تعهدات خود هستند و نمی توانند به آن عمل کنند بخش دیگری از کارخانه ها با نا جور بودن سایزها عملاً نشان از کاهش بهره وریشان می دهند در حالیکه بازار صادرات شمش و میلگرد داغ است. دولت برای متعادل کردن بازار عملا سیاست محدود کردن تقاضا را در پیش گرفته و امیدوار است تا آخر اریبهشت با افزایش عرضه آهن اسفنجی حجم تولید بالا برود و قیمت آرام بگیرد. این سیاست دولت باعث فشار تقاضا روی موجودی انبارهای فعلی شده در نتیجه قیمت را بالا برده است. سیاست دولت یک نقد اساسی دارد و آن این است که عدم تعادل در بخش پایه باعث افزایش تقاضای خفته در بخش های دیگر مثل گندله و کنسانتره می گردد و همین امر به افزایش قیمت ها منجر می گردد. از طرف دیگر ابطال معاملات یعنی افزایش تنش و ولع بیشتر تقاضای خفه شده که خود به عدم تعادل و افزایش قیمت منجر می شود. از طرف دیگر ابطال معاملات به عنوان عجز و ناتوانی دولت تلقی می گردد، نهایتاً بازار متوجه می شود که به نیروهای خود باید تکیه کند و امیدی به سیاست های دولت نباید داشته باشد. بزرگترین مشکل دولت این است که به بازار و تولید مراجعه نمی کند تا از آنها بخواهد راهکار بدهند حتی مثل کشورهای دیگر دنبال ابزارهایی مثل مالیات سنگین به ازاء افزایش قیمت بیش از قیمت مورد نظر نمی رود بلکه تولید را هدف قرار می دهد و همین باعث بی ثباتی بیشتر می شود. مثل صد سال گذشته تولید باید فدای قیمت بشود آنچنان که در خودرو و امثالهم می بینیم.
فارغ از همه اینها مساله نرخ ارز است روز پنج شنبه انتظار کاهش قیمت ارز می رفت ولی افزایش نرخ ارز ورق را برگرداند. این مساله اصلی است اگر ارز به روند افزایشی خود ادامه دهد با توجه به تقاضای خارجی برای فولاد میانی و محصول، روند افزایش عرضه اسفنجی را به سادگی خنثی می کند. در هرحال تا ارز بازیگر اصلی است و تا زمانی که دولتمردان ما فکر می کنند بازار فولاد چون موم در دستانشان است ثبات و آرامش دور از دسترس خواهد ماند.


بازار جهان: م. تابان شمال
بازار ایران: م. چیت ساز
پایگاه خبری فولاد ایران
۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰:۴۴
تعداد بازدید : ۶۷۴
کد خبر : ۶۴,۷۳۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید