به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

چرا بانک سیلیکون ولی سقوط کرد؟

پایگاه خبری فولاد ایران - بانک سیلیکون ولی روز جمعه با سرعتی خیره کننده سقوط کرد. سرمایه گذاران در حال حاضر در مورد اینکه آیا سقوط آن می تواند جرقه ورشکستگی بانکی گسترده تری را ایجاد کند یا خیر، فکر می کنند.


دولت فدرال ایالات متحده برای تضمین سپرده های مشتریان وارد عمل شده است، اما سقوط SVB همچنان در بازارهای مالی جهانی بازتاب دارد. دولت همچنین  Signature Bank، یک بانک منطقه ای که در آستانه سقوط بود را تعطیل کرده و سپرده های آن را تضمین کرده است.


جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در نشانه‌ای از اینکه مقامات چقدر شکست SVB را جدی می‌گیرند، روز دوشنبه به آمریکایی‌ها گفت که مطمئن باشند سیستم بانکی امن است و افزود: "علاوه بر همه این‌ها هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد."


به گزارش
فولاد ایران، بانک سیلیکون ولی که در سال 1983 تأسیس شد، شانزدهمین بانک تجاری بزرگ آمریکا بود که تقریباً به نیمی از شرکت‌های فناوری و علوم زیستی تحت حمایت سرمایه‌گذاری آمریکا خدمات بانکی ارائه می‌کرد. این بانک در کانادا، چین، دانمارک، آلمان، ایرلند، اسرائیل، سوئد و بریتانیا فعالیت دارد.


SVB از رشد انفجاری بخش فناوری در سال‌های اخیر سود زیادی برده است، که ناشی از هزینه‌های استقراض بسیار پایین و رونق ناشی از بیماری همه‌گیر در تقاضا برای خدمات دیجیتال بوده است.


بر اساس صورت‌های مالی، دارایی‌های این بانک که شامل اوراق قرضه می‌شود، از ۷۱ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۱۹ به بیش از ۲۲۰ میلیارد دلار در پایان مارس ۲۰۲۲ رسید.

سپرده های آن نیز از 62 میلیارد دلار به 198 میلیارد دلار در آن دوره افزایش یافت، زیرا هزاران استارت آپ فناوری پول نقد خود را در این بانک سپرده گذاری کردند.
اما ریشه نابودی آن به چندین سال پیش برمی گردد. مانند بسیاری از بانک های دیگر، SVB میلیاردها دلار را در اوراق قرضه دولتی ایالات متحده در دوران نرخ های بهره نزدیک به صفر ریخت. چیزی که به نظر یک شرط مطمئن به نظر می رسید، به سرعت از بین رفت، زیرا فدرال رزرو نرخ های بهره را به شدت افزایش داد تا تورم را مهار کند.


هنگامی که نرخ بهره افزایش می یابد، قیمت اوراق قرضه کاهش می یابد، بنابراین جهش در نرخ ها ارزش پرتفوی اوراق قرضه SVB را کاهش داد. این اوراق هفته گذشته بازدهی متوسط 1.79 درصدی داشت که بسیار کمتر از بازدهی 10 ساله خزانه داری که حدود 3.9 درصد بود. این امر باعث ایجاد وحشت در بین مشتریان شد و آنها پول خود را به تعداد زیادی برداشت کردند.


سهام این بانک در روز پنجشنبه 60 درصد سقوط کرد و سایر سهام بانک ها را با خود به پایین کشاند زیرا سرمایه گذاران از تکرار بحران مالی جهانی در یک دهه و نیم پیش ترسیدند.


رگولاتورهای ایالات متحده یکشنبه گفتند که تمام سپرده های مشتریان SVB را تضمین خواهند کرد. این اقدام با هدف جلوگیری از اجرای بیشتر بانک‌ها و کمک به شرکت‌های فناوری برای ادامه پرداخت حقوق کارکنان و تامین مالی عملیات‌هایشان انجام می‌شود.


در حال حاضر نشانه هایی از استرس در سایر بانک ها وجود دارد. SVB تنها موسسه مالی نیست که ارزش سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی و سایر دارایی ها به شدت کاهش یافته است.


در پایان سال 2022، بانک‌های ایالات متحده با ضرر 620 میلیارد دلاری مواجه بودند. این در حالی است که اکثر تحلیلگران خاطرنشان می کنند که بانک های ایالات متحده و اروپا در حال حاضر دارای بافرهای مالی بسیار قوی تری نسبت به دوران بحران مالی جهانی هستند. آنها همچنین تاکید می کنند که SVB در معرض بسیار زیادی با بخش فناوری قرار گرفته است، که به ویژه توسط افزایش نرخ های بهره آسیب دیده است.


آنها اظهار می کنند دنیای بانکداری گسترده امروز کاملاً منحصربه‌ فرد است و بعید است مورد سیلیکون ولی از نظر اعتباری برای هیچ یک از بانک های ایالات متحده یا اروپا مشکلات مادی ایجاد کند.


منبع: CNN

۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ۱۲:۲۹
تعداد بازدید : ۶۷۰
کد خبر : ۶۴,۹۸۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید